Matkaa

matkaadd

Työskentelen vakituisesti ulkopuolisen työnantajan palveluksessa. Olen joutunut työskentelemään muutaman kuukauden poissa vakituiselta työpisteeltäni, josta työnantaja maksaa kilometrikorvausta 45cnt/km oman henkilökohtaisen autoni käytöstä näillä matkoilla.

Minulla on myös itsellä toiminimi, jonka kautta teen toisen alan työtä. Ajan toiminimeen koskevia ajoja moninkertaisesti enemmän verrattuna päätyöni ajoihin. Laskettaessa kuuluuko yksityinen auto elinkeinotoiminnan- vai yksityisvaroihin, heräsi kysymys että onko ulkopuolisen työnantajan palveluksessa omalla autolla tehdyt matkat yksityisajoja ja näin se lasketaan myös toiminimen kilometrimääriä laskettaessa yksityisajoihin.

Eli näin?
Ulkopuolinen työnantaja - Matka 1500km/vuosi - Yksityistä ajoa

Toiminimi - Elinkeinotoimintaan liittyviä ajoja - 15000 km/vuosi
Toiminimi - Yksityisajoja - 20 000 km/vuosi

Vuosi yhteensä:
Yksityisajoja 21 500km
Elinkeinotoiminnan ajoja: 15 000km/vuosi

1

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei ja kiitos kysymyksestäsi!

      Ulkopuolisen työnantajan palveluksessa omalla autolla tehdyt matkat otetaan mukaan toiminimesi kilometrimääriä laskettaessa.

      Koska tällä palstalla olemme varsinaisesti varautuneet vastaamaan metsätalouden veroilmoitusta koskeviin kysymyksiin, elinkeinotoiminnan kysymyksiä voit esittää:

      - soittamalla puhelinpalveluumme 020 697 004/Yrittäjät tai
      - laittamalla sähköpostia Vero.fi Palautteen kautta: http://www.vero.fi/fi-FI/palaute.

      Talvisin terveisin

      Eija Verotiimistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      540
      4665
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      3751
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      284
      2352
    4. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      486
      2230
    5. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      89
      1578
    6. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      119
      1556
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      157
      1413
    8. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      81
      1353
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      71
      1339
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      84
      1164
    Aihe