Me yritämme kaikilla tavoin kunnioittaa vl sukuamme,käyttäytyä heidän mielensä mukaa.
Omista häistämme heidän takiaan jätinne hääpusun pois,häävalssin tanssimme vasta heidän lähdettyään,boolit pöytään vasta ilta myöhällä yms.vaikka kyse oli meistä itsestämme, ei suvunjuhlista.Aina kuitenkin niitä kömmähdyksiä sttuuu,viimeisin kun pappi säesti ristiäisissä virsiä kitaralla,emme tajunneet,että sekin syntiä.
Onneksi en ole kerinnyt möläyttämään,että olen raidoittanut hiukseni.(en näe siinä mitään pahaa kyllä itse)...Ja apua olen myös meikannut(kevyesti kyllä)sekin synti on selvinnyt minulle vasta äskettäin..kyllä me teemme pahoja virheitä,voi,voi..alkoholia yms.paheita emme juurikaan käytä,joskus yksi saunakalja ja sekin ihan hirveää.apua!
Yritämme kaikella tavoin elää kunnollista ja hyvää elämää,silti he(v-l)katsovat meitä karsaasti ja tekevät selväksi ettemme kuulu joukkoon ja ole yhtä hyviä kuin he.
Heidän käytöksensä on saanut aikaiseksi sen ettemme osaa uskontoanne millään arvostaa.Me yritämme kaikkemme,hyväksyä heidät,silti meidät tuomitaan.Miksi ette pidä ihmisiä saman arvoisina kanssanne?
on se niin väärin
10
910
Vastaukset
- ´MN
Hei!
Olet nyt ymmärtänyt jotain aivan väärin. Emmehän me TIETENKÄÄN odota, että ihmiset, joilla ei ole samaa uskoa kuin meillä, käyttäytyisivät samoin kuin me. Elämäntapamme liittyvät siihen, että haluamme elää maailmassa niin että usko säilyisi sydämessä. Senpä takia emme ajattele, että olisi mitenkään hyödyllistä, että ihminen, jolla ei tällaista uskoa ole, eläisi meidän laillamme. Toivomme, että kaikki maailman ihmiset saisivat parannuksen ja tulisivat uskoon, emme sitä, että kaikki toimisivat arkielämässä kuten me.
On jokaisen oman harkinnan alla, haluaako juhlissa ottaa huomioon vl-vieraat. Mikäli esimerkiksi juhlaparin vanhemmat ovat vl:iä ja suuri osa vieraista, tuntuu luonnolliselta, että juhlaohjelma järjestetään niin, että alkoholin käytöstä ja tanssista vaivautuvat vieraat voivat poistua luontevasti ennen tällaisen ohjelman alkua. Jos taas vl-vieraita on vain joitakin, minun mielestäni tällaisiin järjestelyihin ei ole tarvetta.
Eläkää vain ihan rauhassa omaa elämäänne, me vl:t emme jaottele ihmisiä "syntisiin" ja "synnittömiin", emme parempiin tai huonompiin, sillä vaikka koetamme elää Jumalan tahdon mukaista elämää, huomaamme silti olevamme syntisiä ja huonoja uskovia. Erotuksena ei-uskoviin on vain se, että uskon kautta me saamme omistaa Kristuksen vanhurskauden ja syntien anteeksiantamuksen.- Nuppu
Jeesus on kuollut KAIKKIEN ihmisten syntien edestä, KAIKKI saavat syntinsä anteeksi, pelastus ei ole vain lestadiolaisille!
- sanon
Nuppu kirjoitti:
Jeesus on kuollut KAIKKIEN ihmisten syntien edestä, KAIKKI saavat syntinsä anteeksi, pelastus ei ole vain lestadiolaisille!
AMEN!
