Joku 85-vuotias sotaveteraani rupesi kuulemma syömälakkoon, kun ei saanut palvelutalopaikkaa.
Ymmärrän täysin sotiemme veteraanien merkityksen maamme itsenäisyydelle ja hyvinvoinnille, mutta tässä maassa on vanhustenhuolto muutenkin vähän huonossa jamassa muiden asioiden ohessa, joten käsittääkseni palvelutaloihin otetaan vain ne, jotka eivät varmasti muutoin pärjäisi. Tämänkin sotaveteraanin kohdalla päätös oli varmasti lääketieteellisesti jne. perusteltu.
En ole lain tuntija, mutta tietääkseni Suomen laki sanoo, että kaikki ihmiset ovat samanarvoisia keskenään, eli sotavereraanit ovat samalla viivalla muiden ihmisten kanssa ja apua annetaan tarpeen mukaan. Muutkin ihmiset palvelivat ja palvelevat edelleen maataan tekemällä työtä ja maksamalla veroja. Suomalaisilla miehillä on asevelvollisuus, joten miksi pitäisi antaa muita parempaa palvelua siksi, että on vain tehnyt velvollisuutensa
Mikäli sotaveteraaneille halutaan kustantaa parempaa palvelua, pitäisi sen olla veteraanijärjestöjen tehtävä.
Järki käteen veteraaniasioissa
Yusbe
1
198
Vastaukset
- Expertti
Jos 85-vuotias sotiemme veteraani ei ole muka ansainnut palvelutalopaikkaa niin kuka sitten on? Haloo! Henkilökohtaisesti olen sitä mieltä että Suomen valtion tulisi järjestää kaikille sotaveteraaneille täydellinen ylöspito. Heitä on enää niin vähän että summat mistä puhutaan, ovat käytännössä aivan olemattomia ajatellen Suomen valtion budjettia. Jos ei muuta, niin järjestäisivät kansalaiskeräyksen kyseisen veteraanin hyväksi. Ensimmäinen 5 EUR löytyy täältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1532520- 1572311
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee551983Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1181907"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591374Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1941237Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää761036Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa198956Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.326940Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24694