Olen tässä ajatellut jo vähän aikaa, että olisiko mitenkään mahdollista saada Soneran laajakaistan saatavuuttaa lisättyä, sillä naapurini joka asuu 450 metrin päässä omasta talostani, käyttää soneran 8mbp/s nettiä. Itse asun siis hieman kauempana 'korvessa' kuin naapurini (siis se 400-450 metriä), ja Sonera ei tarjoa enää laajakaistaa tänne. Saman tien varrella kuitenkin asumme.
Tuntuu ehkä hieman oudolta, mutta rakentaako / laajentaako Sonera laajakaistaverkkoaan enää? Olisi aika sääli, että laajakaista verkko jää saamatta pienen välimatkan vuoksi.
Mokkulaa käytän, ja sekin nyt toimii miten haluaa. Ja @450 verkkoon en koske pitkällä tikullakaan.
Sonera laajakaista?
2
197
Vastaukset
Heippa Johnny101,
Käsitin tekstistäsi, että taloasi ei ole kytketty verkkoon? Jos kohde on meidän verkkoalueella niin kannattaa kysyä meidän Myyntipalvelustamme osoitteen tarjoamista mahdollisuuksista, rakennusmaksu- ja kytkentäkustannuksista (p. 0800 133133).
Onko tuo nettitikku meidän kauttamme? Jos on, niin sen toimivuuden voi tarkastuttaa meidän vikapalvelustamme (p.0206 90101). Josko siihenkin olisi tarjolla jokin vaihtoehto tai apu joka tehostaa tuon toimivuutta.
Toivottavasti tästä oli alkuun pientä apua, miten lähteä asiaa tutkimaan eteenpäin.
Lauren@SoneraPartio- Johnny101
Joo, kotitaloudessani on paria nettitikkua, toinen soneralta ja toinen DNA:lta.
Taloa ei ole kytketty verkkoon, ja se oli joskus vuosia sitten siinä puhelinverkossa, jolla sai tämän "laajakaistan" eli 0,256 mbp/s internetin.
Nykyään ei ole minkäänlaista, mutta toki soittelen tuonne numeroon. Kiitos vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1046684KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3706264Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei603123Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521112604Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1072256- 1251814
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191673Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään341395Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811350- 731237