En ostanut venettä. Ajelen sillä rahalla kaikkialla Saitsiiningiä 20 tuntia ja loput rahat ruåttinlaivoihin 19 vuotta!
joku järjissään
.plöoppöo9
5168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Varmaan teit omalta osaltasi oikean päätöksen.
Hienoa. Se on tosi hyvä että sinä pysyt ruotsinlaivoilla, niin meillä muilla on paljon mukavampaa veneillä.
ostin koko ruotsinlaivan niin ei tarvii valita!
Veneen omistaminen on samanlaista, kuin asunnon, jossa ei itse asu. Tyttäreni tulee miehensä kakarat kanssa juhannusviikolla Suomeen. Heillä on 120 neliön rivitaloasunto Vantaalla Tikkurilassa. Se on vuodet ympäriinsä vuokralla.
He aina ottavat kolmen kuukauden vuokralle tutulta caravaniliikkeen tyypiltä auton. Se auton vuokra on melkein samoissa, kun he saavat touko - elokuusta vuokraa asunnostaan. Yhdeksän kuukautta siitä menee rahat heidän ulkomailta vuokraamaan asunnon vuokraan.
Ensi kesänä heillä on halu ottaa kolmen kuukauden vuokralle vene Saimaalta. Nyt onkin vene tuplaten kalliimpi, kuin parhaasta päästä olevat asuntoautot. Rivitalo tuottaakin vain puolen vuoden ulkomailla asumisen rahat. Lupasin tämän kerran maksaa erotuksen, jos pääsen oopperajuhlien aikaan muutamaksi päivää asumaan veneeseen Savonlinnassa. Kaupat tuli.
Mitä sinä maksat mun Bellastani Savonlinnassa kesästä? Kyllä minä vuokraan.