Onko kellään kokemusta häiriköstä Tori.fi:n sivuilla. Tämä henkilö herjaa ilmoituksia ja haukkuu myynnissä olevia tavaroita ja on tietävinään kaiken paremmin. Yrittää näin provosoida vastaamaan. Nimi on kyllä tiedossa.....
Häirikkö Tori.fi:ssä
basini
251434
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Moi, on kokemusta ja oli pakko vetää omia tuotteita pois myynnistä. Lähetti sähkäriä ja nimitteli, haukkui ja ym.
Moi, varmaan sama. Ootko ilmoittanu Torin asiakaspalveluun? Voisko olla joku alan yritttäjä? Meillähän on siis nimi tiedossa.....
Hei palaan tähän kun tulen töistä, kirjoitellaan sitten enemmän. En ole ilmoittanut toistaiseksi.
Tämä väärä ilmoittelu on aika yleistä. Kerrotaan tavara sellaiseksi mitä se ei ole ja sitä myötä hintakin laitetaan älyttömän korkeaksi. Ilmoitetaan tavara vanhemmaksi mitä on ja sitä kautta arvokkaammaksi mitä on. Kerrotaan vaikka, että antiikkikaupassa se on noin kallis ja minä en pyydä kuin vain sen verran, joka hinta on hurja. Kerrankin kun katsoin vaatekaappia, joka oli keskieuroopan tuontia, myytiin 1800 lukuisena, jonka näki kuvasta, että ei ole lähellekään.Tällä tarinalla siitä tehtiin lallis. Lasi, posliini, taulut, huonekalut vanhat semmoiset myydään lähes aina väärin perustein isolla ylihinnalla. Ammattitaitoinen hinnoittelu kyllä löytyy kaikille tavaroille. Sanon sen neljänkymmenen vuoden kokemuksella antiikkikauppiaana vaikka en ole tori fiihin puuttunutkaan Joku on syystäkin nyt jollekin huomauttanut asiasta kun tännekin kirjoittelee ja onhan se siinä mielessä oikeinkin kun väärällä hinnoittelulla tehdään kieroiutunut hinnoittelu, johon aloittaja on toden näköisesti syyllistynyt ja ei kärsi ritiikkiä kun se pilaa "bisnestä". Aloittajan on syytä mennä itseeensä mitä on tehnyt. tavaran hinnat kieroutuu kun joku katsoo esimerkin tori fiistä vaikka ja laittaa samaa hintaa omallekin ja näin ollaan metsässä hinnoittelussa.
Jokaiselle tavaralle löytyy OIKEA hinta antiikista lähtien. Oikeanlaiset hintaesimerkit löytyy myös. Oikenlaiset hinnat löytyvät lähinnä ammattilaisten paikoista, kuten Hörhammer, Bukowski. Hagelstam jne.Internetissä on hinnoittelu kirjavaa ja etenkin Tori fiissä harhautetaan tahallaan saadakseen epärehellisellä ylihinnoittelulla ison rahan.
Eiköhän se ole oikea hinta, jonka asiakas maksaa. Eihän kenenkään ole pakko ostaa. ed. vastaaja tuntuu olevan hyvin katkera ihminen. Menikö bisnekset persiilleen?
Entäs jos ostaja ei ymmärrä että ostaa 1960 ikäistä tavaraa 1860 lukuisena? Antiikki ikä suomessa on 100v, siitä nuoremmat ei ole entiikkia. Näin karkeasti sanottuna, ja vaikka joku olisi antiikkia. Se ei tee esineestä vielä kallista välttämättä, pitää siis ymmärtää sekin mikä se esine on, ja mikä sen todellinen arvo on ikätietoineen.
Älykkyys, ominaisuus, jota ei ole kaikille suotu...
Kirpputorimeininkiä koko Tori.fi nykyään...
Sehän ON tavallaan kirpputori, paitsi harvemmin kirpparilla myydään autoja ja asuntoja. Jos joku haluaa päästä tarpeettomasta tavarasta eroon ja joku toinen haluaa sen niin sehän on ostajan asia mitä siitä haluaa maksaa!! Ainahan voi tinkiä. Etkös kehtaa fgdf...., 1122, 234.... käyttää samaa nimimerkkiä. Onkos se ÄLYKÄSTÄ
OIKEA hinta on kaikille tavaroille, kuten edellä kerrottiin mistä niitä mm. voi löytää. Yhden kirjoittajan mielestä jos pettää jotakin henkilöä käyttäen vaikka hyväksi toisen tietämättömyyttä ja onnistuu näin myymään ylihintaan pettämällä toisen, niin se olikin sitten oikea hinta kun maksoi sen? Tässäkö perusta ja itsetyynnytys siihen kun tietää pettäneensä jotakin? Tämä kirjoittaja ei ole rehellinen ja on varmaankin syyllistynyt venkoiluun, kieroiluun ja pettämiseen, etsinyt uhrejaan, jota käyttää hyväkseen, onkohan mustalainen vielä kyseessä? Mustalainen myy vaikka satasen auton parilla tonnilla ja olihan se ihan oikea hinta kun maksoi sen siitä vaikka valehteli ja petti koko ajan ja käytti ymmärtämätöntä hyväkseen.
Tuntuiko hyvältä päästää höyryä?? Varo vaan ette syyllisty vihakirjoituksiin, nää sun jutut alkaa hipoa kunnianloukkausta.
Asia suoraan puhuen se voi loukatakin kunniaa syvästi. Kieron kunniaa kalvaa pahastikin, luulisi näin.
oma nimimerkki
ja kenen kunniaa? ei nimeä = ei asianomistajaa.
Oliskohan vaikka tuo "kiihottaminen kansanryhmää vastaan".
Ei se torin toiminta ole mistään kotoisin, siellä ei liiku kun 100e tavarat maksimissaa. Heti kun on myynnissä jotain mikä maksaa 2-3000e niin ostajat on kadoksissa. Perseaukiset kyttää vaahto suussa jos sais jonkun kannettavan tietokoneen 50 eurolla muu ei tee kauppaa.
Sama häirikkö täällä palstoilla on juuri AP.
Varmaankin ammattilainen asiantuntija on ottanut kantaa johonkin törkeään myynti yritykseen, niin se on aivan oikeinkin. Tietysti se myyjää ärsyttää suunnattomasti. En ole puuttunut niihin, mutta mieli tekisi, koska huomaan nämä törkeydet koska olen pitänyt antiikki kauppaa yli kolmekymmentä vuotta ja ymmärrän tarkasti jokaisen tavaran mikä se on ja sen rehellisen hinnan mitä se voi olla. Tori fiissä erittäin useasti harhautetaan täysin ja pannaan järjetön hinta ja etsitään ymmärtämätöntä uhria maksamaan pielessä oleva hinta. Paljon tehdään vääriä tarinoita, jonka verukkeella yritetään myydä törkeällä hinnalla. Vaikkapa keski euroopasta tuotu kaappi myydään "asiantuntijana" mikä on neljä viisikymmentä luvulta, myydään sitä tarinan kanssa 1800 luvulta olevana antiikkina hirveään ylihintaan. Perustellaan valheellisesti vielä hintaa vaikkapa, että antiikki kaupassa tämmöinen on tuhat viisisataa, mikä ei pidä paikkaansa ja minä myyn tämän halvalla kahdeksan tai yhdeksän sataa ainoastaan. Sitten jos joku huomauttaa siitä, niin se on kamalaa, kuten nyt on joku varmaankin saanut huomautuksen ja kirjoitelee kiukuissaan tännekin ja varmaan ampuisi jos olisi pyssy ja huomauttaja paikalla, järjetöntä. Aloittaja voi minut ammatti antiikki kauppiaan nyt oikein hyvästä syystä haukkua lyttyn kun olen kamala kun otin ammattilaisena pientä kantaa tänne. Voisin asiasta kirjoittaa vaikka kuinka paljon, mutta en jaksa alkaa. