Easycredit/Onecapital

Viimeinen vippi

Easycreditin 3 erän laina on Onecapitalin perinnässä. 1. erä on maksettu pois, 2. erästä on tehty maksusopimus joka on voimassa, 3. erästä perintäfirma lähettää maksuvaatimuksia ja uhkauksia oikeudellisen perinnän aloittamisesta. Olen yrittänyt sopia 3 erästä maksusuunnitelman mutta eivät suostu tekemään kuin yhden maksusopimuksen kerrallaan, eivät myöskään suostu yhdistämään yhdeksi vaikka kyseessä sama velkoja. Kuitenkin lupasivat että tuo viimeinen erä ei mene käräjäoikeuteen niin kauan kuin edellisestä on maksusopimus voimassa. Eli kun edellinen on maksettu pois, voidaan tehdä tuosta viimeisestä erästä maksusopimus. Asiasta on kirjallinen vahvistus mutta voiko heidän sanaansa tosiaan luottaa? Maksusopimuksen viimeinen erä on vasta maaliskuussa mutta tuosta kolmannesta erästä on jo tullut viimeinen maksuvaatimus.

12

1375

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 6+3

      Voi tehdä! Itse olen tehnyt juuri noin kun ovat asiakaspalvelussa sanoneet.

    • lapeso22222

      Kyllä voi luottaa, heillä homma toimii juuri noin!

      Vittumaista vaan, että ei he voineet yhdistää...kannattaa maksaa pieni osa pois jo siitä aukiolevasta maksusta myö, vaikka 10 €/ kk..se on eteenpäin!

      • K.Dracula

        Tuon takana on VAIN se että haluavat lypsää mahdollisimman paljon kuluja . Mikäli kyseessä on monieräinen laina, oikea tapa on irtisanoa koko laina ja tehdä siitä yksi sopimus. Mutta eihän noi verenimijät sitä halua tehdä !

        Onneksi laki pistää tuollekin stopin kohta


    • 8+15

      Jeps, he eivät yhdistä sitä sen takia koska voivat sitten nyhtää uudet maksusopimus kulut, eli se on varmaan taas n.30€ lissää noiden kusetta.jien taskuun. Ja he eivät tosiaan voi laittaa mitään yhtä erää käräjille koska se on laissa kiellettyä, vaan se koko velka pitää eräännyttää ensiksi.

    • 8+19

      Tässä muuten nähdään sekin tosia asia taas, että vaikka otettu pikavippi on 3erässä niin silti on vaikeuksia maksaa takaisin se. Eikö noi päättäjät nyt oikeasti saa kiellettyä tätä rikollista toimintaa. Jos noi pikavippikeisarit saavat vielä montakin vuotta toimia niin kohta ei ole yhtään luottokelpoista suomalaista nuorta olemassakaan. Sitä voidaan vaan miettiä mitä tämä tekee taloudelle ja asuntomarkkinoille..... kyllä hirvittää nähdä mitä tulevaisuus tuo tullessaan.

    • bruum2

      poliisisille on ilmoitettu onecapitalin toiminnasta , ottavat yhteyttä

    • pöyristynyt

      bruum2 on oikeassa poliisitutkinnasta. Toiminta on ala-arvoista
      maksettuja laskuja protestoidaan.
      Sampsa Katajan ja muiden eduskunnassa pitäisi
      puuttua tähän pikavippien antajien ja perintätoimistojen kytkyistä.

      • väärin kohdeltu

        Asiattomuuksistahan voi valittaa Etelä_Suomen lääninhallitukseen, joka
        toimiluvan heille on myöntänyt. Ei laskuja voi laittaa protestiin, jos ne on
        maksettu sen 60 päivän aikana eräpäivästä.
        Perintä ko toimistossa on kovin akressiivista ja oikeuksista on vaikea pitää kiinni.
        Minusta he eivät saisi ottaa muita perittäviä, kuin ne lainat. Ainakin kokemuksesta
        voin sanoa, että muiden toimittajien laskujen kohdalla perintä ei vastaa hyvää tapaa.


    • maksettu on-....

      Tuolla on tosiaan tapana, että kun yksi laina otetaan ja maksetaan se kolmessa erässä, niin kaikki erät peritään ja käsitellään omana lainana. Yleinen käytäntöhän on se, että jos jättää erät maksamatta, niin koko laina irtisanotaan ja peritään yhtenä lainana. Tuo Onecapitalin systeemi on harmi kyllä ihan laillinen. He perivät jokaista erää ja jokaisesta erästä maksuvaatimukset ja silleen, mutta kun asia menee oikeuteen, niin siellä ne on pakko yhdistää, eli onneksi eivät voi oikeuteen viedä jokaista erää kerrallaan.

    • Peluri***

      Siellä on vähän onneton se "asiakaspalvelija", jota voisi vähän opastaa asiakaspalvelun saloihin.

    • satunnainen kävijä

      Mitä jos vaikka lopettaisitte pikavippien ottamisen jos kerran on vaikeuksia maksaa niitä takaisin?

      • säännöllinen kävijä

        Mitä jos pikavippiparonien "perintätoimistot" alkaisivat noudattaa perintälakia sekä hyvää perintätapaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3101
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1590
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      92
      1442
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1304
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      152
      1219
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      912
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      793
    Aihe