mikähän oikein mättää kun aikaisemmin toimi suht hyvin divx leffat mut sit kun asensin uudemman codec packin 5 build 9 niin sen jälkeen on melkein kaikki leffat näkymään VIHREÄNÄ!!
mitä helvettiä.. olen jo kerran uninstalloinu kyseisen codec packin ja asentanut vanhan version takas mut sama paska jatkuu..
millähän helvetillä saan homman toimimaan???
mitä helvettiä.. olen jo kerran uninstalloinu kyseisen codec packin ja asentanut vanhan version takas mut sama paska jatkuu..
millähän helvetillä saan homman toimimaan???
Vastaukset 4
Vanhimmat
Yleisenä ohjeena voisi sanoa että never ever ikinä koskaan älä asenna mitään koodekki paketteja koneellesi. Joskus on tuuria ja kaikki toimii asennuksen jälkeenkin mutta usein myös ei. Sen lisäksi niitä on lähes mahdoton poistaa kunnolla.
Mieluummin kannattaa katsoa esim GSpot:lla mitä tarvitsee ja asentaa vain se koodekki. Koodekki paketit sisältävät yleensä normaalikäyttäjälle täysin tarpeettomia koodekkeja sekä mainospaskaa.
Korjausohjeena ongelmaasi voisin suositella seuraavaa: Katso Gspotilla mikä koodekki kyseiseen elokuvaan tarvitaan. Poista kaikki kyseiset koodekit. Eli kaikki divx koodekit tapauksessasi. Etsi netistä uusi koodekki ja asenna se.
Kannattaa todellakin jättää noi paketit väliin. Itselläni on kaksi codeccia asennettuna ja en ole muuta koskaan tarvinnut. Ne ovat FFDShow ja DIVXG400. Tässä linkit noihin:
DivXG400 v2.83
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/divxg400.cfm
FFDSHOW 2004-08-08
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/ffdshow.cfm
Ja yritä päästä niistä muista eroon....
imutin noi kehumasi codecit ja nyt ennen asentamista mietiskelen että kannattaako asentaa ihan "täydellisenä" eli kaikki mahdolliset tiedosto tuet..??
Eräs kodekki joka alkaa olemaan jo suhteellisen suosittu, varsinkin dvd-ripeissä.
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/video_ohjelmat/videocodecit/ac3filter.cfm