Tänä syksynä neuvotellaan irtisanomisista ja palkanalennuksista.
Kaikkihan tietää että tähänasti yli puolet palkasta, on ollut ns. yrittäjän jalomielistyyttä.
Vai oletko sitä mieltä että yrityksen tosiaan pitää maksaa paskanpuhumisesta, flirttaamisesta, henkilökohtaisista puheluista, ylipitkistä tupakkatauoista, internetin chatissä sekstailemisesta, tehottomista krapulapäivistä, firman auton rääkkämisestä, pöllitystä tavarasta... jne... jne... lista on loputon.
Suosittelemme palkansaajille omaa vastuuta yrittäjän riskistä. Eli huonona aikana maksetaan palkasta vaan 50 % tms.
Vai pitääkö yrittäjän tosiaan ottaa kaikki paska suhdanteista tms. vastaan ja palkansaaja saa rahat joka tapauksessa.
Kaikkihan tietää että tähänasti yli puolet palkasta, on ollut ns. yrittäjän jalomielistyyttä.
Vai oletko sitä mieltä että yrityksen tosiaan pitää maksaa paskanpuhumisesta, flirttaamisesta, henkilökohtaisista puheluista, ylipitkistä tupakkatauoista, internetin chatissä sekstailemisesta, tehottomista krapulapäivistä, firman auton rääkkämisestä, pöllitystä tavarasta... jne... jne... lista on loputon.
Suosittelemme palkansaajille omaa vastuuta yrittäjän riskistä. Eli huonona aikana maksetaan palkasta vaan 50 % tms.
Vai pitääkö yrittäjän tosiaan ottaa kaikki paska suhdanteista tms. vastaan ja palkansaaja saa rahat joka tapauksessa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
"Vai pitääkö yrittäjän tosiaan ottaa kaikki paska suhdanteista tms. vastaan ja palkansaaja saa rahat joka tapauksessa."
Pitää. Korvaukseksi yrittäjä saa ylisuuret tulot hyvinä aikoina. Kyse on riskinottohalusta. Nousukauden aikana yrittäjiä palkitaan Suomessa huomattavan hyvin.
Itse asiassa palkan osuus liikevaihdosta on ollut Suomessa jatkuvassa laskussa jo viitisentoista vuotta, sen sijaan omistajien osingot ja optiot ovat olleet jatkuvassa nousussa. Toivon mukaan tuohon tilanteeseen saadaan korjaus tupo-neuvotteluissa.
Lakkoasetta on pidetty asekaapissa pölyttymässä liian kauan globaalin kilpailukyvyn nimissä ilman pienintäkään vastaantuloa työnantajien puolelta. Kuten opetettu rotta, työnantajakin unohtaa oppimansa jos sähköiskut jätetään liian pitkäksi aikaa antamatta.
Työntekijöiden pitää saada osansa tuotosta ja siksi on isojen palkankorotusten tupon aika.
Oikein sanottu. Porvarien puheet "taloustieteellisistä välttämättömyyksistä", jotka muka pakottavat tulonjaon painottamiseen isokenkäisille, ovat pelkkää todistamatonta silmänlumetta. Niiden tarkoitus on vain naamioida todellinen motiivi = ahneus.
Kyllä. Lisäksi on jotenkin kummallinen yhtälö se, että ostovoiman lisääminen (erityisesti suurituloisten) veronkevennyksin lisää talouskasvua, mutta ostovoiman lisääminen (erityisesti pienituloisten) palkankorotuksin taas heikentää talouskasvua. Samat perustelut toimisivat molemmissa, mutta toisessa niitä käytetään toiseen ja toisessa toiseen tarkoitukseen.
On melkoinen vitsi puhua tieteellisyydestä taloustieteen ollessa kyseessä. Taloustiede on tieteenä yhtä objektiivista kuin naistutkimus. Molemmissa on tavoitteena tietyt tulokset ja sitten keksitään erilaisia keinoja tutkia niin, että sopivia tuloksia saadaan. Naistutkimus vain myöntää poliittisuutensa itsekin. Taloustiede pukeutuu vielä objektiivisuuden naamariin. Faktahan on, että kauppatieteelliset tiedekunnat ovat nykyään yhtä sinisiä kuin yhteiskuntatieteelliset 70-luvulla olivat punaisia. Osaksi tämä on porvarillisen yritysmaailman tunkeutumista ennen valtion rahoilla puolueettomana pidettyyn yliopistomaailmaan.
