Tallityöntekijän palkka kummastuttaa

Kakskkakakakkakaka

Eräät ystäväni ovat vakituisia tallityöntekijöitä, ja he tekevät kerran päivässä n. 1-4h

Ensimmäinen ystäväni on tallityöntekijä. Hän menee tasan seitsemäksi aina tallille. Hän antaa hevosille ruoat, tarkistaa jalat, loimittaa hevoset ja vie tarhaan hevoset. Sen jälkeen hän laittaa heinät valmiiksi seuraavalle ruokintakertaan. Hän saa bruttona 2000€ kuukaudessa.

Toinen ystäväni menee tasan kahdeksitoiseksi aamupäivällä tallille ja antaa hevosille heinät tarhaan, laittaa iltapäiväruoat valmiiksi ja siivoaa karsinat. Hän saa kuukaudessa 1500€ bruttona.

Kolmas ystäväni menee tasan neljäksi tallille ja laittaa ruoat valmiiksi kuppeihin ja karsinoiden lattioille heinät. Sen jälkeen hän vie hevoset sisälle ja ottaa loimet pois. Sitten hän siivoaa lannat tarhoista ja laittaa iltaruoat valmiiksi. Hän saa bruttona 2000€ kuukaudessa.

Neljäs ystäväni antaa hepoille iltaruoat ja lakaisee käytävät. Sitten hän tarkistaa, että kaikki on ok, ja valmistelee tallin sulkemiskuntoon. Hän saa bruttona 1500€ kuukaudessa.

Mitkä palkat kuulostavat hyviltä? Millaisia palkkoja tallitöistä saa yleensä?

0

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

        Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
        Maailman menoa
        152
        4945
      2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

        Tätä jäin pohdiskelemaan.
        Maailman menoa
        190
        3997
      3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

        SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
        Maailman menoa
        124
        3647
      4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

        Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
        Maailman menoa
        46
        2941
      5. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

        No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
        Maailman menoa
        31
        2263
      6. Mitä ajattelit kun näit

        kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
        Ikävä
        139
        1904
      7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

        Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
        Sinkut
        44
        1707
      8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

        Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
        Maailman menoa
        33
        1449
      9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

        Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
        Ikävä
        63
        1414
      10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

        Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
        Maailman menoa
        26
        1309
      Aihe