En saa nostettua

johannes,

Vaarini avasi minulle tilin Nordeaan joskus ja omistajaksi laittoi minut ja toiseksi omistajaksi isäni. Tilille on talletustodistus.

Ongelma on ettei todistusta löydy. Kävimme pankissa isäni kanssa joka on toinen omistaja emmekä silti saaneet rahoja tililtä.

Eli rahat jää ikuisiksi ajoiksi tilille, kiitos nordea

2

415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vhjmnb

      Kyllähän tuollaisen talletuksen tiedot pitäisi löytyä. Jos sinä ja isäsi pyydätte kumpikin erikseen tiedon siitä, mitä talletuksia teillä on Nordeassa, pitäisi saada selvä listaus.

      Jos talletustodistus on kadonnut, niin se täytyy kuolettaa. Tällöin tietyn määräajan päästä saa varat nostettua. Tuollainen menettely on käytössä esimerkiksi perukirjoitusta varten.

    • ::::

      Kun vaikka pankkikirja katoaa, on ilmoitettava omaan pankkiin, ja tehdään valtakirja varojen siirrosta käyttötilille. Ilmoitus virallisessa lehdessä puoli vuotta, jollei kukaan löydä pankkikirjaa siihen mennessä, omistaja saa varat. Tehtiin ryhmässä, kulujen tasaamiseksi, kesti muutaman vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      240
      1938
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1607
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1240
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      952
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      40
      779
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      751
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      740
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      722
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe