Tälle viikolle on luvattu lunta joten voisitteko viesittää sille Ruotsinkylän ja Tallinmäen auraajalle että vaihtaisi joskus auraussuuntaa. Hepulla on käytössään järjettömän iso kone pikkukatujen auraukseen ja vetää aina 3/4 kadun leveydestä samalle puolelle porteista sisään. Kopissa istuen " MINÄ AJAN RATTORIA" mielellä heppu ei käännä auraa lainkaan porttien kohdalla vaan aivan kuin kiusallaan heivaa lumet sisään. Osa alueen asukkaista on ilmeisesti alkanutkin pysäköidä autojaan kaduille tai porteille ettei tuo järjen jättiläinen pääse kovin läheltä koneineen. Piirrä sille vaikka klubiaskin kanteen tai puheinluettelon karttaan uusi reitti.
HAMINAN TIEMESTARILLE
SUUNNANVAIHTO
14835
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Varmaan parempi jottei tulis enää auraa kyseisiä teitä saisitte olla rauhassa lykkyiä vaikka kolalla tienne .
Onhan se ammattitaito/ylpeys juttu, Auraaja pystyy kyl vaikuttamaan jälkeensä ja ei ole keltään pois jos tekee työnsä hyvin,Kaikki ei vaan osaa, Heti ekoista sateista kun alkais viemään lumia pikkasen kauemmas risteyksistäkin niin ei olis sellaiset kasat puoles väliin talvee.
Mitä jos vaikka soittaisit sinne? Luuletko, et kaikki lukee näitä paskajuttuja? On täällä tietysti nimettömänä kivempi kertoa järjenjuoksustaan.
Kun Pappilansaaren mihet auras Tallinmäellä ei ollut moittimista !
Joo, ne teki hyvää jälkeä.
Salmenkylässä homma pelaa, kiitoksia kovasti urakoitsijalle, oikein innolla odottaa seuraavia sateita
seuraavat sateet vettä
HAMINAN TIEMESTARI TAI VT MIKS TALLINMÄELLÄ ON KONTTILASKURI AINA KUN REKKA IDÄSTÄ TULEE LASKEE KONTIN JA YÖLLÄ
Nyt ei tarvitse ainakaan aurauksesta valittaa, mutta tuskinpa teiltä aiheet loppuvat.
Koiranpaskat on huonosti aurattu teiltä pois.
kyllä jaksatte valittaa , toivottavasti ensi talvena paljon lunta
ja auramiehet ois lomilla , kyllä riittäs kolalle töitä..
Hyvä kun ilmoitit lumentulosta . Olen lähdössä Stadista sinne Haminaan .Vaihdankin talvirenkaat alle enkä ohittele Ahvenkoskella.
Muista pukeutua lämpimästi ja pakata lapio varoiksi mukaan. Turvavälikin kannattaa pitää mielessä, jos rekat pöllyttävät lunta.
Ohos konttilaskuri taidetaan poistaa nytt käytöstä !!