http://www.hs.fi/kotimaa/Hovioikeus kovensi Hannu Kailajärven tuomiota/a1360203636641
Ja mitaan ette voi...
HS vahvistaa. 5 vuotta Hannulle
7
206
Vastaukset 7
Ja huomatkaa, että nyt tuomio tuli myös rahankeräysrikoksesta. Milloinkahan saamme nähdä hovin erittelyn, jotta mikä summa on rahankeräysrikosta ja mikä summa taas on petosta. Onhan ne jotenkin pitänyt pystyä erittelemään toisistaan.
Ja mitaan ette voi...- -HanukKa
Ja nyt sitten valittamaan Eu:n ylimpiin uhmisoikeustuomioistuimiin
- hiiri
Raikkukin on taas uskaltanut kommentoida jotain. Mutta asiat ovat vielä kesken.
” Helsingin hovioikeus on tuominnut sijoitusklubi WinCapitan perustajan Hannu Kailajärven viiden vuoden vankeusrangaistukseen. Tuomio tuli törkeästä petoksesta ja rahankeräysrikoksesta.”
”Nainen tuomittiin vuoden ja kolmen kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen avunannoista törkeään petokseen ja rahankeräysrikokseen.”
Nyt sitten meni leikki uusiin puihin. Winkkari on myös rahankeräysrikos ja Muisku sai tuomion avunannosta. Kaukaa ei ole haettu ajatus, että sponsorit ovat myös syyllistyneet avunantoon. Nyt valitettava totuus on myös se, että valtio voi tiukemmin pitää kiinni winkkarirahoista. Rahankeräysrikokseen osallistuvalle kun ei palautuksia niin vain jaeta.
Kävin tässä muutaman vuoden kiistaa Capitrollin kanssa asiasta ja aika näytti minun olleen oikeassa. Lienee kohtuullista odottaa, että Trölli pahoittelisi paskapuheitaan nyt. Odotan myös näkeväni Hesarissa sen luvatun tillilihaa ja minun lakitietämystäni ylistävän maksetun ilmoituksen.
Kuten Trölli monesti on painottanut, hän on aina sanansa mittainen mies. Nyt sitten sekin tulee punnituksi ;)))Capitrolli:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10681492#comment-55452863
”Jos Hovioikeus asettuu samalla kannalle kuin sinä, lupaan julkaista Rautalankakauppiasta ja tillilihaa ylistävän mainoksen Hesarin paperiversiossa. Pistä tämä muistiin, koska tämä lupaus on todellinen.”
Panin Tröllin kehoittamalla tavalla lupauksen muistiini. Siinä se on.
On aika, ystävä hyvä. ;)))valuuttakauppias kirjoitti:
Capitrolli:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10681492#comment-55452863
”Jos Hovioikeus asettuu samalla kannalle kuin sinä, lupaan julkaista Rautalankakauppiasta ja tillilihaa ylistävän mainoksen Hesarin paperiversiossa. Pistä tämä muistiin, koska tämä lupaus on todellinen.”
Panin Tröllin kehoittamalla tavalla lupauksen muistiini. Siinä se on.
On aika, ystävä hyvä. ;)))Trölli minulle
Harley, David & Son 29.1.2012 12:27
”Ei se ole häpeä, että sinä tavallisena ja yksinkertaisena maallikkona olet eri mieltä kuin kolme ammattituomaria. He tietävät paljon, tuntevat lain ja heillä on paljon elämänkokemusta. Sen takia minä olin jo vuosia sitten samaa mieltä heidän kanssaan rahankeräysrikoksesta. Sinä tiedät asioista vähän, et tunne lakia ja sinulla on vähän elämänkokemusta.”
Jos mahdollista, oikaisetkos pikimiten myös tämän väittämäsi. ;)))
- dolla3
Liian pieni tuomio siihen nähden, että moni menetti koko elämäntyönsä, eli elämänaikana hankkimansa omaisuuden.
Oikea tuomio olisi ollut 15 vuotta päivästä- päivään kärsittyä eristystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi241496Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀681357- 961161
Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R731082Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku84779Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella29738Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni48727Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,43646- 63646
- 38629