Hei!
Eli olen 18-vuotias tyttö raskasuviikolla 6 3. Saatuani tietää asiasta ratkaisu tuntui heti selvältä elämäntilannettani katsoessa: abortti.
Sairastan masennusta ja henkinen hyvinvointini ei välttämättä ole muutenkaan ole parhaimmasta päästä. Asun omillani ja talouskin tekee tiukkaa.. Lisäksi mieheni tukee aborttia.
Kuitenkin nyt, käytyäni ultrassa päätökseni on hieman järkkynyt. Nyt en ole enää varma. Edelleen mikäli käytän järkeäni abortti on viisain vaihtoehto lapsen kannalta, mutta sydän ei ole varma.
valinta
4
98
Vastaukset
- biu
En kannata aborttia.. Riskinsä on abortissa.. Läheinen kaverini teki abortin kun oli nuori, lopputulos oli että ei pysty saamaan enään koskaan lapsia. Nyt kun hänkin on jo vanhempi ja vakaassa suhteessa jne. Harmittaa kun ei pysty tekemään lasta. Joten mieti tarkkaan! :) lopullinen päätös on sinun. Tuskinpa kuitenkaan katuisit sitä niin kovasti.
- kätilö34
Yleensä keskeytys ei vaikuta millään lailla jatkossa raskautumiseen!
- mammamamma10
Niiin, se on niin sääli että tuollaisia vahinkoja käy.. siinä on monen osapuolen elämä kyseessä. Sinuna tekisin abortin, enkä synnyttäisi lasta tuollaiseen elämäntilanteeseen. Toisaalta sitten taas jos olet 18-vuotias, olet pian ammattikoulun käynyt ja ammatin saanut. Työelämään lähteminen on siis mahdollisuus heti vuoden jälkeen lapsen syntymästä. Muista että päätös on sinun ja vain sinun, sinä kannat lasta sisälläsi ja rakastat häntä tuli eteen mitä vain. Pärjäät kyllä varmasti jos niin vain haluat! Tsemppiä :)
- Miesope
Ei aborttio mikään kevyt juttu liene kenellekään.
Lapsi kuitenkin tarvitsee toimintakykyiset vanhemmat. Suosittelen tarkkaa harkintaa. Koulumaailmassa näkee sen, miten valtava merkitys on nimenomaan sillä, että ÄITI on toimintakykyinen kasvattaja. Jos äidillä "tökkii", seuraukset ovat ikävät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017533
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1025447- 835007
- 1364394
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113130- 492793
- 522759
- 612367
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102324Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.541918