jäälyhty

rinnemissi

Voisko kaustisen laskettelurinteeseen laittaa hiitolomaviikoksi jäälyhdyt,olis vain pitkin rinnettä .Katoin Ruotsin tv aamulla niin ihmiset raijas peräkärryt täynnä lyhtyjä jotka sitten sijotettiin jokapaikkaan,kun en osaa ruotsia sanaakaan oliko niillä Kinesin ennätyksen teko tai muu mutta oli kyllä hienoa kun vai lyhdyt loisti niitä tuotiin pitkin kylää kaikki kynnelleky kenevät mummusta vaariin oli mukana.Olis vielä aikaa tehdä.Lämmintä puolukkamehu ja muurinpohja lettuja .jotain muuta kun ainaista makkaraa.mukit ja lautaset mukana.

8

268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ongelmia

      Tarvitaan törkiän kolokosti joutilaita ämpäreitä, jos aikoo joka paikkaan lyhtyjä tehdä. Mistä niitä saadaan? Ei olisi oikein aikaakaan tänä keväänä, kun pitää veistää kirkon kattoon paanuja. Muut istuvat käräjillä ja sitten vankilassa. Tarjolla pitää olla juustopaistia.

    • Äläkää tehkö

      Kaustisilla enää mitään, se joko aiheuttaa kuluja tai on lain vastaista.

    • hyvä idea

      Mielikuvitusta peliin.

    • kevään tullessa

      Myös vanhukset vois hakea reellä palvelutalosta katsoon nuorison laskua mäessä illalla,olis sellainen yhteinen juttu .Ei se tarvi aina kansanmusiikki joka yhdistäis.Toiseksi jos vaikka sata taloutta tois 2 lyhtyä ollis jo näyttävä,kerkiäis järjestää lasten hiitoloman kunniaks.Työttömät vois alata hommiin.

    • Parempaa tekemistä

      Menkää seuraamaan porukalla käräjiä. Kuulette samalla mihin teidän veroeuronne ja kunnan teille ottamat velat on törsätty.

      MItes on veronmaksajat siellä Kaustisilla, miten ja milloin aiotte maksaa oman osuutenne kunnan isien teille ottamista veloista?

      • haiseva kaivo

        Sinun esi-isä kusi kerran yhden kaivoon, ookko ajatellu korvata tämän milloin rahallisesti sen suvun sukulaisille?


    • Taisi osua

      Kepulaisen kiukkusuoneen ;)

      Kun noinkin kovin ulvahti...

    • Törkiän arka

      Meinasin vastata mutta aattelin että sitä voirhan käyttää minua vasthan ja voin joutua vaikka käräjille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      107
      11575
    2. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      142
      4339
    3. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      117
      4082
    4. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      453
      4039
    5. 62
      3621
    6. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      54
      2828
    7. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      19
      2561
    8. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      57
      2039
    9. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      43
      1924
    10. Kauhea ikävä iski

      Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko
      Ikävä
      19
      1612
    Aihe