Mistä johtuu, että juuri tähän aikaan, siis 14.50- --jotain viserrystä kuuluu aivan tavattomasti?
Sen olen huomanut tuolla etelässä, että aamuisin herätetään kaverit, kuten täällä Suomessakin, kuten iltaisin "laitetaan "nukkumaan, mutta mitä on tuo päiväinen viserrys?
Aina se toistuu päivittäin, mutta mitä ne viestii silloin?
Tiedänhän minä, että käki on kaakana, mutta tämä ilmiö on milulle hieman outo.
Sen olen huomanut tuolla etelässä, että aamuisin herätetään kaverit, kuten täällä Suomessakin, kuten iltaisin "laitetaan "nukkumaan, mutta mitä on tuo päiväinen viserrys?
Aina se toistuu päivittäin, mutta mitä ne viestii silloin?
Tiedänhän minä, että käki on kaakana, mutta tämä ilmiö on milulle hieman outo.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kylläpäs hienostuneesti kirjoitit ornitologin.
Noin sitä pitää!
sivistys
Mihin hävisikään vastaukseni, siis jäi vain pyörimään, joten sivistystäni en voinnut korjata.
Tottahan se on, että ornitologi meni kirjoituksessani väärin, kuten sen entisen kaverini toteamus kaakanasta? Ei hänkään tiennyt, että käki on kaakana?
Mistä sitä kuu-luu?
Meillä viserteli pusikossa juuri joku pikkulintu, en tiedä mikä lieni.
Onhan nyt alkava kevät.
Onkohan joku asettanut käkikellonsa hieman väärään aikaan ja tuon metelin pitäisi kuulua esimerkiksi tasan klo 15.00
Tämä näin ensi hätään. Kehotan jatkamaan tutkimuksia, eivät vaikuta vaarallisilta nuo äänet...
Äskeisen tutkimusmatkani aikana tirpat olivat täällä etelässä aika hiljaa. Joku hiippaileva kissa tai ruokinnalle tunkeva varis sai aikaan toveittain pientä rähinää.
"huuhkaja"
Eivät ne äänet vaarallisia ole, mutta joka päivä ne toistuu yleensä samaan aikaan, siis iltapäivällä.
Onko linnuilla jokin "siesta", jolloin ne kutsuvat toisiaan lepoon, koska sitten illalla maistuu ruoka, kunnes yön kutsu saapuu?
Aika mielenkiintoista on lintujen käyttäytyminen, jonka huomaa erityisesti Etelässä , jossa yö ja päivä ovat melko tasan. Siellä linnut "herättävät" toiset, kuten myös Suomesakin, mutta "nukkuma-aika" ja herätys poikkeavat kesän tullessa täällä.
Olen usein kuunnellut ääniä, kuinka lintuyhteiskunta herää! Samoin olen todennut, kuinka ne hiljenevät ja mitä jää sitten ääneen
No, ainakin pöllö, mutta sinä yöhuuhkaja et todellakaan roiku täällä palstoilla.
Mjaaaa... Jos tuollainen järjestelmä olisi, kai siitä olisi miullekin ilmoitettu. Joten, kun en ole siitä tietoa saanut, epäilen ettei sellaista ole.
Perinteisesti elintavat määrittelevät niin linnuille kuin ihmisillekin milloin ne liikkuvat ja milloin lepäävät. Esimerkiksi mie työviikkoisin valvon yöt ja nukun päivät, näin joutoaikoina ehtii sitten valvoa vähän päivisinkin. Talvipäivä Suomessa on sen verran lyhyt että useimmat päivällä aktiiviset linnut käyttävät sen mahdollisimman tehokkaasti hämärästä hämärään. Pöllöillä on taas aikaa torkkua paitsi päivällä myös pitkän yön aikana jos tuo eväspuoli tulee ajoissa hoideltua.
Linnut on seuanneet liikaa anrdy birdsiä, ja meneet vähän liian pitkälle.
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=angry birds&source=web&cd=3&cad=rja&ved=0CDsQtwIwAg&url=http://www.youtube.com/watch?v=bNNzRyd1xz0&ei=pcYXUYzQIsX-4QTWv4GQDA&usg=AFQjCNG51uFpRsrQrTlpPkYUh9KvdMs0Xw&bvm=bv.42080656,d.bGE