22 patruunaa om LR , WMR , penniläinnen mutta mikä on puolipitkän patruunan merkintä?? onko tiedossa ?
Puolipitkä 22 patruuna?
eitietoakaan
173070
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
.22 short
WMR:llä ei mitään tekemistä peruspiekkarin patien kanssa.
Todennäköisesti haet mainittua .22 short paukkua. Se on aikalailla puolivälissä "penniläisen" ja LR:n välissä. On noita toki muitakin. .22 paukkuja on olemassa vaikka minkälaisilla hylsynpituuksilla, monet tosin harvinaisia. Jos .22 WMR jätetään pois laskuista, pisin on .22 Extra Long, sitä vähän lyhempi on yleisin .22 LR, sitten .22 Long, .22 CB Long, .22 Short, .22 CB Short ja lyhimpänä .22 BB. Näistä kaksi viimeistä ovat niitä "penniläisiä".
vieläko noi pennilaiset lyijyttää piipun pahast ,,kuten ennen tekivät?
Riippuu aseesta millä ammut. Ainakaan 22LR:lle pesitetyllä aseella en suosittele shortien tai penniläisten ampumista. Hylsyn lyhyydestä johtuen ylimenokartioon kasautuu kaikki palanut ja palamaton ruuti, joka varmasti aiheuttaa ongelmia kun ammut taas 22LR:ää
Mutta jos muutaman patruunan ammut, tuskin maailma siihen kaatuu.
ammunnan jälkeen. Eikä .22 aseessa ole oikeaa ylimenokartiota samalla tavoin kuin esim. tykissä.
Puolipitkä 22 patruuna? === puolet kokopitkästä
Vanhan kansan puhui puolipitkästä tarkoittaessaan .22shortia. Tämä johtui siitä että ns. penniläiset olivat lyhyitä ja long sekä LR pitkiä
Olen tähän ikään tehnyt leikkurilla varmaan kymmeniä tuhansia .22short hylsyjä.
Kilpailutarkoituksiin.
Sama täällä, ehkä yli 100000 kpl.
Kuinka ihmeessä lataatte .22 patruunat uudelleen? Kuinka se reunasytytteisissä käy?
Nallimassa annostelijalla puhdistettuun hylsyyn. Ruuti annostelijasta. Luoti asetetaan ja niipataan. Nallimassa menee nestemäisenä ja annetaan kuivua huomiseen. Ei kovin kummoinen toimenpide.
.22 patruunoita voi tehdä vaikka millaisia. Tarkinta latausta joutuu usein hakemaan.
Kiitti tästä tiedosta! Tuossa toisella foorumilla oli aikoinaan kädenvääntö siitä onko .22 lr patruunoja ylipäätään mahdollista ladata itse. Moni oli sitä mieltä että ei.
Mistä muuten olet saanut lataamisen tykötarpeet? .22 holkkeja en ole nähnyt myytävän missään, en myöskään noita varsinaisia ko. kaliberin luoteja (siis .222 täyslyijyisiä). Entä hylsyt ja nallimassa? Eivät taida nekään olla ihan hyllytavaraa? Vai tuleeko ammutun hylsyn käytössä minkäänlaista ongelmaa pohjan painaumasta?
tuo oli.
Minäkin voin kertoa netissä olevani aivokirurgi, ja paras työkaluni hommaan on Glockin valmistama pistin.
Mistä esimerkiksi ostaisit nestemäistä nallimassaa???
Holkit on aseseppä minulle valmistanut. Luodit valan itse linometallista,4% tinaa,12%antimonia ja 84 % lyijyä. Hylsyt ovat kerran ammuttuja, heti ammunnan jälkeen talteen kerättyjä. Ei siis ampumaradan hiekasta kaiveltuja. Nallimassaa saa kotimaiselta valmistajalta joka myös ruutia valmistaa. Oikeammin nallimassa on vielä tässä vaiheessa jauhoa joka itse kastellaan massaksi. Hylsyn kannassa olevasta iskurin jäljestä ei ole haittaa. Patruunathan on helppo asettaa lippaaseen niin että iskupiikki ei lyö vanhaan jälkeen. Olen kokeillut iskupiikin osumista vanhaankin jälkeen mutta lähes aina patruuna on lauennut.
Aivokirurgiaa en harrasta, Glockin veitsi minulla tosin on.
Saako noita niinsanottuja puolipitkiä mistä?
mutta ostaa voi patruunoita myyvistä liikkeistä kuten muitakin patruunoita.
Oliko vaikeaa?