GECO Kiväärinpatruunat, KOKEMUKSIA ?

allrounderi

Taitaa olla melko uusi tuttavuus suomessa? Tietääkö kukaan mistä saa ja minkä hintaisia (308win) verrattuna sako/norma/lapua/sellier bellot?

Onko kokemuksia?
-tarkkuudesta, laadun tasaisuus, käyttäytyminen lihas ja luu -osumassa, pysyykö hyvin kasassa, kuinka aukeaa, irtoaako vaippa ym.?

7

6132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 18+6

      Pikku vihje jos noita ostat, älä ammu vanhalla aseella!!

      Omaa kokemusta ei ko. patruunoista ole, mutta esitteitä arvostelun olen niistä lukenut. Siinä missä normaalisti tehdaspatruunojen tehot jätetään tarkoituksella alakanttiin, on Gecot ladattu aivan tappiin asti. Muistaakseni jossain koeammunnassa (kal. 30-06) osasta ammuttuja hylsyjä löytyi lieviä ylipaineen merkkejä, ja lukon kampi oli joillain laukauksilla jämähtänyt tiukkaan. Aika uskomatonta tehdaspaukuissa. Tämä tehokkuus näkyi eritoten ko. kaliberissa .30-06, joka normaalisti ladataan samalle tasolle kuin .308. Gecolla eroa energioissa oli satoja jouleja.

      Kyseessä lienee siis tehokkain tehdaslatinki mitä Suomessa saa (jos enää saa). Nimittäin, eipä ole Gecon paukkuja enää vähään aikaan markkinoilla näkynyt, olisiko mahdollisesti juuri em. syiden takia vedetty pois. Maahantuoja näyttäisi olen Urheilu&Kalastus oy Pallas-Tuote

      Mitä sitten muihin ominaisuuksiin tulee, niin kyseessä varmaan ihan laadukkaat metsästyspatruunat. Noitahan valmistetaan ilmeisesti neljää eri sorttia, joista tietääkseni Suomeen on maahantuotu vain Geco Plus paukkua. Se on ainakin halkileikkauksen perusteella aika perinteisen näköinen puolivaippa, bondattu sellainen, joten pitäisi pysyä kohtuu hyvin kasassa myös kovemmilla osumilla. Käyttökokemukset Suomessa ovat varmaan aika rajalliset vähäisen tuonnin vuoksi, ja hinnat olivat (mikäli harmaat aivosolut nyt ihan oikein muistavat) aika suolaiset. Olisiko ollut pari-kolme euroa/kpl.

      • khv.

        Itselläni on saman suuntaisia kokemuksia Geco merkkisistä patruunoista kaliberissa 357 mag.
        Meinasi Smith&wesson lähteä käsistä.


      • allrounderi

        Kiitoksia selventävistä vastauksista!

        Ei ole arsenaalissa vanhaa asetta.


      • Anonyymi
        khv. kirjoitti:

        Itselläni on saman suuntaisia kokemuksia Geco merkkisistä patruunoista kaliberissa 357 mag.
        Meinasi Smith&wesson lähteä käsistä.

        Geco on laadukas patruuna ei heittele minne sattuu niinkuin joku tunnettu merkki.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Geco on laadukas patruuna ei heittele minne sattuu niinkuin joku tunnettu merkki.

        Luitko lainkaan viestin kirjoitusajankohtaa eli seitsemänvuotta sitten. Et voi vastata mitään tuonaikaiseen lataukseen. Laatu voi olla muuttunut seitsemässä vuodessa suuntaan tai toiseen.

        Mikset laittanut vastausta ketjun perälle uutena kokemuksena?


    • rampejanaukkis

      Eihän tuo selviä kuin testaamalla. Jokainen ase on yksilö. Yksi tykkää jostain patruunasta, toinen ihan toisesta, vaikka olisikin samaa merkkiä/mallia.

      Ja nuo nuo "kuumat" latauket selviää myös kokeilemalla. Olen nähnyt, että jopa sakon tehdaspatruunat näyttävät aseessa ylipaineen merkkejä, vaikka toisenmerkkisillä kuumemmilla latauksilla ei ole mitään ongelmia.

      Ei muuta kuin patruunakaupoille ja kokeilemaan.

    • .357

      Itse olen ampunut Geco patruunoita pistooli ja revolveri kalibereissa,

      9 mm, .38 special, .357 magnum ja .45 acp. Ei näistä yksikään ole ollut

      mitenkään mieto lataus, mutta en ole kokenut niitä liian vahvoiksikaan,

      paitsi ehkä .357 magnum. Tämä tuntuma riippuu luultavasti myös aseen

      painosta, eikö sana magnum tarkoita myös "voimakasta". Vaipan irtoamista
      en muista havainneeni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      103
      3893
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2771
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2589
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2108
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      31
      1890
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      29
      1723
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1582
    8. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      217
      1504
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      81
      1478
    10. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1378
    Aihe