Miehen käytös saa

Olen viime aikoina ollut työn puolesta tekemisissä aina silloin tällöin miehen kanssa, joka saa omalla käytöksellään minut aivan "kipsiin". Ko. herra on kaikin puolin siis asiallinen, mukava ja supliikki kaveri kaikkia kohtaan. Mutta itsestä taas tuntuu, että olen ainoa ketä kohtaan on melko tyly. Tuo tylyys saa sitten menemään vielä enemmän kipsiin, ja olen yrittänyt mahd.paljon vältellä tilanteita, joissa tarvitsisi olla tekemisissä. Tuntuu, että siinä olisi jonkin sortin jännite välissä.

Mistähän tuo tylyys saattaisi johtua? En mielestäni ole tehnyt mitään mikä olisi voinut aiheuttaa tuota, koska olen itsekin mukava, rento ja ehkä vähän vetäytyväkin tietyissä tilanteissa, joten en ainakaan ole millään tasolla tunkeutunut kenenkään reviirille. Ahdistaa vaan välillä tällaiset, kun luulee että omassa persoonassa on jotain epämiellyttävää, ja haluaisi korjata tilanteen.
10937
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

olla ihastunna sinnuu

Äänestä

Valitettavasti itse kunkin persoonassa ON aina jonkun mielestä jotain epämiellyttävää, kukaan ei voi olla KAIKKIEN muiden mielestä mukava.

Äänestä

päätit kysyä tota just "Ihastumis" palstalla??????

Äänestä

No siis itse pelkään lähinnä sitä, että hän on tulkinnut kipsaamiseni niin, että olisin itse kiinnostunut hänestä, ja hän yrittää tylyydellä viestittää, ettei voisi vähempää kiinnostaa. Jotenkin en pystyisi uskomaan, että olisi ihastunut minuun, koska periaatteessa ei edes tunne minua. Ja tämä ei ole muuten ensimmäinen kerta kun tällainen tilanne tulee miespuolisten kanssa vastaan. Ehkä sen takia mietin, että se juttu on jossain omassa käytöksessä, ja olis kiva tiedostaa että mikä se on.

Äänestä

Mielenkiintoinen aihe tähän aikaan yöstä joten on kai pakko vastata kun ei ole parempaakaan tekemistä...

Tuossa kannattaa kysyä itseltäsi että oletko kiinnostunut tuosta miehestä jollakin tavalla (ei välttämättä välittömän seksuaalisesti) joka vaikuttaisi sinun käytökseen?
Voihan olla että mies on sinusta jollakin tavalla kiinnostunut, mutta koska kyseessä on työympäristö niin sen osoittaminen on hankalaa.
En tiedä sitten onko teidän suhteenne työkaveri-työkaveri, asiakas-asiakaspalvelija, esimies-alainen vai yrityksen edustaja-toisen yrityksen edustaja pohjautuva, mutta sekin voi vaikuttaa siihen miten mies suhtautuu sinuun.
Sitten on aina se vaihtoehto että mies haluaa tehdä selväksi ettei häntä kiinnosta jonka takia hän on tyly ettei sinulle edes syntyisi kiinnostusta, mutta asia voi olla myös monimutkaisempi kuin oletat.

Miehenä olen joskus ollut vastaavissa tilanteissa.
Se on johtunut lähinnä siitä että olen lähes kaikkien kanssa toimeen tuleva, reilu jne. mies joka koetaan miellyttäväksi ja seuralliseksi, mutta naisten kanssa onni ei ole ollut myötä enkä pidä itseäni lainkaan seksuaalisesti viehättävänä naisten mielissä.
Kun sitten jotkut kiinnostukset ja ihastukset ovat päättyneet omalta osalta huonosti tai olen saanut tylyäkin kohtelua osakseni niin lopulta yleensä hautaan oman kiinnostukseni tilanteissa varsinkin jos pelissä on muutakin kuin vain se tilanne esimerkkinä juuri työpaikka jossa kyse on omasta maineesta jne.
Sen lisäksi olen aika "herkkä" huomaamaan vivahteita ihmisten käytöksessä sekä vaihteluja. Osa noista asioista jää joskus vaivaamaan ja saatan analysoida ihmisiä osittain huvikseni, osaksi pohtien omaa käytöstäni.
Ja kun siihen lisätään vielä ns. "vaeltavat" silmät joka saattaa skannata ihmisiä (ei kuitenkaan mitenkään seksuaalisesti hyökkäävästi, vaan lähinnä kasvoja ja silmiä) niin nämä kaikki asiat johtavat siihen että joissakin tilanteissa on pakko vetäytyä ns. kuoreensa ja palata perusasioihin eli olemalla mahdollisimman asiallinen.
En ole välttämättä silloin kyllä suoranaisesti "tyly" mutta enemmänkin niin että jos sitä käytöstä vertaa niihin muihin ihmisiin joita kohtaan niin voihan se olla että henkilö ihmettelee miksi juuri häntä kohtaan olen niin "erilainen".

Pelkään lähettää signaaleja jotka voitaisiin tulkita että olisin naisesta kiinnostunut (olenpa sitten kiinnostunut tai en) koska en usko että minusta oltaisiin kiinnostuttu (koska olen saanut näpeilleni enkä koe itseäni viehättäväksi mieheksi) ja en halua loukata ketään sillä tavoin että käytöstäni voitaisiin pitää kiinnostuksen osoituksena.

