Kun ei enää jaksa...

masentunutN_94

Olen tänne aijemminkin kirjoitellut, mutta nyt tilanne taas se, että kaipaan tukea ja apua. Minulla on kyllä aika psykologille perjantaina, mutten tiedä miten sinne asti selviän.

Vähän taustoja: Minulle on diagnosoitu vaikea-asteinen masennus ja määrittämätön ahdistuneisuushäiriö. Syömisen kanssa on ollut ongelmia myös, mutta niistä ei mitään diagnoosia ole. Saan myös pahanlaatuisia paniikkikohtauksia, jotka muistuttavat lähinnä epilepsiakohtauksia. Näiden takia olen myös ollut sairaalassa. Suljetulla osastolla olen ollut neljästi, tehostetun avohoidon yksikössä neljästi, kuukauden lastenkodissa perhetilanteen vuoksi ja kerran olen itsemurhaa yrittänyt. Noin viitisen vuotta olen masennusta sairastanut ja ikää löytyy 18 vuotta.

Tällä hetkellä tilanne on se, että asun omassa kämpässä Kelan tuilla ja käyn koulua sen mitä ahdistukseltani pystyn. Olen parisuhteessa, mutta sekään ei ihan mutkatonta ole ollut, vaikka yhteistä taivalta on käyty vasta noin kuukauden verran.

Joululoman olin aivan hukassa. Olin sekaisin päivistä, kuljin sumussa ja ryyppäsin minkä kerkesin. Kun koulu alkoi, aloin jotenkin saada taas elämästä kiinni, mutta pian se alamäki taas alkoi. Olen nykyään aivan äärimmäisen ahdistunut ja masentunut. Mietin itsemurhaa joka ikinen päivä.

Ahdistukseni on mennyt niin pahaksi, että psykologini sanoin kehoni yrittää työntää noita tunteita pois ja laittaa tilalle epätodellisen ja sumuisen olon, joka saattaa myös aiheuttaa tunnottomuutta eri kehonosissa. Tälläkään hetkellä en siis tunne jalkojani kunnolla. Rauhottavia minulla kuluu aika kiitettävästi ja olo on todella lamaantunut. Itken joka ikinen päivä ja jos olo on tarpeeksi huono, en edes siihen pysty.

Itsemurha-ajatuksilta en pääse pakoon. Ne pyörivät mielessäni kokoajan. Välillä on hetkiä, että pelkään itseäni niin paljon, etten uskalla liikkua, koska pelkään, että teen itselleni jotain. Saatan istua paikoillani tunteja todella ahdistuneena, koska en uskalla koskea rauhoittaviin, kun pelkään, että otan yliannostuksen. Ja tämän pelon takia ei myöskään tämä parvekkeellinen kämppä ole hyväksi minulle.

En vain jaksa enää. Tälläkin hetkellä tuntuu siltä, että haluaisin vain luovuttaa, mutta en halua tuottaa tuskaa lähimmäisilleni pois menollani. Ristiriitaista tässä on myös se, että tiedän tuottavani tuskaa jo ainakin poikaystävälleni sillä, että olen näin ahdistunut. Haluaisin saada edes viikon sairauslomaa, jotta saisin levätä rauhassa. Se, että minun on pakko päästä huomenna kouluun saa minut ahdistumaan entisestään, koska yritän skarpata ja olla ahdistumatta, ettei minun tarvitsisi ottaa rauhoittavia, koska ne tekevät aamulla usein niin huonon olon, etten senkään takia kouluun pääse.

5

195

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotia

      jää sairaslomalle. mä opiskelin sairaana ja tulokset ei päätä huimanneet. olisi pitänyt jäädä kotia ja parantua ensin.

    • Heippa !
      Mikäli vertaistuki kiinnostaa: http://lindaa-k.blogspot.fi/
      käsittelen blogissani masennusta, epävakaata persoonallisuushäiriötä yms.
      Tiedän tunteen, jää ihmessää sairauslomalle ja keskity vain itseesi

    • SOS-kriisikeskus vastaa:

      Moi. Olet saanut jo hyviä neuvoja aiemmissa vastauksissa. On todella tärkeää antaa itselle aikaa parantua. Hyvä, että sinulla on jo psykologi, jonka kanssa keskustella asioista. On hyvä muistaa, että yksin ei kaikesta tarvitse selvitä, ja että apua on saatavilla.

      Jos haluat purkaa tuntojasi puhelimitse niin voit aina soittaa valtakunnalliseen kriisipuhelimeen.Valtakunnallisen kriisipuhelimen numero on 010 195 202. Puhelin päivystää arkisin klo 9-06, lauantaisin ja juhlapyhinä 15-06, sunnuntaisin 15-22. Puhelu maksaa operaattorista riippuvan ja sen veloittaman puhelumaksun verran.

      Jos koet, että haluat mielummin kertoa olostasi kirjoittamalla, voit ottaa meihin yhteyttä Tukinetin kautta (www.tukinet.net). Tukinet päivystää joka arkipäivä 15-19.

      Jos koet, että itsetuhoiset ajatukset alkavat ohjata toimintaasi voit aina ottaa yhteyttä paikkakuntasi psykiatriseen päivystykseen tai psykiatriselle poliklinikalle. Koska en tiedä paikkakuntaasi, en osaa antaa suoraan yhteystietoja, mutta voit etsiä niitä netistä hakusanalla "psykiatrinen päivystys paikkakuntasi" tai "psykiatrinen poliklinikka paikkakuntasi".

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voit varata ajan ja tulla keskustelemaan paikan päällle. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyy osoitteesta http://www.mielenterveysseura.fi/sos-kriisikeskus/kriisikeskusverkosto/alueelliset_kriisikeskukset. Käynnit eivät maksa mitään.

      Lämpimin terveisin,

      SOS-kriisikeskus / Vapaaehtoistyöntekijä Hansu

    • Ajattele vaihtoehtoa

      että nykyinen olosi saattaakin johtua juuri niistä lääkkeistä mitä olet syönyt pitkään höystettynä alkoholilla.

      Ilmeisesti olet liian nuorena joutunut syömään lääkkeitä, joita ei kuuluisi syödä. Ainakin ssri-lääkkeiden haittavaikutuksia on ahdistuskohtaukset, epätodellinen olo, itsemurha-ajatukset, raajojen tunnottomuus. Kannattaa lukea lääkkeen mukana tullut seloste, lisää tietoa saa netistä googlettamalla. Rauhoittavat lamaannuttavat vielä lisää kehoasi fyysisesti. Taidat olla aika pöppyrässä.

    • mies, yksin

      On se kumma, kun sekopäisimmilläkin naissukupuolen edustajilla on kumppani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      289
      5445
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4136
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3830
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      87
      3107
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      38
      2130
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2068
    Aihe