Muhoksella on monia mahdollisuuksia liikkua, mutta monet asiat tökkivät (niinkuin niin monessa muussakin asiassa). Liikuntapaikkojen kunto ei ole aina kovin häävi. Monet ladut hoitamatta/ajamatta, nuokkari hirveässä kunnossa jne.... Liikunta- ja vapaa-aikatoimen viranhaltijan velvollisuus olisi hoitaa nämä asiat. Vaihtoon huonot virkamiehet. Monelle muullekin johtavalle virkaihmiselle saisi antaa kenkää.
Muhoksen liikuntapaikat
12
692
Vastaukset
- koululuisen isä
Olen huomannut saman asian lapset hiihtää ummella vaikka ladunajaja on valittu ,.Eikö koulut pitäisi hoitaa.
- naisista kaukana
Missä paljon ihmisiä, varsinkin ämmiä, ei viitsis paljon olla. Muhoksella paljon sekopäisiä ämmiä. Liikuntapaikoissa tullut nähtyä ja koettua.
- kuntosali
Mitä ne sekopäiset "ämmät" sinulle tekevät. Jos ovat parempia liikunnassa ni eikö se ole ihan omaa laiskuutta? Ei muutaku treenaamaan. Nykyään "ämmätki" halua vat olla fyysisesti hyvässä kunnossa,arjen askareet hoituu.Muhoksella kohtuu hyvät paikat treenata,jopa koko perheen kanssa.Tuollainen viha ku sinulla tuo vain sairautta!
- ex. muhoslainen
Ei Muhoksella ole ainoastaan sekopäisiä ämmiä! Sekopäisiä äijiäkin on paljon ja sekopäisiä penikoita myös. Ristiinnussittu, sisäänlämpiävä junttipitäjä pahimmasta päästä..
- himonussija:)
Muuta Puolangalle niin tiedät mikä on JUNTTIPITÄJÄ!!!
- korkalanvaara
Nythän on tehty selvitys kunnan liikunta paikoista.Tietoa on kunnan sivuilla.
- jormakka9
Golf, kalastus, enduro - onhan täällä vaikka mitä.
tosin yksikään noista ei ole virkamiesten peukalon alla. siksi toiminee?- Golfista en välitä
Ei ole näistä kokemuksia. Kalastus olisi noista lähellä itseäni. Yksityisen puolella on aika monen sorttista harrastuspuolta. Paikallinen
liikuntakeskus ei ole oikein toimiva paljon millään tavalla. Liian moni asia tökkii siellä.
- friba
Kunnanvaltuusto todella hukassa?????
Suomen nopeimmin kasvava urheilu laji FRISBEEGOLF ei saanut taaskaan rahoitusta vuodelle 2014. (budjetoitu 2016 20 000e)
Esimerkiksi mainittakoon että johonkin koivu ja tähti kulttuuripatsaan maisemointiin jaettiin 50 000e vuodelle 2014.
Hei haloo mitä tästä kukaan hyötyy??- scama
Tutkittua juttua: friba maksaa kunnalle kertalaakista 2-6000e riippuen paikasta ja talkooaktiivisuudesta,sen jälkeen lähes ilmainen ylläpidettävä. Harrastajia keskimäärin 150000 Suomessa plus aliaktiivit (vrt.juoksuharrastajat ja sunnuntailenkkeilijät). Korkeakulttuuriin menee kymmenkertaisesti vuosittain eikä kiinnostusta löydy kuin harvoissa.
Aktiiveille viestiä: aloitetta kehiin, allekirjoituksia, suunnitelmia,talkooväkeä, laskelmia. Mitä pidemmälle homma on mietitty ja laitettu, sitä helpompi Se on työstää kuntatasolla loppuun.
Allekirjoittaneelta saa apua hankkeeseen vaikka kauempana asunkin.
t.Juha-Matti Laaksonen, Kuopio (jonka anoppi Muhoksella)
- pajua kasvaa
Joka paikasta säästetään,paikkojen annetaan rapistua.Istuukohan ne päättäjät vaan virastolla ja pyörittävät papereita? Voisivat edes kerran vuodessa jalkautua ja käydä tarkistamassa liikunta paikkojen tilanteet ja tehdä kunnostus suunnitelmat ja toteuttaa ne.Nyt annetaan rapistua ja purku päätös päälle.Uusia paikkoja ei pitäisi edes suunnitella ennenkuin jo käytössä olevat on kunnostettu.
- maantie kunto polku
Oli tervareitissä hienoa textiä miten asiat pitäisi hoitaa ja kuinka hyödyllistä liikunta on. Vaan kuinka se toteutetaan onkin sitte näköjään eriasia.Ei ainakaan sivu kylillä näy koulujen tienoilla lähiliikunta paikkoja, kuntoradat jätetään kunnostamatta,ladut tekemättä,kentät jäädyttämättä.Ainut välttävä lenkki baana on maantie,rekkojen seurana.Eipä silti "jännitystä elämään meiningillä"mennään.Kyllä ne jo olemassa olevat paikat pitäisi saada kuntoon,niitten kulut jo tiedetään ja niihin pitäisi osata varautua budjetissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt201714