Tiedän tuhansia eläkeläisiä jotka elävät alle niin sanotun vähimmäiseläkkeen. On täysin väärin että ikänsä töitä tehneet ja veronsa maksaneet eivät yllä edes takuueläkkeisiin, vaan koskaan töitä tekemättömät ja maahanmuuttajat saavat parempaa eläkettä 65 vuotiaana. Tämä asia pitäisi kyllä korjata ensi tilassa, että muutkin 65 vuotta täyttäneet yltäisivät samalle tasolle. Tämä on mielestäni törkeyden huippu ja hallituksen moka joka vain lisää eriarvoisuutta. On turha puhua mistään vähimmäiseläkkeestä.
Vähimmäiseläke
8
420
Vastaukset
- ent.myyjä
Minä saan puhtaana käteen 1200 euroa ,sillä minä pärjään ihan kivasti.
- ei ole nälkä
Minulla on 800,ja sitten tulee vielä asumistuki päälle.
- Tulevaisuus on huono
On totta, että maahamme haalitaan lisääntyvässä määrin pakolaisia
jotka eivät osaa kieltämme eikä näin ollen heitä voida työllistää.
Menee vuosia ennenkuin pakolaisille on opettu kieli ja sen lisäksi ammatti
että he pystyisivät elättämään itsensä työllään.
Näin ollen Suomen veronmaksajat kustantavat heidän kaikki elämiseen
tarvittavan toimeentulonsa ja myös koulutuksen. Tavallaan nämä pakolaiset
saavat paremman toimeentulon mitä omanmaamme kansalaiset mikä on
vääryys koska kaikkien pitäisi olla samalla viivalla eikä mitään eriarvoisuutta
saisi esiintyä. Kaikki me tiedämme ettei pieni Suomi pysty elättämään kaikkia
jotka ovat tulossa kehitysmaista ja siihen on pakolla tultava jokin esto muuten
koko maa joutuu itse köyhyyteen ja perikatoon. Maailman väkiluku lisääntyy
valtavalla vauhdilla eikä kaikille riitä ruokaa ja nämä massat lähtevät liikkeelle
sinne missä viellä olisi jotain syötävää arvaamme vain mitä siitä seuraa eli tulee täydellinen katasroffi maailmassa. - Lopeta syytteleminen
Oamanmaan kansalaiset ovat tärkeämpiä mitä jostain ylikansoittuneestamaasta
tulevat elintasopakolaiset. On turha tulla syyttelemään mitään rasismista ja miksi
te aina persuttelette ihmisiä? Onko teillä jonkunlainen huonoitsetunto, kun tuommoista
sontaa alatte ana väittämään? Palstan häiriköinti ja ihmisiin kohdistuva syyttely on
röyhkeää häiriköintiä täällä foorumeilla. - lumpee
Takuueläke tosiaan ei ole mikään vähimmäiseläke. Kansanedustajatkaan ei tiedä mitä takuueläke sana tarkoittaa.
- Näin on nyt
Tietävätkö he yleensä mitään muutakaan ?
Meillä naapurimaassa ruotsissa on yläraja eläkkeissä eikä
näin ollen kukaan saa ylisuurtaeläkettä.
Suomessa koko eläketouhu on nurinkurista ja rikkaitten suosimista
ja mikähän puolue sitä on kannattamassa?
Nykyinen hallitus on täysin epäonnistunut ja pitäisi erottaa koko mätäpaise. - Ei mitään järkeä
Minun eläkkeeni oli alle 40 e takuueläkkeen. Kun hain mainittua eläkettä niin siitä pudotettiin tuo summa. Näinollen takuueläkkeeni olisi ollut neljäkymppiä alle oman eläkkeeni. Otin työeläkkeen 63 vuotiaana, lisäksi sain kansaneläkettä. Eikö olekkin hupaisaa?
- Huh huh
Veroja koskaan maksaneet ja maahanmuuttajat saavat parempaa eläkettä kuin , kuin ikänsä veroja maksaneet. Onpa aika outoa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771