Väsymys-Ahdistus

hyvinväsynyt

Täällä on monta saman tyyppistä kirjoitusta mutta haluan silti kirjoittaa omani.

En tiedä mikä minua vaivaa.
Syksyllä ajattelin että minulla on syysväsymys. Nyt voisin ajatella että on kevätväsymys. Mutta jostain muusta kai kyse kun jatkuvasti vaan väsyttää eikä mitään jaksa.
Töissä en jaksa olla. Nukun 12-13 tunnin unia, jaksan olla hereillä (en pirteänä mutta hereillä) muutaman tunnin kunnes taas väsyttää. Tilannetta ei ole korjannut se että työpäivinä nukun normaalin verran. Väsyn vaan entisestään ja sitten taas nukun järjettömän paljon.
Fyysisesti olen terve, mutta nämä väsymyskaudet tuntuvat toistuvan joka vuosi jossain määrin, nyt todella vahvasti.
Kroppa tuntuu painavan tonnin, silmät ei pysy auki. Samaan aikaan stressaa ja syke tuntuu olevan korkealla. Selaan jatkuvasti työpaikkailmoituksia kuin haukkoen henkeä että nyt pitää äkkiä löytää jotain uutta työtä että jaksan. Vaikka tiedän ettei se auta, teen sitä silti.
Tuntuu että olen täysin epäonnistunut elämässäni kun en jaksa mennä töihin. Olisi varmaankin haettava sairaslomaa mutta pelkään etten saa sitä tarpeeksi. Tätä sinnittelyä on jatkunut nyt niin pitkään.
Kaikki menee puihin. Lepään pari päivää, jaksan rämpiä seuraavat pari päivää, tämä on ihan oravanpyörä.

1

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auta itseäsi

      Sattumalta tämän viestisi löysin kun burn outia googletin yrittäjä isäni takia.

      Mut en voi olla antamatta neuvoa. Mene lääkäriin ja mittauta kaikki hormooni ja eturauhas arvot sun muut. Vaikuttas että niissä voisi olla jotain vikaa, kun sua vaan väsyttää niin hirveästi. Saattaa toki olla masennusta sun muuta kun ei taustojasi tarkemmin tiedä. Mutta on mahdollista että noissa on jotain vialla ja voisit saada paljon paremman elämän käymällä lääkärissä ja jos noista löytyy jotain. Ne on hoidettavissa.

      Tsemppiä sinulle ja ole rohkea!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3127
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      2381
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1435
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe