Jos 4T koneen kulutus on noin 285 g/hv, niin mitä se olisi osakaasulla esim 2/3 teholla? Laskeeko väitetyt 40%? Kyseessä on Hondan 8/10hv uusi kone.
Laskeeko osakaasulla 40%?
AnttiApukone
11123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Lue joku perämoottoritesti / vertailu jostain alan lehdestä.
Niissä hyvät kulutustaulukot eri kierroksilla mitattuna
kierrosluku ei vielä kerro käytössä olevaa tehoa.
Joillekin kaikki on vaikeeta! Ei alkup. kysyjäkään käytössä olevasta tehosta mitään puhunut vaan osakaasusta, mitä nyt sitten tarkoittaneekaan!?
Jospa se auttais kun katselis taulukosta / käyristä koeajetun venepaketin kierrosluvun suhteessa nopeuteen ja kulutukseen.
kysyihän tuo 2/3 teholla. Ei millään osakierroksilla.
Tähän hätään en löydä mitään testiä, oisko mitään näppituntumaa?
http://venenetti.fi/jutut/8-hevosvoimaiset-peramoottorit-vertailussa
Kiitos linkistä, ostin testin. Tohatsu ja Selva siellä kärkipäässä, Tohatsu testivoittaja. Se mikä kiinnosti eniten oli tuo nopeus 3:lla kuormalla testiveneessä, ja siinä selviä voittajia oli keskivertokulutuksella tai sen alle (ltr/mpk) edellä mainitut kaksi. Ei Hondakaan huonosti pärjännyt, samoissa kinkereissä, mutta noin 1000e kalliimpi kuin Selva (Yamaha).
Oikeassa olet, lukeminen kannattaa :-)
Kiitos vastauksista kaikille!
Testiveneenä oli Cresent 410.
Sen verran vielä palaan että esim. Tohatsun suurin kierr. on 5800 ja edullisin kierrosluku 5500 KUN on kuormaa, joten aika lopussa on tuo edullisin kulut per mpk. Muuten yksinään ja ilman kuormaa edullisin kulutus on Tohatsulla täydellä kaasulla joka tekee 0,20ltr/mpk, jonka alle ei kukaan mene kun nopeus ylittää 4 solmua (2300 kierr.).
Noin 3800-400 kierr. saakka kulutus käytännössä kaikilla sama ja testiveneen nopeudessa 2 hlö kuormalla se tekee noin 6 solmua (kulutus 0,22-0,25 ltr/mpk).
Samansuuntaiisia lukemia oli oikeastaan kaikilla, eli osakaasulla ei kevyellä kuormalla voita, painavammalla kylläkin, vaikka siinä se edukkain lukema onkin -5% ... -7% luokkaa eikä 3/4 niin kuin joskus oli nyrkkisääntöä esitetty.
Kulutuksen muutos riippuu hyvin paljon veneestä. Testivene oli aika iso noille moottoreille tai moottorit pieniä, jolloin vene plaanaa kunnolla vain lähellä huippunopeutta.
Esimerkiksi Kippari 9/2009 30 hv testissä kulutukset tippuivat merkittävästi kaasua höllätessä. Tulloin testiveneenä oli samaa kokoluokkaa oleva Terhi 4110, jolla huippunopeudet olivat 27-29 solmua. Kaikilla moottoreilla taloudellisin alue oli 15-20 solmua, jolloin kulutus oli 0,28-0,34 l/mpk. Huippunopeudella kulutukset olivat 0,35-0,45 l/mpk ja n. 25 solmun nopeudella 0,33-0,39 l/mpk. Kulutukset huippunopeudella menivät nopeusjärjestyksessä eli 26,8 solmua kulkenut kulutti 0,35 l/mpk, 29,2 somua kulkenut 0,45 l/mpk ja n. 28 solmua kulkeneet 0,38 l/mpk.
N. 4 m plaanaavan veneen taloudellisin nopeus on 15-20 solmua moottorista riippumatta.
On se riemu ajella näillä 10hv koneilla. Aja vaikka täysillä niin ei pensankulutus hirvitä.
Nyt haukutta köyhäks, mutta kahtokeehan laitureihin. Siellä ne isot koneet majailee, ei niillä ole vara ajaa enää rikkaittenkaan.
Nyt meni vähän puurot ja vellit sekaisin. Se 10hp ei kuluta juuri lainkaan vähemmän 10hp teholla kuin vaikka 25hp samalla teholla. Nykyaikainen ruiskukone on parempihyötysuhteinen osatehoilla kuin kaasarikone. Kulutuksen määrittelee vene, kuorma ja nopeus. Ei perämoottorin huipputeho.