Jollakin syvemmällä tasolla siis huolettaa osoittaa huomiota jollekulle jonka otaksun olevan ei missään nimessä kiinnostunut edes vahingossa joten sitä turvautuu siihen että on mahdollisimman asiallinen tai jopa tyly.

En osaa tulkita naisten kiinnostusta ihastumista lainkaan joten oletan ettei minusta olla kiinnostuttu.

Mutta sinun tapauksessa todennäköisintä on vain se ettei hän ole kiinnostunut sinusta eikä kyse ole sinun käytöksestä lainkaan. Sinuna yrittäisin suhtautua häneen kuten kehen tahansa muuhunkin ellet sitten itse ole hänestä kiinnostunut joka on sitten dilemma erikseen.

Miehen kiinnostusta kuvailustasi tai perimmäistä motiivia on mahdoton tulkita. Ehkä hän on huomannut että sinä kipsaat ja ehkä hän ajattelee sinun olevan se "tyly" osapuoli.

Äänestä
  • Tuon kaiken mitä kirjoitin olisi voinut tiivistää näin
    Toimin mahdollisimman asiallisesti tilanteissa joissa en ole varma mikä minun suhteeni naishenkilöön on ja miten hän voisi tulkita käytöstäni. Verrattuna siihen miten normaalisti käyttäydyn se voi vaikuttaa yliasialliselta, ehkä hieman välinpitämättömältä ja jopa tylyltä.

    Äänestä

  • Edellinen kirjoitti:

    Tuon kaiken mitä kirjoitin olisi voinut tiivistää näin
    Toimin mahdollisimman asiallisesti tilanteissa joissa en ole varma mikä minun suhteeni naishenkilöön on ja miten hän voisi tulkita käytöstäni. Verrattuna siihen miten normaalisti käyttäydyn se voi vaikuttaa yliasialliselta, ehkä hieman välinpitämättömältä ja jopa tylyltä.

    "Pelkään lähettää signaaleja jotka voitaisiin tulkita että olisin naisesta kiinnostunut (olenpa sitten kiinnostunut tai en) koska en usko että minusta oltaisiin kiinnostuttu (koska olen saanut näpeilleni enkä koe itseäni viehättäväksi mieheksi) ja en halua loukata ketään sillä tavoin että käytöstäni voitaisiin pitää kiinnostuksen osoituksena"



    Erittäin hyvin osasit ilmaista kuin suoraan omasta kokemusmaailmastani tuon, vain sillä erotuksella, että olen itse nainen.

    Olen pilannut mahdolliset orastavat suhteet sillä, etten ole pohjimmiltani uskonut miehen voivan olla ihastuneen minuun. Siksipä yritän näyttää aina mahdollisimman välinpitämättömältä, ettei ihastuksen "kohteeni" loukkaannu siitä, että tällainen tyyppi on häneen ihastunut.

    Äänestä

jotkut ihmiset on vaan niin epämiellyttäviä olemukseltaan ja jotkut kovin ennakkoluuloisia ja kyynisiä. Kun kaksi tällaista laitetaan vastakkain joka päiväisessä toiminnassa voi syntyä "a little something like this".
Ole hyvä.

Äänestä

Kysäseppä,että maistusko se tötteröö poijalle?

Äänestä

Mullekin on eräs ollut vähän tyly. Se tapahtui sen jälkeen kun vaihdettiin pitkiä katseita. Lopetin sitten pitkät katseet ja kaikki on ok. Luulin hänen olevan ihastunut kuten minäkin, mutta hän taisikin vain varmistaa että katselenko häntä sillä silmällä. Paitsi, että tiedän että tuo ei ole koko totuus. Muistin taas miten kaikki alkoi. Ehkä olen niin erikoinen, että mua pitää katsella. Vai muistutanko jotakuta. En osaa neuvoa, anna päivän mennä ja toisen tulla. Mies saisi tulla pyytämään sinulta anteeksi käytöstään. Ole viileän asiallinen. Jos hän sitten tajuaa jotain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hämmentymään kirjoitti:

Olen viime aikoina ollut työn puolesta tekemisissä aina silloin tällöin miehen kanssa, joka saa omalla käytöksellään minut aivan "kipsiin". Ko. herra on kaikin puolin siis asiallinen, mukava ja supliikki kaveri kaikkia kohtaan. Mutta itsestä taas tuntuu, että olen ainoa ketä kohtaan on melko tyly. Tuo tylyys saa sitten menemään vielä enemmän kipsiin, ja olen yrittänyt mahd.paljon vältellä tilanteita, joissa tarvitsisi olla tekemisissä. Tuntuu, että siinä olisi jonkin sortin jännite välissä.

Mistähän tuo tylyys saattaisi johtua? En mielestäni ole tehnyt mitään mikä olisi voinut aiheuttaa tuota, koska olen itsekin mukava, rento ja ehkä vähän vetäytyväkin tietyissä tilanteissa, joten en ainakaan ole millään tasolla tunkeutunut kenenkään reviirille. Ahdistaa vaan välillä tällaiset, kun luulee että omassa persoonassa on jotain epämiellyttävää, ja haluaisi korjata tilanteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu