Jos kevyenliikenteenväyliä ei ole aurattu pariin päivään ja ne ovat puuroutuneen lumimassan peitossa, voinko turvallisesti polkea pitkin sulan autotien oikeaa reunaa? Tämänpäiväisistä tuuttailuista päätellen se tuntuu monelle autoilijalle olevan hyvin vaikeaa ymmärtää, vaikka ohittaminen sujuu vallan mainiosti. Itsekin autoilevana en ole koskaan edes käyttänyt torvea, eikä tulisi mieleenkään käyttää sitä tällaisissa ohitustilanteissa, joissa toinen on jo lähtökohtaisesti altavastaajana ja reunassa. Suosittelen kokeilemaan, miten helppoa eteneminen ja ylipäänsä pystyssä pysyminen on auraamattomalla kapealla kaistaleella, josta on lisäksi helpoo luiskahtaa ohittavan liikenteen alle. Pientä huomaavaisuutta liikenteeseen, itsekin teen parhaani.
Tuuttailevat autoilijat
4
165
Vastaukset
- Tieliikennelaki
Laki sallii ajoradalla ajamisen vaikka autoilijat ei sitä aina tiedä.
Pyöräilijä saa ajaa ajoradalla, kun:
Kun erityiset syyt siihen pakottavat. Esimerkiksi pyörätie voi olla käyttökelvottomassa kunnossa tai tukittu parkkeeratuilla autoilla. Tieliikennelaki 8 § 3 momentti.
Ajoradan suuntaista pyörätietä ei ole. Tieliikennelaki 8 § 1 momentti, Tieliikenneasetus 18 § merkki 422.
Lyhyellä matkalla silloin, kun pyörätie on vain tien vasemmalla puolella, ja ajoradan käyttö on kulkureitin tai muun vastaavan syyn vuoksi turvallisempaa. Tieliikenneasetus 18 § merkki 422.
Pyöräilijä voi myös joutua siirtymään ajoradalle esimerkiksi ryhmittyäkseen kääntymistä varten.- no juu ei tai...
Eihän nuo säännöt ihan noin ole yhdistettävissä, mutta tarpeeksi lähelle.
Kysyjälle vastaus on että voit. Mutta et turvallisesti. Kuten et koskaan autotiellä ajaessasi. Sääntöjen mukaan kyllä, mutta autoilijoiden ehdoilla mennään. Jos joku ei peltikopperostaan huomaa, sinunhan siinä käy huonosti.
Jätä tuuttailut omaan arvoonsa. Niillä on vain pinna kireällä. - Asennevammaisia?
no juu ei tai... kirjoitti:
Eihän nuo säännöt ihan noin ole yhdistettävissä, mutta tarpeeksi lähelle.
Kysyjälle vastaus on että voit. Mutta et turvallisesti. Kuten et koskaan autotiellä ajaessasi. Sääntöjen mukaan kyllä, mutta autoilijoiden ehdoilla mennään. Jos joku ei peltikopperostaan huomaa, sinunhan siinä käy huonosti.
Jätä tuuttailut omaan arvoonsa. Niillä on vain pinna kireällä."Sääntöjen mukaan kyllä, mutta autoilijoiden ehdoilla mennään."
Tuo on Suomalaisessa liikenteessä se perusongelma. Kaikki lait on kirjoitettu niin että heikomman ehdoilla mennään. Autoilijat eivät kuitenkaan noudata tätä lakeihin perustuvaa periaatetta ja homma kusee.
- On niitä fiksujakin
autoilijoita. Muutama päivä sitten oli pitkän mäen alla olevan bussipysäkin puhdistuspartio pysäköinyt autonsa kl-väylälle ja kun se väyläkin oli auraamaton, niin kurvasin viereiselle autotielle ja lähdin polkemaan sitä mäkeä ylös. Kuulin kuinka taakseni tuli isohko auto, joka vaihteli pienempää ja kurnutti perässä.
Kun sitten mäen päällä olevasta risteyksessä siirryin takaisin kl-väylälle niin ohiajavasta isosta kuorma-autosta heilutettiin kättä ja hymyiltiin.
Toivottavasti soittivat paikalliselle tiepomolle, että laittakaa lumitraktorit oikeisiin paikkoihin töihin.
Terveisin
37män
PS. Parin tunnin päästä, kun palasin, sen mäen kl-väyläkin oli aurattu.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2104861Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html213998Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2203717Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1293041Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1573005Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis612935Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat152561Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642502Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien852315En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132125