Kaksivuotiaalla koirallani oli illalla kuumetta 39,6 astetta, eilen ja keskiviikkona oksentanut kerran. Juo huonosti. Olen rahaton ja siksi kynnys eläinlääkärille lähdöstä on kova.
Voinko seurata tilannetta kotona ja esim. syöttää koiralle märkäruokaa ja aspiriinia?
kuumeinen koira
7
381
Vastaukset
Jos kuume nousee noin korkealle, on syytä lähteä lääkäriiin. Varsinkin kun juo huonosti; kuumeen takia nestettä kuluu enemmän eikä koira juo tarpeeksi tilalle. Sille tulee nestevajaus joka saattaa aiheuttaa isoja ongelmia. Märkäruoka voi hieman auttaa, mutta ei riitä nestetasapainon ylläpitämiseen. Soita lääkärille ensin ja kysy mielipidettä sieltä. Soittaminen ei maksa ratkaisevan paljon, ja saat varmasti asiantuntevia vastauksia.
Älä odota liian kauaa ettei nuorelle koiralle käy huonosti. Et tiedä mistä kuume johtuu joten koira voi olla hyvinkin sairas.- huolissaan1
Päivystävä eläinlääkäri ei vastaa, ainoa laatuaan lähiseudulla. Tyttö on vaikuttanut vähän paremmalta. Olen syöttänyt märkäruokaa johon lisännyt vettä, antanut vettä ruiskulla.
Hyvä että saa edes vähän nestettä. Yritä soittaa jollekin toiselle lääkärille, vaikka kauempanakin olevalle. Eihän välimatkalla ole merkitystä puhelimessa, ja sinun olisi tärkeää saada lääkärin arvio tilanteesta.
Milloin sillä on viimeksi ollut kiima? Ajattelen tässä vain kohtutulehduksen tai märkäkohdun mahdollisuutta. Alkaa yleensä muutaman kuukauden kuluessa kiiman jälkeen.
- huojentunut
Toinen lääkäri löytyi ja epäili että kyseessä olisi bakteerin aiheuttama nielutulehdus. Kohtu tarkistettiin ultralla, eikä tulehdusta näkynyt, eikä koira aristanut muitakaan tunnusteluita. Saatiin varmuudenvuoksi paikanpäällä nesteytys (ei ollut kuivunut), antibiootit ja kipulääkettä mukaan. Tänään vaikuttaa jo paremmalta ja toivottavasti menisi näillä ohi. Muussa tapauksessa tiistana uudestaan tarkempiin tutkimuksiin.
Hyvä juttu! Pikaista paranemista koiralle! :)
- koiran lämpö
Koiran normaali lämpö on 38-39.2 astetta, joten 39.6 on lämmön nousua,ei kova kuume.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2301743- 1861581
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451192Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad47893- 14750
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30731Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 36701
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23682Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627