Sairastan kaksisuuntaista ja ahdisushäiriötä.
Kysyisin teiltä mikä teitä auttaa ahdistukseen?
Nyt ollaan taas niin lähellä viiltämistä että jotain on keksittävä...
En halua siihen kierteeseen taas ja hoitajallekin lupasin...
Joten vinkkejä, pliiis...
Kysyisin teiltä mikä teitä auttaa ahdistukseen?
Nyt ollaan taas niin lähellä viiltämistä että jotain on keksittävä...
En halua siihen kierteeseen taas ja hoitajallekin lupasin...
Joten vinkkejä, pliiis...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mua auttaa liikunta (tosin todella ahdistuneena on vaikea lähteä liikkumaan kun haluis vaan käpertyä peiton alle piiloon). Ulkona kävely auttaa varsinkin jos ei ole erityisesti menossa minnekään (koska silloin jännitän sitä minne olen menossa ja mitä siellä tapahtuu).
Sekin auttaa kun hengitän sisään, jännitän koko kehon, nostan kädet ylös ja kurottelen niin korkealle kuin pystyn, pidätän hengitystä ja muutaman sekunnin päästä päästän koko ylävartalon rennoksi niin että kädet heilahtaa/retkahtaa alas kohti lattiaa ja samalla päästän syvän huokauksen (uloshengityksen) niin että kaikki ilma tulee ulos.
Hieronnassa käyminen rentouttaa ja ylipäänsä se kun joku koskettaa (mulla taipumusta lihas jännitykseen ja rentoudun kunnolla vasta toisen koskeutksesta).
Kaikenlainen keinuminen (esim riippumatossa makaaminen) rentouttaa. Ja se, kun syö hitaasti.
Nauraminen ja tanssiminen, silloin kun uskaltaa nauraa tai tanssia.
Joskus auttaa ihan vaan taivaalle katsominen. Tuntuu,että saa vähän tilaa oman pään sisälle kun muistaa miten loptun tää maailma on.
Jaksamista sinulle!
Levozin 25 mg ja lisänä tarvittaessa Opamox ynnä säännöllisesti Venlafaxin.
Kiitos viestistäsi semionnellinen.
Siinä tulikin joitan vinkkejä. Liikuntaan mua ei saa ahdistuneena, en saa mitään tehtyä silloin. Mutta jos nuo hengitysharjoitukset voisivat auttaa.. edes vähän. Mulla menee kyllä temesta myös, jota joskus otan, mutta en tykkää niitä paljon napsia kun on jo aikamoinen lääkearsenaali muutenkin. Varsinainen lääkitys on ; lamictal/abilify/ketipinor ja nukkumiseen atarax/melatonin/zopinox tarvittaessa. Ja se tarvittaessa on nyt.. Mä en nuku ollenkaan ilman unilääkettä ja senkin kanssa katkonaisesti.
Mutta joo tää eksyikin jo aiheesta.
Lisää vinkkejä, järkeviä sellaisia, otetaan vastaan. Kaikki on parempi kuin viiltäminen...
No kesällä moposkootterilla ajaminen on varsin tehokasta ahdistuksesta irtipääsemistä ainakin omalla kohdallani. Riippumatto ja laavukangas mukana eli voi hyvän paikan löytyessä kölliä hetken ja rentoutua.
Minua auttaa se, kun työssä on jotain konkreettista tekemistä. Valitettavasti se ei aina ole mahdollista.
Arvelen, että mikä tahansa konkreettinen toiminta ajaa saman asian.
Lisäksi auttaa kiinnostukseni asioiden seurantaan sanomalehtien ja netin kautta, siis maailmaan itseni ulkopuolella. Erityisesti ulkomaiden asiat. Ja silloin harvoin kun on varaa matkustaa, se on parasta.
Kannattaa myös miettiä tilanteita, joissa ahdistus pahenee ja välttää niitä, jos mahdollista. Valitettavasti se ei esimerkiksi työssä ole mahdollista. Esimerkiksi pitkät tilaisuudet, joissa passiivisesti istutaan paikallaan. No minulla ne herättävät enempikin suuttumusta kuin ahdistusta.
Mulla on itselläni I-tyypin kaksisuuntainen ja yleistynyt ahdistuneisuushäiriö. Lääkitys on suh´koht kohdallaan, mutta joskus ahdistus iskee ja siinä ei lääkkeet auta. Silloin menen sänkyyn pitkäkseni ja laitan CD-levyn päälle. Joko jokin terapialevy, joita saa kirjastosta tai sitten mun oma lemppari, Vivaldin Neljä vuodenaikaa. Tunnin makoilun ja kuuntelun jälkeen olo on paljon helpompi. Suosittelen kokeilemaan.
Mulla ei musiikki juuri auta. Rakastan kyllä musiikkia, kuuntelen joka päivä, mutta sillä hetkellä kun ahdistus on pahin niin haluan kuunnella raskasta musiikkia ja se itseasiassa pahentaa ahdistusta, en tiedä miksi... Outoa?
Joku rentoutumisharjoituslevy voisi ehkä auttaa, totta. Pitänee etsiä sellainen!
Työssä en käy, kuntoutustuella olen. Kotona konkreettiset asiat olisivat tyyliin tiskaamista ja siivoomista, joka ei tasan kyllä natsaa kun on hirveä ahdistus päällä..
Mutta joo, toi rentoutus/hengitys jutskat ovat kokeilematta.
Kiitos niistä vinkeistä!
Ahdistusta voi purkaa ulos ja tunnetilaa tasata mm. rukousnauhatekniikalla.
Eli on helminauha jota soljutetaan sormien välistä helmi kerrallaan, jokaisen helmen kohdalla mietitään jotain kivaa juttua tai unelmaa jonka haluaa muuttuvan päämääräksi -- samalla hengittäen syvään ja rauhallisesti, rentouttaen hartiat ja niskalihakset.
Eli tämä nauha, jota muslimit käyttävät rukoillessaan.
Miten olis joidenkin rentoutusäänitteiden kuuntelu ja oikeanlaisen hengitystekniikan opetteleminen? Sen lisäksi tietysti aktiivinen ulkoilu sillä edellytyksellä että jaksaa raahautua sinne lenkille. Ehkä noi keinot ainakin vähän helpottaa.