Asun kerrostalossa. Patterit (lämpöputket ?) pitävät melkoista huminaa. Se osuu kuuloalueeni häiriöalueelle. Luulisi että asiaan loytyisi mahdollisesti varsin yksinkertainenkin korjaava toimenpide. Vai olenko taas kerran väärässa ?
miksi lämmitys humajaa
humajaa
491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
"Luulisi että asiaan loytyisi mahdollisesti varsin yksinkertainenkin korjaava toimenpide"
Laita vesipatteri kiinni ja käytä öljytäytteistä sähköpatteria. Korvatulpat tulevat halvemmaksi.
Muuta ihmessä pois kerrostalosta!
Voit myös pikkuisen kiertää johonkin suuntaan termostaattia niin virtaus muuttuu.
Pyydä putkimiestä tutkimaan onko virtaukset liian kovia verkossa siihen auttaa esim taajuusmuuttaja pumppu joka elää kelien mukaan=säästöä.
Todennäköisesti syynä on patteriverkoston ylitehokas kiertovesipumppu. Pumpun vaihto järkevämpään auttaa. Yhteys isännöitsijään tai hallituksen puheenjohtajaan.
Asuin aikoinaan 80-luvulla kerrostalossa, jossa keittiön patteri piti niin voimakasta kohinaa, että se kuului eteiseen saakka. Pumpun vaihdon jälkeen ongelma poistui. Käsittämätöntä, ettei edes kiertovesipumppuja osata mitoittaa oikein.
Paras ratkaisu on tietysti muuttaa omakotitaloon.
Tosin, monesti olisi paljon halvempaa tarkistaa järjestelmän säädöt edes vähän sinnepäin..
Nimittäin, kiertovesipumppuhan ei ääniä synnytä jos termarit ovat auki. Ja ideaalitilanteessa ei oikeastaan edes huoneissa termareita juuri tarvita.
Nämä tilanteet syntyvät siitä kun kaikki säätö jätetään patteritermostaattien huoleksi. Kun lämpökäyrät ovat luokkaa "tarpeeksi", niin että kylmänarinkin vilukissa pärjää paljain jaloin, niin siinä vaiheessa kaikkien termarit huutavat ja pihisevät, koska tämän päivän termarit eivät paljon enää aukene kun huonelämpö kohoaa yli 22 asteen.
Joskus huoltomiehet toimivat näin, syystä että joidenkin asuntojen asukkaat valittavat. Ja näin saa helpoiten valitukset loppumaan. Tosin, jos laitettaisiin linjasäädöt kohdilleen, niin sitten kauimmaisetkin asunnot saisivat osansa ja vedet kiertäisivät suurinpiirtein niinkuin pitääkin ja järjestelmä toimisi muutenkin hieman sivistyneemmin.