Oulun kivisydän

Mietippä sitä

Tampereen Hämeenkadun kallioparkki on tyhjää täynnä ja maksoi 74 milliä.Millä ilveellä kivisydämeen saataisiin asiakkaita ympäristökunnista niin,että siitä saataisiin kannattava.Me oikiat oululaisethan emme sitä edes tarvii.

14

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lessut huono sijoitus

      Niin se on. Juntit käy näissä Jess:eissä, Säästokuopissa ja Puuiloissa. Jouluna Zeppelinissä. Mutta paree se Kivisydän kuin lestojen pirttiviljelyyn sijoittaa.
      Kyllä se on kuva keskustaan mennä autolla kun on parkkitilaa.
      Kyllähän paljon kans aina pärjää.

      Mutta miten lie kun merenpinta nousee? Viime kesänä soudeltiin Torikadulla soutuveneellä!

      • ....................

        No se koko paskahan ON lestojen läpi ajama hanke! Millon ihmiset sen tajuaa, että nuo lestapäättäjät noita hulluja ylimitoitettuja kyhäelmiä rakentaa, ja tuhoaa kaiken vanhan ja kauniin? Varmasti on talot keskustassa jo menneet pilalle sen räjäyttelyn jälkeen, ja ne jotka ei ole räjäytyksistä hajonneet hajoaa, kun perustukset alkaa liikkua, ja nehän alkaa. Ei mitään järkeä koko kallioparkissa, pelkkä rahareikä.


    • Neiti Etsivä

      Sanotaanhan, että oppirahat täytyy maksaa. Kaupungin johto maksattaa ne tosin kaupunkilaisilla, mutta kuitenkin...

      Kallioparkista tulee todennäköisesti kaupungin johdon ja ylempien työntekijöiden pysäköintipaikka. Tuskinpa sinne joku satunnainen pysäköintipaikkaa etsivä viitsii ajaa.

    • muualt tullu

      Mitä se sua liikuttaa vaikka siellä ei kävis ku yks auto kerran kuussa? Tampere eroaa Oulusta jo siinä että siellä on jo paljon suuria pysäköintitaloja mutta siitä huolimatta kallioparkki rakennettiin, koska ajateltiin keskustan tulevaisuuden investointeja. Jos katsotaan tästä muutama vuosi eteenpäin niin P-Hämppi on jo kovassa käytössä.

      Ouluun kallioparkkia alettiin rakentaa ihan siitä syystä että voidaan taata keskustan täydennysrakentaminen tulevaisuudessa.

      Olisiko kallioparkki sitten pitänyt jättää mielestäsi rakentamatta? Etkö sinä aasi tajua, että jokaisella investoinnilla pyritään kasvattamaan kaupungin vetovoimaa ja että tuollaiset valittajat ja kehityksen hidastajat, niinkuin sinä, vain karkotatte ihmiset pois Oulusta? Jokainen investointi ja rakennushanke hyödyttää pitemmällä aikavälillä kaupunkia ja kaupunkilaisia. Käyppä vaikka Kokkolassa, siellä ei asu samanlaista valittajien armeijaa toisin kuin täällä ahdasmielisyyden ja vanhoillisuuden kehdossa. Siksi siellä rakennetaankin kovaa vauhtia ja kaupunki kasvaa kokoajan ylöspäin ja itse asiassa siellä ollaan menty Oulun ohi jo yli 20 vuotta sitten.

      Voidaan sanoa että Oulu on kärsinyt satojen miljoonien eurojen tappiot siinä kun rakennushankkeita on kuopattu ja kuoletettu. Ihmiset muuttavat täältä yhä isommin joukoin muualle koska keskustan palvelut ovat kaupungin kokoon nähden ala-arvoiset.

    • muualt tullu

      Laskin hetki sitten että pelkästään Tampereen kaupungin hoitamissa pysäköintitaloissa on tilaa liki 6000 autolle. Eli pelkästään Tampereen keskustan pysäköintitaloissa tilaa löytyy yli 7 kertaiselle määrälle autoja kuin tuossa junttien pikku kallioparkissanne. Täysin naurettavaa että asiasta jaksetaan vielä vääntää.

    • Neiti Etsivä

      Aseman seudulle kaavailtu matkakeskus oli suuruudenhullu hanke, josta onneksi luovuttiin. Matkustajamäärät Ouluun eivät tule lisääntymään, koska KUKA HULLU TÄNNE NYT HALUAISI TULLA?

      Paljaspäisenä oululaisena voin sanoa, että Oulussa ei ole mitään nähtävää, jonka vuoksi tänne kannattaisi tulla. Eihän täällä ole mitään! Rotuaarikin on kuin kävelykadun irvikuva.

      Muutama vuosi eteenpäin, ja kaupungissa ei ole muita kuin Arinan kauppoja...

      • Imetkö hyvin?

        Sitä se lestalaosuus teettää..


    • BUAHAHAHA!!!!!!
    • Näin se käy...

      Kyllä täyttyy kun talvella ei tehdä lumitöitä, sitten kun parkkiluola täynnä sitten lumenajo alkaa. Näin parepituottoinen autopaikka maksaa kaivasmaksuja nopeasti. Arina voisi hieman "höynäyttää" ns.asakaomistajia antamalla bonusta.

    • Huu ja haa

      Eipä sinne kaupungin keskustaan ole ollut meikäläisellä asiaa.Tyyriitä ostospaikkoja.Kyllä ne suuremmat ostokset täytyy tehdä kaupungin reuna-alueilla ja Kempeleessä.Niissä löytyy parkkipaikkoja eikä maksa mitään.Turhaa on höpötys oulun vetovoimaisuudesta ja skandinavian pääkaupungista esitteineen vaikka olis kymmenen kivisydäntä.

      • Yk-man

        Zeppelin se vasta tyyris on. Juntithan ei näy keskustassa. On keskustassa kiva perheen kanssa käydä ostoksilla ja syömässä edullisesti etnisessä hyvää ruokaa seisovasta. Näkee ihmisiä. Ja se on iso plussa, että juntteja harvoin näkee keskustassa - niin eivät änkeä uteluille. Mikään ei ole niin hanurista kuin se, että joku työkaveri tai jopa entinen änkeää utelemaan kuulumisia - niinku jumalauta kiinnostais hänenkin asiat, kun näkeminen jo saa voimaan pahoin.


      • ei juntti.'
        Yk-man kirjoitti:

        Zeppelin se vasta tyyris on. Juntithan ei näy keskustassa. On keskustassa kiva perheen kanssa käydä ostoksilla ja syömässä edullisesti etnisessä hyvää ruokaa seisovasta. Näkee ihmisiä. Ja se on iso plussa, että juntteja harvoin näkee keskustassa - niin eivät änkeä uteluille. Mikään ei ole niin hanurista kuin se, että joku työkaveri tai jopa entinen änkeää utelemaan kuulumisia - niinku jumalauta kiinnostais hänenkin asiat, kun näkeminen jo saa voimaan pahoin.

        Nimenomaan juntit käy keskustassa. Ne tulee keskustaan asti katsomaan ihmisiä kun eivät kotikulmillaan näe ketään. Sellaista on pelloilla asuvien junttien elämä.


      • Yk-man
        ei juntti.' kirjoitti:

        Nimenomaan juntit käy keskustassa. Ne tulee keskustaan asti katsomaan ihmisiä kun eivät kotikulmillaan näe ketään. Sellaista on pelloilla asuvien junttien elämä.

        Ei. Pelloilla eli Tyrnävä - Kempele - Tupos asuvat juntit käy Zeppeliinissä ja Kaakkurin Citarissa.


    • Paskakaupunnii

      Oulun keskusta rotuaari...:.Tuuli kuljetti nakkipaperieita nilkoissa ja kusi haisi porttikongeissa.pullon sirpaleita ja tyhjiä oluttölkkeja kadun vierustoilla.Ilmeettömiä juppeja horjahteli vastaan kännykkä korvassa.Olipahan oulun korkeakulttuuria ainakin minulle riittämiin muutamaksi vuodeksi.Oulun paras nähtävyys( oulu radio eilen) on Koitelin koski.Millä kadulla se on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      55
      5978
    2. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      65
      2723
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      18
      1844
    4. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      146
      1806
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1692
    6. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      18
      1650
    7. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1457
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      28
      1450
    9. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1186
    10. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1163
    Aihe