Heissan. Tietääkö kukaan milloin maadoitus on keksitty? tai tullut yleiseen käyttöön uudisrakennuksissa?
Mietinpä vaan.
En osaa etsiä
5128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Arvaukseni on; viime vuosituhannella, tarkemmin, sen viimeisellä vuosisadalla.
Joo. Arvauksia. Laitoin jo ite niitä -96. mutta koska tulivat? ei arvauksia kiitos.
Suurinpiirtein samaan aikaan kuin kuudoitus. Ehkä vähän aiemmin, mutta ei paljoa.
Maadoitus keksittiin kun sähkötintä alettiin käyttämään 1800 luvulla, maa oli toinen johdin.
Sähkönjakelutekniikassa maadoitus on ollut käytössä alusta asti, joskin käytetään myös maasta erotettuja jakeluverkkoja.
Omakotitaloihin perusmaadoitusjohdin tuli käyttöön 1970 luvulla. Putkistot maadoitettiin jo 1940 luvulla.
Isommissa liittymissä perusmaadoitusjohdin asennettiin jo 1950 luvulla.
Muistaakseni maadoitusta käytettiin jo 1930-luvulla, koska silloin taisi tuo TN-C -järjestelmä tulla käyttöön. Jossa siis käyettiin nolla-johdinta maadoitukseen (PEN).
Mutta tuo nykypäiväinen maadoitus (erillinen maadoitusjohto), eli TN-S -järjestelmä tuli 1990-luvun alussa, ja jos en aivan väärin muista niin 1998 tuli pakolliseksi kaikissa uudisrakennuksissa.