Vanhoillislestadiolaisuuden historiaa

Poimin tämän "Timon" kommentin facebookista

******. Alkuperäiseen oppiin ei liittynyt esklusiivistä seurakuntaoppia. Se päästös tehtiin vasta 30 luvulla virallisesti kuin puhujat kulki omin lupiin Amerikassa saarnaamassa. Henkilökohtainen synninpäästö on Raattamaan keksintö. Lestadius ei sitä harrastanut. Tämä vääristynyt oppi nykypäivänä perustuu täysin siiheen että srk halusi vallan määritellä kuka on oikea kristitty ja kuka ei. Elävä kristillisyys on kulkenut sydämmesta sydämmeen ja siinä ei ole ollut tarveta määritellä kenenkään sieluntilaa. Vaan se on jätetty Jumalalle. Ja kun puhutaan muuttumattomasta opista niin se on liikkeen suurin valhe. Koska se on muuttunut aina tarpeen mukaan sulkemaan pois ihmiset jotka ovat osoittaneet eriävän mielipiteen johtohenkilöitä kohtaan. Elikä srk:laisuus on eriseuraopin äiti.*****

13

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vl-mies

      Taaskin huuhaa-aloitus joltakin.

      Jo vuonna 1911 puhujainkokouksessa ilmaistiin yksimielinen kanta ettei vanhoillislestadiolaisuuden ulkopuolella ole Kristuksen seurakuntia. On siis valhetta tai tietämättömyyttä puhua 30-luvusta aloittajan tapaan.

      Eksklusiivisuus oli selvää jo 1800-luvulla. Yksittäisiä poikkeuksia oli kuten Raattamaa joka sekoili muutenkin mm puolustamalla Amerikan eriseuraa, sekä uusevankelinen lestadiolaissaarnaaja August Lundberg kannattajineen. Myös Iin pappeinkokous vuonna 1885 poikkesi lestadiolaisesta opista (mm eksklusiivisesta seurakuntaopista) ja heitä ei pidetty sen takia enää uskovaisina. Iin pappeinkokous oli oikeastaan kaikissa asioissa samoilla linjoilla kuin vuoden 1960 pappiseriseura eli "elämänsanalaisuus", sekä vuoden 1910 Norjan eriseura eli erikiinit.

      • vl-mies

        Myös 1860-luvunhuttulalaisilla oli sama epäeksklusiivinen harhaoppi kuin elämänsanalaisilla ja rauhansanalaisilla. Huttulalaisuus eli pahkamaalaisuus erkani vanhoillislestadiolaisuudesta juuri epäeksklusiivisen seurakuntaopin ja lisäksi väärän kasteoppinsa takia. Lisäksi pahkamaalaiset uskoivat että rukouksessa voisi muka saada synnit anteeksi. Pahkamaa sanoi että "kun rukous ylös menee niin armo alas tulee".


      • vl-mies kirjoitti:

        Myös 1860-luvunhuttulalaisilla oli sama epäeksklusiivinen harhaoppi kuin elämänsanalaisilla ja rauhansanalaisilla. Huttulalaisuus eli pahkamaalaisuus erkani vanhoillislestadiolaisuudesta juuri epäeksklusiivisen seurakuntaopin ja lisäksi väärän kasteoppinsa takia. Lisäksi pahkamaalaiset uskoivat että rukouksessa voisi muka saada synnit anteeksi. Pahkamaa sanoi että "kun rukous ylös menee niin armo alas tulee".

        Onpas tästä aloituksesta poistettu monta kommenntia..
        Kiitokset vl-miehelle mielenkiintoisista historiatiedoista.


      • Kiinnostaa!
        Devoit kirjoitti:

        Onpas tästä aloituksesta poistettu monta kommenntia..
        Kiitokset vl-miehelle mielenkiintoisista historiatiedoista.

        vl mies on selvästi perillä asioista!


      • oikeauskovainen

        Vl-mies kirjoittelee vastoin totuutta. Eksulsiivisyys SRK:laisessa muodossa ei ole ollut voimassa kuin 1960 luvun alkupuolelta joidenkin yksittäisten saarnaajien julistuksessa.
        Enemmistö nykyisistäkin vl-puhujista uskoo Raamatun, Lestadiuksen, Lutherin ja Ev.lut kirkon oppiin näkymättömästä Jumalan valtakunnasta jonka voi löytää syntien sovituksen kautta.

        Esim. rauhanyhdistysten toiminta on rekisteteröity ylläpitämään isänmaallista mieltä jolla ei ole pyhän seurakunnan merkkejä ei valtuuksia esim. sakramenttien toimittamiseen.


      • Pahkamaa

        Kun rukous ylös menee niin armo alas tulee. Teidän pitää ymmärtää että sitä ei sanottu facebookissa. Vaan kokoonnuttiin kerran kuussa kuuntelemaan. Se on suoraan Lutherin opista ja koetettiin saada Laestadiuksen opista takaisin rukoilevaisuuteen. Niinkuin Jeesus opetti. TV Jaakko Pahkamaan tyttären tyttären pojanpoika. Siis viimeinen pahkamaalainen


    • En tiedä!

      Mitä tulee henkilökohtaiseen synnininpäästöön, että se olisi Raattamaan keksintöä, epäilen?
      Siitä olen kuullut erään teologin sanoneen, että Luther on aikanaan vaatinut, että jokaisen saarnaajan puheeseen tulee sisältyä synninpäästö! Onko kenties ollut yleinen
      Mitään dokumenttia en ole nähnyt tai lukenut.

    • markkumatias

      Taisi olla se Jaakko Pahkamaa minun isän äidin äidin isä. Joka sitä uskoa saarnasi. Soitti myös viulua ja oli valtiopäivämies siis keisarillisessa senaatissa Alatornion talonpoikaissäädyn edustajana

      • saunassasyntynyt

        No sukuun oot sinäkin syntynyt, otan osaa.


      • Makematias

        Saunassa syntyneelle. Kiinnostaisi jos jostain löytyisi j. Pahkamaan e Sassin saarnoja kirjoitettuna. Ehkä mummolan vintistä.


    • Makematias

      Kiinnostaa tuo 1800 luku

      • Väkevästi

        murjaistu.

        Minä olen kiinnostunut myös 1700-luvusta.

        Jos joku vielä tulee tähän ketjuun ja väittää olevansa kiinnostunut 1600-luvusta, pistän vielä paremmaksi: keksin itselleni uuden nimimerkin ja menen 1500-luvulle eli Lutherin aikaan.


    • etsivä-xxx

      Ongelma on että lestadiolainen "kapulaoppi" on ristiriidassa tämän eksklusiivisen opin kanssa. Eipä olisi Luther, Lestadius tai herrnhutilaisuus , joka oli yhteyksiä hakeva, ekumeeninen liike ennen ekumeniaa, ollut kuin hoitokokousten ja väärien henkien kohde. Se ttä Sekä Luther että Lestadius olivat avaramman näkymättömän kirkon edustajia ei oikein tue minua siinä että olivi vain vanhoillislestadiolainen liike. Uskon kulkeminen opetuksessa juuri herrnhutilaisuuden kautta on tässä se kertakaikkisen kummallinen opetus, kun hernhutilaisuuden alkysynty kreivi Zinzendorfin maatilalla ja hänen ekumeenisesti suuntautuneessa uskonkäsityksessään sekä se että hrnnhutilaisuus on ollut sekä lähetystyötä tekevä liike että ekumeeninen liike ei tee lestadiolaisesta opista ollenkaan uskottavaa. Tuntuu sille että se on yhtä vankalla pohjalla (ei ei millään pohjalla) kuin hevosvaunuoppi pohjoisessa maassa lepäävästä hengestä.

      Tämä ei poista sitä etteikö lestadiolaisessa seurapuheessa voisi kuulla sitä mikä oli hernnhutilaisuuden synnyssä merkityksellisin:
      " Keskukseen hänen uskonkäsityksessään
      nousivat Kristuksen haavat ja veri.
      Kristuksen ristintyö, sovintoveri ja kyl-
      kihaava olivat pääsävelinä hänen julis-
      tuksessaan. Näin muotoutui omalaatui-
      nen hengellinen liike, jonka me yleensä
      tunnemme herrnhutilaisuutena. "

      Jostakin syystä en ole löytänyt muuta tutkimuksellista tietoa tästä "kapulaopista" kuin Jouko Talosen tutkimukset, eikä niistä oikein löydy tukea sille, että käsitys näkymöttömästä seurakunnasta olisi eksklusiivinen.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      126
      8241
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      445
      7410
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      214
      5634
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4570
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      84
      4554
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      104
      4432
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4132
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      6
      2916
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2680
    Aihe