Tuuttailevat autoilijat

Talvipyöräilijä

Jos kevyenliikenteenväyliä ei ole aurattu pariin päivään ja ne ovat puuroutuneen lumimassan peitossa, voinko turvallisesti polkea pitkin sulan autotien oikeaa reunaa? Tämänpäiväisistä tuuttailuista päätellen se tuntuu monelle autoilijalle olevan hyvin vaikeaa ymmärtää, vaikka ohittaminen sujuu vallan mainiosti. Itsekin autoilevana en ole koskaan edes käyttänyt torvea, eikä tulisi mieleenkään käyttää sitä tällaisissa ohitustilanteissa, joissa toinen on jo lähtökohtaisesti altavastaajana ja reunassa. Suosittelen kokeilemaan, miten helppoa eteneminen ja ylipäänsä pystyssä pysyminen on auraamattomalla kapealla kaistaleella, josta on lisäksi helpoo luiskahtaa ohittavan liikenteen alle. Pientä huomaavaisuutta liikenteeseen, itsekin teen parhaani.

4

169

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tieliikennelaki

      Laki sallii ajoradalla ajamisen vaikka autoilijat ei sitä aina tiedä.

      Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla, kun:

      Kun erityiset syyt siihen pakottavat. Esimerkiksi pyörätie voi olla käyttökelvottomassa kunnossa tai tukittu parkkeeratuilla autoilla. Tieliikennelaki 8 § 3 momentti.

      Ajoradan suuntaista pyörätietä ei ole. Tieliikennelaki 8 § 1 momentti, Tieliikenneasetus 18 § merkki 422.

      Lyhyellä matkalla silloin, kun pyörätie on vain tien vasemmalla puolella, ja ajoradan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa. Tieliikenneasetus 18 § merkki 422.

      Pyöräilijä voi myös joutua siirtymään ajoradalle esimerkiksi ryhmittyäkseen kääntymistä varten.

      • no juu ei tai...

        Eihän nuo säännöt ihan noin ole yhdistettävissä, mutta tarpeeksi lähelle.

        Kysyjälle vastaus on että voit. Mutta et turvallisesti. Kuten et koskaan autotiellä ajaessasi. Sääntöjen mukaan kyllä, mutta autoilijoiden ehdoilla mennään. Jos joku ei peltikopperostaan huomaa, sinunhan siinä käy huonosti.

        Jätä tuuttailut omaan arvoonsa. Niillä on vain pinna kireällä.


      • Asennevammaisia?
        no juu ei tai... kirjoitti:

        Eihän nuo säännöt ihan noin ole yhdistettävissä, mutta tarpeeksi lähelle.

        Kysyjälle vastaus on että voit. Mutta et turvallisesti. Kuten et koskaan autotiellä ajaessasi. Sääntöjen mukaan kyllä, mutta autoilijoiden ehdoilla mennään. Jos joku ei peltikopperostaan huomaa, sinunhan siinä käy huonosti.

        Jätä tuuttailut omaan arvoonsa. Niillä on vain pinna kireällä.

        "Sääntöjen mukaan kyllä, mutta autoilijoiden ehdoilla mennään."

        Tuo on Suomalaisessa liikenteessä se perusongelma. Kaikki lait on kirjoitettu niin että heikomman ehdoilla mennään. Autoilijat eivät kuitenkaan noudata tätä lakeihin perustuvaa periaatetta ja homma kusee.


    • On niitä fiksujakin

      autoilijoita. Muutama päivä sitten oli pitkän mäen alla olevan bussipysäkin puhdistuspartio pysäköinyt autonsa kl-väylälle ja kun se väyläkin oli auraamaton, niin kurvasin viereiselle autotielle ja lähdin polkemaan sitä mäkeä ylös. Kuulin kuinka taakseni tuli isohko auto, joka vaihteli pienempää ja kurnutti perässä.
      Kun sitten mäen päällä olevasta risteyksessä siirryin takaisin kl-väylälle niin ohiajavasta isosta kuorma-autosta heilutettiin kättä ja hymyiltiin.

      Toivottavasti soittivat paikalliselle tiepomolle, että laittakaa lumitraktorit oikeisiin paikkoihin töihin.
      Terveisin
      37män

      PS. Parin tunnin päästä, kun palasin, sen mäen kl-väyläkin oli aurattu.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1909
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1748
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1158
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1131
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      88
      1066
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe