LIHAKUNTA muutoksessa

Läski-Late

Lihakunta osuuskunta on 110-vuotisen historiansa aikana ollut useiden erilaisten haasteiden edessä. Kullekin ajanjaksolle on tyypillistä oman aikakautensa henki ja asioiden erilainen painotus.

Ansiokkaasti jokainen sukupolvi vuorollaan on parhaan ymmärryksensä valossa kehittänyt osuuskuntaa koettaen ennakoida tulevaisuuden muutostarpeita.

Suurimpia muutoksia on varmasti ollut Lihakunnan muutos käytännön karjakauppiaasta holding-yhtiöksi. Osittain tästä syystä jäsensuhteiden hoito on muuttunut haastavammaksi.

”Etäsuhteet” vaativat tunnetusti enemmän. Lihakuntalaisuus on kärsinyt vuosien saatossa inflaation ja osuuskunnasta on etäännytty.

Tämän ajan henkeen kuuluu vuorovaikutuksellisuus. Osuuskunta tarvitsee hallinnon, joka pystyy keskusteluttamaan tavoitteet, joiden eteen tehdään töitä.

Avoimuus sitouttaa myös hallintohenkilöitä tehtyihin päätöksiin. Luottamus voi syntyä ainoastaan avoimuuden pohjalle. Lihakunnan hallinnon uudistuksessa oli kyse nimenomaan uuden keskusteluyhteyden avaamisesta, tavoitteena entistä jäsenlähtöisempi osuuskunta.

Nyt kokoontuva ylimääräinen edustajiston kokous saa ottaa kantaa, tekikö hallintoneuvosto joulukuisessa kokouksessa oikean ratkaisun uudistaessaan Lihakunnan hallitusta.

Me hallintoneuvoston jäsenet uskomme niin tehneemme ja toivomme, että uusille tuulille annetaan mahdollisuus puhaltaa.

Haluamme aidosti kehittää Lihakuntaa luotettavana kumppanina tuottajille ja olla luomassa katkeamatonta viestiketjua ruohonjuuritasolta aina osakkuusyhtiöihin saakka.

Janne Haatainen, Tiina Hyvönen, Hannu Kananen, Markku Koivumäki, Ari Lajunen, Päivi Lukkarinen, Jukka Mikkonen, Asmo Mikonsaari, Mika Niku, Jouko Suhonen, Teuvo Mutanen, Juha Partanen, Vuokko Leivonen, Ari Varis

3

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taiampa siirtyä ostamaan ulkomaisia lihajalosteita, niin paljon näkyy tuottajillakin olevan ulkomaisia koneita.

      • h.makkaraenen

        Joo kiinassa on mukava makune maeto ja venäjällä kommeet säelykepurkit.


      • insider
        h.makkaraenen kirjoitti:

        Joo kiinassa on mukava makune maeto ja venäjällä kommeet säelykepurkit.

        eikai niitä purkkeja syyvvä, sisältö ratkasee,,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5317
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3272
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3166
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1605
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe