Näin metsässä kaksi pikkulintua männyn oksilla, hyvin pieniä, ehkä hömötiaisen kokoisia, vaaleavatsaisia. Tarkemmin en pystynyt näkemään kuin että talitiaisia tai sinitiaisia eivät olleet, kun keltaista ei ollut vatsassa. Minusta ne eivät olleet hömötiaisiakaan, olivat sirompia. Hyppivät kuitenkin männyn oksilla ja lennähtivät puusta puuhun ja ääntelivät hyvin heikosti ; tiit. Rovaniemen korkeudella siis ollaan.
Männyn oksilla hyppivä lintu?
tintti hukassa
8321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
olisko varpusia
Ehdotan hippiäistä.
Niin justiin. Hippiäisiä, menninkäisiä ja muita peikkoja. Mene muualle pelleilemään.
Veikkaisin kyseessä olevan urpiaisen.
liikkuu pääasiassa heinänsiementen ja/tai koivu-leppä.Oliskohan kuusitiainen joka on hömötinttiä pinempi ja elää männynoksistossa
Hippiäisiä luultavasti olivat. Hauskan näköisiä lintuja. Harrastelija bongarit näkevät kyllä menninkäisiä ja peikkoja.
veikkaisin naakkaa. hyvin yleisiä rovaniemen metsissä
Taisi ollakkin ihan tyypillinen rovaniemiläinen tuo naakkafani ! Tuollainen lienee tyypillistä siinä kaupungissa.
Saattaa olla hyvinkin lumirastas. Niillä on tapana hyppiä oksilla ja lennähdellä puusta puuhun. Varsinkin Rovaniemen korkeudella yleisiä.