Miten teillä on modeemi kestänyt . Itselläni on 2,5 vuotta vanha modeemi zyxel jonka kanssa on jatkuvasti ongelmia , ensin ei yhdistänyt nettiin ja nyt nopeustestissä tuli hitaus ilmi ja dna:lla neuvoivat kokeilemaan testimodeemia , nyt sitten kokeilen telewellin konetta ja nopeus on oikea ( 2 mbit/s) mutta välillä ei internet valo pala ollenkaan eikä siis pääse nettiin . Mietin onko linjoissa vikaa vai modeemissa vai jossain muussa kun ongelmia on jatkuvasti .
modeemi
4
145
Vastaukset
- anon3
Katsoppas WLAN asetukset, että varastaako joku nettiäsi.
- vikaa jossain ?
WLAN on kytketty pois päältä , asentaja teki sen kun vanha modeemi vaihdettiin uudempaan , ainakaan modeemin valo ei pala .
Internet valo ei palanut 05.02 koska ilmeisesti DNA:lla oli linjoissa vikaa ........ sen jälkeen telewell toimi normaalisti ja nyt vaihdoin vanhan modeemini ( zyxel ) kokeekiksi takaisin ja nopeus on tällä hetkellä normaali 2 mbit/s ja aion kokeilla sitä pari päivää ja katsoa toimiiko normaalisti . En oikein ymmärrä pitäisikö ostaa uusi vai yrittää vanhan kanssa jonka ikä olikin 1,5 vuotta kun tarkistin asian .
Ei ole itsellä koskaan hajonnut modeemi. Muutaman kerran vaihtanut uuteen, mutta sekin tullut liittymän vaihdossa ilmaiseksi. Eli kai ne helposti kestää 5-10v. (Tekniikka tosin voi vanhentua, ja ukkonen hajoittaa)
- vikaa jossain
DNA:lla sanoivat että modeemi kestää siinä kaksi vuotta ? Tosin sanoivat että tuolla nopeudella 2 mbit/s modeemin pitäisi kyllä kestää kauemmin ja että kun nopeudet ovat isot niin modeemikin hajoaa helpommin .
Oma modeemini on sekoillut välillä , eli ei yhdistänyt nettiin tai kesken netissä olon yhteys on katkennut , tätä tapahtui viime kesänä ja silloin kokeilin myös testimodeemia ja sen jälkeen modeemi toimi kunnen nyt ilmeni tuo olematon nopeus .
Aion pitää testimoodeemin viikonlopun yli ja testailla oman modeemin nopeutta mahdollisimman usein .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774672- 1801977
- 1311686
- 1481265
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161161- 351066
- 78963
- 52926
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78892- 4858