Potkuja kannatetaan, koska pienyrittäminen on jo käytännössä tehty mahdottomaksi ylisuurien palkkojen, verojen, yel-maksujen, vuokrien, korkojen ja kulujen takia.
Palkansaajat vetele mersulla ja yrittäjäperheet joutuneet turmion tielle (esim. porvoon tapaus).
Nyt on tehtävä jotain ennenkuin loiset imee isäntänsä kuiviin.
(samalla oma tulo loppuu, kun ei ole enää mistä imee)
HAH! Palkansaaja saa olla tyytyväinen jos varaa autoon on. Yrittäjä taas nostaa miljoonaoptioita vuosittain, jos yrityksen saa edes hiukan kasvamaan. Palkkamaltti on Suomessa ollut päällä jo viisitoista vuotta ja sen seurauksena suomalaisen yrittäjän itselleen saama osuus yrityksen voitosta on kasvanut huimasti. Samoin yritysten voitto. Kaikki raha pumpataan yrityksistä ulos osinkoina ettei päästäisi sanomaan, että korotusvaraa on. Siksipä on otettava rajummat keinot käyttöön. Maltin pitäisi olla molemminpuolista. Jos työnantajat porsastelevat optioineen ja irtisanovat pörssikurssien nousun toivossa ilman tarvetta, on aika laittaa myös työntekijäpuolella kova kovaa vastaan. Kyykistelyn on loputtava!
Siinä niitä palkansaajien autoja.
Yrittäjä itse ajaa vanhalla ruosteisella volvolla.
yrittäjälle, miksi et rupea itse yrittämään ja ansaitsemaan niitä puhumiasi miljoonia???
Paskaa on helppo puhua, mutta kun pitäisi ottaa miehestä mittaa ja ruveta itse tekemään jotain, ei löydykään puheille enää katetta.
Tavalliselle yrittäjälle eivät pörssikurssit merkitse mitään, koska yrityksiämme ei ole viety pörssiin.
Kuka väittää, että olen kateellinen? Totesin vain sen faktan, että yrittäjä saa varmasti asiallisen korvauksen riskeistään, nykypäivänä jopa niin hyvän, että siitä olisi varaa jakaa enemmänkin niille, jotka sen jatkuvasti lisääntyvän voiton työllään todella tekevät, mutta joutuvat silti kituuttamaan jatkuvasti laskevan ostovoiman kanssa (joka johtuu ennen muuta palkkamaltista).
Kateellisuudesta höpöttäminenhän on vanha tuttu porvarillis-konservatiivisen maailmankuvan kannattajan keino taistella muutosta vastaan. Naiset, työläiset, entiset siirtomaat ja kaikki muutkin paitsi valkoinen johtavassa asemassa oleva heteromies ovat vain kateellisia ja kyvyttömiä ottamaan vastuuta ja siksi heikommassa asemassa. Ja juna 2000-luvulle meni jo.
Täysin kotimaiset pienyritykset ovat ainoa yritysten laji, jonka toimintaa kannattaisi erityisesti edistää. Lopuilta tulee periä asiallinen korvaus siitä, että ne saavat toimia täällä. Siksipä yritysverokin olisi hyvä muuttaa progressiivisesti liikevaihdon mukaan kasvavaksi ja toisaalta tuotannon eettisyys- ja kotimaisuusasteen mukaan laskevaksi.
Bemarit ja mersut ovat Suomessa johtajien työsuhdeautoja. Duunari ajaa Toyotaa tai polkupyörää.
palveluksessa. Ei tarvitse kuunnella upporikkaan Suomalaisen työnantaja porvarin narinaa! Suomessa on yrityksen johtajan mukaan kaiken tehokkain osaavin työntekijä porukka. Tuotantolaitokset Holannista ja Engalnista ja Saksasta suljettiin. Tehottomuuden takia. Hänen mukaansa mistään euroopan maasta ei vastaavaa tehokkuutta löydy.
Tämän on vahvistanut monet puolueettomat tutkimuslaitokset. Mutta Suomalainen porvari vaan itkee ja narisee! Vaikka palkkataso on euroopan kolamnneksi huonoin. Suomalaisissa yrityksissä!
Hävetkää porvarit! Huudatte aivan turhaa!