Joskus ei jaksa hiihtää

etkä roskapostirobot

Käykö muille niin että joskus kun lähtee hiihtämään, niin sykkeet on heti korkealla ja hengästyy nopeasti, eikä vaan jaksa hiihtää. En tiedä onko flunssaa vai mitä mutta tänää oli pakko lopettaa hiihto, kun jalat tärisi ja ei vaan jaksanut mitään.

12

1555

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin ON,

      No se on merkki esim. siitä että kroppa ei ole palautunut edellisestä treenistä.Silloin pitää huilia.Näin. jk. lepo on myös treeniä (silloin kroppaa palautuu uuteen treeniin).

      • Russian ski

        Suomalaiset muuta kun huilaa vaan kun muut kuntoilee lopputulos on näkyvissä.


      • Einari Pitopohja

        Totta! Johan edesmennyt loistava Spede Pasanenkin vastasi katsojien kyselyyn millä hän on hommannut loistavan naruhyppykuntonsa että hän nukkuu niin raskaasti että kun hän herää niin on ihan hiestä märkä...No loppujen lopuksi ei se Speden kunto/terveys ollutkaan niin mahtava (oli kuulemma kova tupakkamies ja golf ainoa urheiluharrastus). No hieno lähtö: "saappaat jalassa ja rakkaan harrastuksen parissa" Vai mitä???


      • toi on
        Einari Pitopohja kirjoitti:

        Totta! Johan edesmennyt loistava Spede Pasanenkin vastasi katsojien kyselyyn millä hän on hommannut loistavan naruhyppykuntonsa että hän nukkuu niin raskaasti että kun hän herää niin on ihan hiestä märkä...No loppujen lopuksi ei se Speden kunto/terveys ollutkaan niin mahtava (oli kuulemma kova tupakkamies ja golf ainoa urheiluharrastus). No hieno lähtö: "saappaat jalassa ja rakkaan harrastuksen parissa" Vai mitä???

        off topic :-)


      • 'åäöioluky
        toi on kirjoitti:

        off topic :-)

        no liittyyhän tuo siihen että onko "fiksua" hiihtää jos sykkeet korkealla, heikottaa ja jalat tärisee.. voi olla merkki elimistössä piilevästä vakavammastakin sairaudesta. mm. sydänlihastulehdus ei leikin asia.


    • pito5

      mulla joka kerta sama homma jot ei heti jaksa,mut ku muutaman kilsan on saanu hiihettyy ja pikku hien pintaan niin jaksaa taas mennä...

    • ssooppii

      Tavallisesti se menee niin, että alku on helppoa ja kevyttä ja alkaa siitä sitten vähitellen lenkin mittaan muuttua raskaammaksi.
      Nämä erinomaiset kelit ovat varmaan saaneet monet väsymyksen rajoille.
      Välissä pitäisi olla myös hapottomia päiviä, laktaatti nollaan ( vaikka sitä ei mitenkään mittaisikaan, sen kyllä tuntee). Sen jälkeen on helppo jälleen jatkaa vähän paremmalta kuntotasolta.
      Palauttelevakin hiihto on mahdollista. Yrittää mennä niin hiljaa kuin mahdollista mutta niin että tekniikka säilyy kuitenkin formussaan. Jos osaa mennä hiljaa, niin jossain vaiheessa voi kulkea myös todella kovaa. Tyylittelyä helpolla osuudella, ylämäet hyvin rauhallisesti.
      Hidas hiihto mittaa, onko tekniikka hallussa.
      Hyvä idea on myös olla hiihtämättä välillä, pitää välipäiviä, kuten tuolla mainittiinkin.

    • huhhahheii

      Monta voi olla syytä näihin heikotuksiin, mutta jos ei ole kipeäksi tulossa, eikä liikaa reenannut, voi olla sekin tärinän syy, että nesteytys ei ole kunnossa, eli on vain lähtenyt liian kuivana liikenteeseen.

      Toissäpäivänä kun hiihtelin, niin kulki hyvin kyllä, mutta se otti päähän, kun illalla nauttimani runsaahko määrä rommia haisi joka uloshengityksellä ällöttävän imelälle...

    • baarista kuntoa

      Mulla kans joskus sunnuntaiaamulla, kun lähtee hiihteleen, niin tulee semmoinen heikko olo vähän niin kuin haikia huomen, huojuttaa ja jano ihan hirveä....vissyllä oon sen saanut korjattua. Lenkin jälkeen saunaan ja pari-kolme kaljaa huiviin ja sohvalle huilaileen, niin tuntuu jo keskipäivältä siltä, että radalle täytyis päästä.

    • Eikä ihme

      Pitää osata hiihtää välillä kevyttä vauhtia tai vain levätä..tuolla laduilla näyttää siltä ett luisteluhiihtelijöistä 95%ei osaa mennä pk lenkkivauhtia. Hosutaan kuokalla kykyihin nähden hirveätä vauhtia sykkeet vk:lla ja jopa maksimilla naama irvessä.
      Sitten kotona maataan puolikuolleena joka lenkin jälkeen ja ihmetellään kun kunto ei nouse vaikka joka päivä vedän täysillä....siinä kun itsensä vetää oikein kunnon ylirasitustilaan niin se on viikkojen paussi liikunnasta jopa kuukausien.

      • Ylikunto periaatteessa on mahdollinen. Tiedä sitten kuinka monella suomalaisella tulee liikaa VK:ta. Omassa kuntoilussa ja varsinkin hiihdossa tuo turhan kovaa vetäminen on helposti riskinä. Ainakin alkutalvesta hiihto kulkee hitaammin, menee kovemmilla sykkeillä. Toinen on että esim. 3h viikottaisella kuntoilulla ylikunto ei ole niin äkkiä riskinä, kun ehtii palautuun.

        Vähän ja kovaa ei ole mikään tarkoitus. Lumitöissä saa nyt sellaista sopivaa PK-alueen kuntoilua. Käytännössä helposti alle, jos ei pidä vauhtia.


    • SAS*

      Pitkänmatkan hiihtäjän kultainen sääntö on: aloita niin hitaasti, että tulee hiki ennen kuin hengästyt.
      Tämä tulee mieleeni aina aloittaessani, vaikka nykyään hiihdän vain 10-15 km kerrallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe