Minulla on diagnosoitu keskivaikea masennus ja ahdistuneisuushäiriö.
Nämä ovat osaltaan tiedossa ja paljon teen töitä parantuakseni.
Minulla nämä oireilevat hyvinkin voimakkaasti erinäisin fyysisin oirein.
Olenkin jonkin verran saanut tilannettani paranemaan/tasaantumaan pitkän sairasloman aikana. Huomaan että kun en käy enää niin ylikierroksilla kokoaikaisen ahdistuneisuuden ja pelkojen kourissa ovat myös fyysiset oireiluni hieman keventyneet sekä "kadonneet".
Eli päättelen tämän näin: olen ollut pitkään ahdistunut joka on pelkojen pahetessa muuttunut kropassani ylikierroksiksi ja näin ollen kovaksi fyysiseksi stressiksi joka on provosoinut näitä fyysisiä oireitani kovasti.
Minua kuitenkin vieläkin piinaa kova "hengenahdistus" ja eikä se ihan tyypillinen.
Tiedän paljon hyperventiloinnista ja tämä ei ihan siltä vaikuta (siitäkin kokemuksia). Vaan hengitys muuttuu hyvin raskaaksi ja "syvälliseksi", hieman kuin olisin hengästynyt mutta hengitys ei ole välttämättä kiivasta. Tunne on kuin en jaksaisi hengittää, vaikka siis onneksi tämä on automaattista eikä sitä tarvitse itse tehdä. Mutta siis hengitys tuntuu HYVIN raskaalta ja KOVIN syvältä ja myös tunne että tekisi mieli huokailla kovasti. Hengitys ei vingu eikä yskitä tai muutenkaan kurkku ei tunnu ahtaalta/palalta kurkussa. Varsinaisesti tähän ei myöskään erityisemmin kuulu pyörrytys jota siis hyperventiloidessa voi ilmetä.
Sydän tuntuu myös hiukan lisäävän lyöntikapasiteettia, sekään ei varsinaisesti nopeasti lyö mutta kuin sen pumppauskapasiteetti venyisi äärimmilleen. Mielestäni ensin tulee tämä sydäntuntemus josta sittemmin oireena tämä hengenahdistus. Nämä "kohtaukset" ovat päivittäisiä ja tuntuu että itse en kohtauksen ollessa päällä pysty siihen vaikuttamaan vaan menee ajan kanssa itsestään hiipuen ohi. Keuhkoihin/rintaan jää kuitenkin olo tuosta pitkään raskaasti hengittämisestä. Ja tämä jollain tapaa tuntuu myös yläselässä ja keuhkojen pohjassa/palleassa.
Tätä on siis kohdallani jatkunut vuosia, onneksi nyttemmin hiukan enemmän kohtausmaista kun joskus tuntui siltä että tämä hengenahdistus oli päällä koko ajan, päiviä, viikkoja, kuukausia.
Lähinnä siis kysymys onkin että onko teillä muilla masennus/ahdistusta sairastavilla tällaista oireilua?
Hengenahdistus
8
1276
Vastaukset
- ei huolta
Tuo hengenahdistus on varmaan kiusallinen, mutta ei sinulla mitenkään hengenvaarallinen. Liittyy tuohon psyykkiseen vaivaasi.
- ertyupoiu
avaava astmalääke voi helpottaa oireita.
- ilmainen tohtori
Diagnoosi: psykosomaattinen oireilu
http://www.psykofyysinenpsykoterapia.fi/tiedostot/psykosom potilasopas.pdf
Oireesi johtuvat stressin ja tukahdutettujen tunteiden yhdistelmästä. Hoito keinona on stressinhallinta, rentoutumistekniikat ja tunteidenkäsittely.
Vanhat diagnoosit kannattaa unohtaa. - Anja20
Onko suvussasi astmaa? Oletko allerginen? Voit pyytää terveyskeskuksesta, että sinulle tehdään keuhkopuhallustestit.
Sairastan itse astmaa ja kun se on huonossa tasapainossa olen todella väsynyt ja masentunut.
Onko syytä masennukseenne selvitetty? Onko tarkistettu verikokeella esim. kilpirauhasarvot, verensokeri, B12-vitamiinipitoisuus? Onko teillä kipuja?Jos on, onko niihin riittävä kipulääkitys?
Olen kuullut,että joku oli kertonut lääkärille vuosikausia kestäneestä väsymyksestään ja lääkäri on määrännyt masennuslääkettä, vaikka tosiasissa potilaalla olikin hoitamaton astma. - asiantuntija.
Nuo ovat kaikki infektioperäisiä oreita, toksoplasmaa. Se loinen pesiytyy aivoihin ja kaikkialle, ja aiheuttaa näitä kiusallisia oireita. Infektiosta eroon pääseminen ei ole helppoa, vie todennäköisesti noilla oireilla 5-6 vuotta, vaikka sitä loista pasauttaisi jatkuvasti vaikka antibiooteilla. Omakin kestävyys on tuossa koetuksella.
