Kodin tekstiilit

vinkkini

Allergioissa pitää huomioida myös tekstiileissä käytettävät kemikaalit. Etenkin Kiinansta ja halpatuontimaist atuoduissa kodin tekstiileissä on monenlaisia myrkyllisiäkin aineosia. Kaikki tekstiilit kannattaa pestä ennen käyttöä. Etenkin matot ja varsinkin kumipohjaiset nukkamatot on käsitelty homeenestolla ja monilla muilla kemikaaleilla

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmaatikkoo

      Olenkin monesti miettinyt mitä kaikkea noissa nukkamatoissa on haisevat tosi pahalle. Ainakin kunnollinen tuuletus ulkon on paikallaan vaikka useamman päivänkin pitäs ulkona. Mitä jos on konttausikäisiä lapsia tai lemmikkejä jotka paljon matolla ovat. Niin ehkä se pesu ei olisi pahitteeksi. Kannattaa vähän hankintoja tehdessä tiedustella tuotteen alkuperää. Suomessahan ei varmaan enää valmisteta paljonkaan edes kudottuja mattoja. Kaikki tuodaan jostain halpatuontimaista.
      Tietääkö kukaan missä myydään allergisoimattoja mattoja, ei heti viitsis alkaa uutta mattoa pesettämään varsinkin talvella on hankalaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      402
      4898
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      158
      2814
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      91
      2399
    4. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      36
      1578
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      48
      1554
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      46
      1530
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      86
      1372
    8. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1105
    9. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      157
      1090
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      14
      1032
    Aihe