onko tämä parkinsonia?

ihmettelevaMies

On viime aikoina alkanut pää vapisemaan ilman että tilanteeseen liittyy jännitystä tms. Kyseessä on ns lepovapinaa, mutta myös asentovapinaa pään ollessa suorassa esim kun istuu tuolilla. Kädet eivät vapise. Voikohan tämä olla parkinsonia?

13

2143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäsevainolen

      Voi olla, mutta kannattaa hakeutua neurologille, ennen kuin tekee omia diagnooseja. Mutta neurologille ehdottomasti hakeudu.

    • Huolestunut6

      Onko niskasi jumissa - jos et tiedä, käy hierojalla tai fyssalla!

      • abf

        Minulla oli sama oire ja parkinsonia oli


      • samma här
        abf kirjoitti:

        Minulla oli sama oire ja parkinsonia oli

        Samaa vikaa... Neurologi sanoi sen johtuvan tupakan poltosta....


      • MISTÄ HYV' LEKURI
        samma här kirjoitti:

        Samaa vikaa... Neurologi sanoi sen johtuvan tupakan poltosta....

        TÄYTYS PÄÄSTÄ HYVÄLLE NEUROLOGILLE JOKA OTTAA TOSISSAAN SAIRAUDEN OIREET MUUTEN MENEE RAHA HUKKAAN


    • Onko asiasta tietoa

      Jotkut väittävät että parkinssonissa vain leuka vapisee ei pää.Tiedä sitten miten on asia.

      • omsihoitaja

        Parkinsonissa vapisee koko kroppa, ei vain leuka. Sairaus voi alkaa esim. vapinalla yhdessä sormessa tai kädessä tai käsi voi kävellessä olla jäykkänä sivulla. Parkinsonismia voi olla vaikka paljon dokaavalla, eli oireet muistuttaa neurologista sairautta mutta ei johdu siitä.


      • Pitkää saattohoitoa
        omsihoitaja kirjoitti:

        Parkinsonissa vapisee koko kroppa, ei vain leuka. Sairaus voi alkaa esim. vapinalla yhdessä sormessa tai kädessä tai käsi voi kävellessä olla jäykkänä sivulla. Parkinsonismia voi olla vaikka paljon dokaavalla, eli oireet muistuttaa neurologista sairautta mutta ei johdu siitä.

        Parkinsonissa ei aina vapise koko kroppa saati sitten leuka. Meillä Parkinson aiheuttaa jäykkyyttä eikä yhtään vapinaa ja tautia on sairastettu jo monta vuotta. Niin monta vuotta, että tauti on vienyt liikuntakyvyn.

        Neurologin vastaanotolle kannattaa mennä ja sen jälkeen jos sairaus todetaan, niin liittyä Parkinson liittoon jäseneksi.


    • tärinä ja tutina

      Kuuluuko jäykkyys ja tärinä koko kehossa mutta vasen jalka pöytä sen tärinä vaivaa enemmän.

    • AADEE1

      Hyvä ihmettelevä mies!
      Ei se välttämättä ole, mutta mene neurologille, niin ei tarvitse ihmetellä.
      Itse olen 15v. sairastanut (diegnosoidusti, todellisuudessa paljon kauemmin) ja minulla on nyt vasta alkanut pää silloin tällöin vapista. Mutta pelkkä pään vapina, ainoana oireena, ei mielestäni ole parkinsonissa kovin tyypillistä. Kyseessä voi olla ns. hyvälaatuinen vapina, jossa ko. vapina jää ainoaksi oireeksi. Sitä hoidetaan esim. beettasalpaajalla.
      Yleisohjeena annan tällä 15v. kokemuksella, pari huomiotani, joiden olen huomannut helpottavan elämääni. 1.) älkää hävetkö puhua siitä. Ei se ole tabu, eikä häpeä. 2.) Vaikka teillä on se, älkää sairastako sitä. 3.) Mitä parempi lihas / yleiskunto, sitä vähemmän ja miedompia pillereitä. Terv. nimim." 2x kuntos. ja 1x 1, 5h jääkiekkoa "terveiden" kanssa viikossa".
      Loppu kevennys: miten Suomalaiset ikämiehet saatiin käyttämää enemmän rolaattoria, jota he aiemmin häpesivät? Sille annettiin uusi nimi. Se on nykyään HARLEY PARKINSON.

    • reiska2

      heii. olen sairastanut parkkaria jo 20 v ,olen nyt 53v mies,ja oireista:
      Yleensä parkkarin oireet alkavat jommaltakummalta puoleltä kädestä tai jalasta...en muista kenenkään kertoneen sen alakaneen päästä. huomaan että viestisi on yli vuoden vanha..oletko kä'ynyt neurologilla ja joko on vaivan nimi selvinyt, itse sanoisin että ko ei ole parkinsson..menikö metsään?

    • rieska
    • pelko pois

      ystävät hyvät,taudissa on monenkirjavat oireet ja ne tyypilliset alkuoireet ovat kuten reiska2 mainitsi,tätä tautia ympäröi kaikenlaisia höpöhöpö juttuja,minunkin järjenjuoksua on epäilty,tyylin kun sinähän olet sairas ym.Minulla on hyvä neurologi ja taatusti nielen jokaisen pillerin minkä määrää,hänellä kun on paras tietotaito.Diagnoosi oli hirvittävä shokki ,mutta paljon pahempaakin voisi olla.Menkää lääkäriin jos epäilette ja tämä ei ole kuolemantuomio.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      416
      2213
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      66
      1347
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1320
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      137
      1208
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      89
      1171
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      100
      1037
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      133
      954
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      890
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      47
      821
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      770
    Aihe