Ihmeellistä kylläkin, vaikka tuota loista vetää pataan jatkuvalla syötöllä, kuumetta ei välttämättä esiinny koskaan. Kuume kuuluu nimittäin vain loisen akuutteihin oireisiin. Tavallinen virusinfektio vetää koko immuunipuolustuksen toiminnan matalaksi muutamiksi päiviksi, ja loinen aktivoituu aina tämän seurauksena Se, mitä oireita teillä on flunssan aikana, on saman loisen oireita mikä aiheuttaa masennusta kroonisena. Ihmiset ovat 100% infektoituneita toksoplasmalla, infektion laajuus kuitenkin vaihtelee huomattavasti yksilöiden välillä, riippuen myös geneettisistä tekijöistä. Krooninen masennus on yksi vakavampia oireita loisen olemassaolosta, on toiseksi vakavin oire kroonisen väsymysoireyhtymän jälkeen. - totuus psykiatriasta
Asiantuntija on sikäli väärässä ettei toksoplasma oikeastaan aiheuta masennusta. Toksoplasma aiheuttaa paljon vakavampaa, nimittäin skitsofrenian ja kaksisuuntaisen mielialahäiriön. Ilmiön taustalla on loisen kyky lisätä dopamiinintuotantoa aivoissa. Tavallaan skitsofrenian dopamiiniteoria pitää paikkansa, mutta siinä ei ole mietitty sen aiheuttajaa, joka on toksoplasma.
Skitsofreniaoireita lievittävät neuroleptit sattuvat olemaan sellaisia että dopamiinireseptoreiden estämisen lisäksi ne myös haittaavat toksoplasman omia solutoimintoja, jolloin vaikutus on huomattavasti suurempi kuin silloin jos neurolepti blokkaisi vain ihmissolun dopamiinireseptoria.
Kroonisen masennuksen ja väsymysoireyhtymien ja sellaisten taustalla on soln sisäinen bakteeri keuhkoklamydia. Sillä ei ole mitään tekemistä sukupuolitautiklamydian kanssa ja se muista bakteereista poiketen varastaa suoraan ihmissolusta ATP:ta eikä itse syntetisoi sitä. Ihmisen hermosolut eivät toimi kunnolla jos niissä loisiva keuhkoklamydia nappaa suuren osan ATP:sta itselleen ja tuottaa tilalle vain toksisia metaboliitteja.
Liian pitkä etkä lukenut?
Skitsofrenia -> toksoplasma
Bipolaari -> toksoplasma
Krooninen masennus -> keuhkoklamydia
Narsismi, läheisriippuvainen persoonallisuus ja vastaavat ongelmat
-> kasvatuksesta ja lapsuuden kokemuksista johtuvaa
Psykiatrit eivät koskaan tule hyväksymään että mielenterveysongelmien taustalla ovat loiset, se veisi heiltä työn.- asiantuntija.
Ei tuo sinun teoriasi toimi. Keuhkoklamydialla on toistaiseksi yhteyksiä ainoastaan sydän & verisuonitauteihin ja Alzheimerin tautiin kausaalisessa mielessä. Liikalihavuuteen voi myös olla (siis ainoastaan siinä että läskiä kertyy ympäri kehoa, pelkkä vyötärölihavuus on toinen juttu), mutta toksoplasma on myös kolesterolia rakastava loinen.
Bipolaarin ja skitsofreniaan liittyy myös olennaisesti masennusta (bipolaarissa masennusjaksoja), aivokudos pukkaa reilusti tulehdusta ja tulehdussytokiineja ulos, kun siihen on pesiytynyt tarpeeksi toksoplasmaa, siitä aivosumun oireet ja kognitiiviset oireet, joita lähes poikkeuksetta esiintyy masennuksessa.
Skitsofreniaan sairastuneet kuolevat kuitenkin lähes poikkeuksetta sydän & verisuonitauteihin, joten keuhkoklamydia liittyy myös skitsofreniaan. Tutkimusten valossa skitsofreniaan liittyy vain kaksi vahvaa ehdokasta, eli toksoplasma ja keuhkoklamydia, jossa nämä muodostavat yhdessä niin sanotun primäärin kaksoisinfektion. Aivokudos kestää paremmin, verisuonet ovat usein pullonkaula kuolinsyyn suhteen, ja niitä kuitenkin löytyy myös aivoista, eli halvaus tai sydänkohtaus on kuolinsyy.
- hengenahdistus ap
Sitä en kiellä etteikö tässä jo kaikki mahdolliset vaihtoehdot olisi otettu huomioon. Meinaan että kyllä sitä toksoplasmoosiakin on tullut pelättyä, niin kuin hullun lehmän tautiakin...
Mutta jotenkin ihmettelen sitä että tilani on kuitenkin alkanut parantua pitkän sairaslomani aikana ja olen myös käynyt psykoterapiassa intensiivisesti. Joten olisi ehkä hieman kummallista jos pitkä sairasloma ja psykoterapia olisi lääkitys toksoplasmoosi tartuntaan. Ja myös mietin sitä että mitenkäs ihmiset joilla ei ole lemmikkejä, minkäänlaisia voivat myös sairastua tähän toksoplasmoosin aiheuttaneeseen masennus/ahdistus/paniikkihäiriö/somatisaatio oireiluun?
Minulla mm. tuo aivosumu hälvennyt sekä kongitiiviset oireet helpottuneet ja kaikki tämä vielä ilman minkäänlaista lääkitystä nyt yli vuoden ajan.
Mutta tästähän voisi laittaa käypähoito suosituksen terveydenhuollon sivuille, ei muuta kun toksoplasmoositartunnassa pitkälle sairaslomalle sekä psykoterapiaan kaikki niin tartunnat alkavat sen siliän tien parantua. Pitäisiköhän tästä hoitomuodosta ottaa itselleni vielä patentti niin sillähän saattaisi lyödä rahoiksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792392Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1421538- 1331462
- 1581234
- 1091033
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten386965Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683