- ihmislapsi
Minun suvussani muutamat vl-uskovat eivät sano meille ei-lestadiolaisille des päivää kadulla - kai siitä synti sitten tarttuisi. Olen kyllä ajatellut aina niin, että omapa on vahinkonsa, jos usko jo käytöstavatkin kieltää. Muuten olen kyllä kokenut niin, ettei ei-uskova ole oikein kelvollinen sukulainen. Eivätpä meillä käy, eivätkä kutsu käymään, vaikka emme ole koskaan mitenkään halunneet loukata, provosoida tms.
- oliko tuo vitsi
Miksi ihmeessä pitäisi hääpusu jättää pois vl:ien takia? Kyllä vl häissäkin voi olla hääpusu.
- tiedän minäkin
tiedämpä minäkin,että hääpusu kannattaa jättää pois.V-l nainen ja mies avuoituu ja antaa alttarilla pusun,niin joku kiihko v-l saattaa tästä todella loukkaantua.Julkinen pusuttelu kielletty!!!!Itse moiseen olen törmännyt!Jätä pusu pois,koska et voi tietää onko joukossa joku tosi kiihkoilija,vaikka sinun perheesi sen hyväksyisikin.Näin et loukkaa ketään.
- ihmislapsi
tiedän minäkin kirjoitti:
tiedämpä minäkin,että hääpusu kannattaa jättää pois.V-l nainen ja mies avuoituu ja antaa alttarilla pusun,niin joku kiihko v-l saattaa tästä todella loukkaantua.Julkinen pusuttelu kielletty!!!!Itse moiseen olen törmännyt!Jätä pusu pois,koska et voi tietää onko joukossa joku tosi kiihkoilija,vaikka sinun perheesi sen hyväksyisikin.Näin et loukkaa ketään.
Sitäkö varten te elätte, ettette vain loukkaa ketään? Kai sitä ihminen saa omaa elämäänsä itse elää. Jos joku jo hääpususta suuttuu, saa kyllä mennä itseensä ja miettiä, miksi on niin ahdas. Joku tolkku pitää jo sentään muitten tahdon mukaan elämisessäkin olla, vaikka kuinka olisi vl!
- Trigerias
ihmislapsi kirjoitti:
Sitäkö varten te elätte, ettette vain loukkaa ketään? Kai sitä ihminen saa omaa elämäänsä itse elää. Jos joku jo hääpususta suuttuu, saa kyllä mennä itseensä ja miettiä, miksi on niin ahdas. Joku tolkku pitää jo sentään muitten tahdon mukaan elämisessäkin olla, vaikka kuinka olisi vl!
...lukuisissa vl-häissä elämäni aikana ja yhdissäkään ei ole ollut hääpusua. Enpä ole pusua kaivannutkaan. Minusta siveys on kaunista. Hääyönä kerkiää peuhata ihan tarpeeksi ja sepä ei sitten muille kuulukaan mitä silloin tapahtuu. ;)
- Kiss
Trigerias kirjoitti:
...lukuisissa vl-häissä elämäni aikana ja yhdissäkään ei ole ollut hääpusua. Enpä ole pusua kaivannutkaan. Minusta siveys on kaunista. Hääyönä kerkiää peuhata ihan tarpeeksi ja sepä ei sitten muille kuulukaan mitä silloin tapahtuu. ;)
"Enpä ole pusua kaivannutkaan. Minusta siveys on kaunista."
vai peräti kuolemansyntinäkö pidät juuri vihityn avioparin suudelmaa?
- eva
Elä vapaasti omaa elämääsi! on tosi hienoa että kunnioitatte vl sukulaisianne nuílla toimenpiteillä, mutta vl ihmisillä ei ole mitään oikeutta katsoa mitenkään kieroon teidän elämäntyyliä. ei me oikeestikkaan oleteta että kaikki elävät kuin me! esim. veljeni ei ole vl, ja elää kyllä reilusti myös meillä käydessään ym raidoitetulla päällään, läväreillään, ristiäiset ja muut juhlat ovat olleet heidän tyylisiään eikä meillä ole siihen mitään sanomista!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399154Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737897Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605600William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542341Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62085Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821734Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191673Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921419Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381355Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71243