painonnousu normaalia jos käy kuntosalilla 5-6kertaa viikossa.

painonnousu

Hei. Olen 21vuotias nainen jolla on tavoiteena saada kiinteämpi kroppa. Haluaisin kysy onko normaalia jos käyn kuntosalilla 5-6kertaa viikossa ja paino on noussut aika paljon pienessä ajassa. treenit olen jaksoittanut 4eri sarjaan toistoja teen 5tai3x12. mutta paino on noussut 6killoa puolessatoista kuukaudessa :D ei ihan oo onnistunu painon lasku ja kiinteytyminen :D lisäsin ruokavaliooni rahkaa ja raejuustoa ja marjoja/hedelmiä ja jätin valkoisetjauhot ja perunan pois ruokavaliosta. ja syön 4-6kertaa päivässä. aijemmin en ole syönnyt aamupalaa mutta treenit kun aloitin aloin syömään pienen määrän rahkaa tai mysliä aamusta ennen töihin lähtöä.

8

645

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuurille vaan

      Sä syöt liikaa siitä johtuu painonnousu.

    • Siehä oot

      RASKAANA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      Ootko antanut salilla tussua pojille?
      Moni nainen treena just sen takia salilla,kun siellä kastuu ku katsee körrejä ja joku voi himoissaan vielä pamauttaa pukuhuonees.

      • Painija80

        Nuija.


    • Nohuhhuhhuh

      Vitsi mitä kommentteja. Salilla jos haluaa painoa alas, on tehtävä pitkiä sarjoja aerobisesti. Rasva palaa mutta ei paljoa kiinteydy. Kun lisäät painoja ja vöhennät toistoja tulee kiinteytymistä, mutta myös lihasmassan kasvua.

      Aina ei kannata tuijottaa pelkkään vaakaan vaan peiliin. Mitä väliä mitä painaa, jos tavoitteesi on kiinteytyä ja näyttää paremmalta.

      Jos tunnet kuitenkin että lihaksesi kasvavat tavoitettasi suuremmaksi pienennä painoja ja suurenna toistoja.
      Tässä lyhykäisyydessään.

      • gnbgfv

        Joo siitähän tulee kuin Ronnie Colemaniksi kun käyttää isompia painoja. Et voi saada isoja lihaksia ellet syö enemmän kuin kulutat, eikä naiset muutenkaan voi natuna liian isoja lihaksia saada.

        Muuta ruokavaliotasi niin alkaa paino laskea.


    • kuurille vaan

      Jos käy salilla vain 5-6 kertaa viikossa ja syö 4-6 kertaa päivässä sekä lisää samanaikaisesti ruokavalioon rahkaa ja raejuustoa ja marjoja/hedelmiä, niin on aivan varmaa, että paino nousee, kun kroppa ei aiemminkaan ole ollut kiinteä.

    • Anonyymi

      oon 16v ja panen ihan vitusti enmmän sen jälkee ku penkkaan yli 100kg muuten on tyttö

    • Anonyymi

      Liittyykö mitenkään palstan aiheeseen eli kamppailulajiin nimeltään paini?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1224
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1151
    3. 64
      1130
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      86
      967
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      62
      959
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      917
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      864
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      78
      789
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      723
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      56
      605
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      586
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      582
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      558
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      294
      503
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      47
      488
    Aihe