HS ARTIKKELI: Paras aika olla teinityttö....

IHMETTELEN VAAN

"Kävin Demi-lehden nettikeskusteluista vakoilemassa, mitä musiikkia ja elokuvia nykyteinit kuuntelevat ja katsovat. Esimerkiksi seuraavia:

AC/DC, Ressu Redford, Depeche Mode, Offspring, No Doubt, R.E.M., Morrissey, Karri Koira, Dingo, Beyoncé, Ramones, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Kent, Oasis, Ismo Alanko, Beatles, Skrillex....."

Oho - mikä BEETLE siellä luuraa? Missä Mosse, missä Bosse?

6

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dhommi´´

      Teinitytöt tai rokkijuntit eivät ole musiikin tasolla kovin hienoja ihmisiä.

      Kuunnelkaa oikeita soittajia ja laulajia, jotka osaavat hommansa. Klassinen on SE juttu.

      • i feel fine dhommi not

        aika valjua. Minkä me voimme teinityttöjen beatles kutsumukselle, jos mosse ja bossekaan eivät sitä estä


      • kysyn vaan

        Mitä ME voimme sille, kun teinit kuuntelee beatlesia, jos edes mosse ei voi sille mitään?


    • Musareksi

      Tietääkseni edes Pohjois-Koreassa ei pakoteta kuuntelamaan Bossea ja Mossea.

      • ihmettelen vaan

        Suomalaisissa kouluissa klassista musiikkia ja musiikin teoriaa vaan on paukutettu. On julistettu Dhommin sanomaa. Tiettävästi vasta muutamat vuodet on edistetty koulubändejä.

        Tästä huolimatta Dhomminkin levittämä sanoma ei ole juurtunut. Klassisen levittämiseen käytetyistä ponnisteluista huolimatta se säilyy marginaalimusiikkina.

        Beatles sentään pääsi mainittujen joukkoon jo 80 -luvun alussa muistelen.


    • JUUSTO 6

      On se vaan sääli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      19
      3943
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3724
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      97
      2669
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      22
      2613
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      20
      2482
    6. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      33
      2339
    7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2286
    8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2216
    9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    10. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      1769
    Aihe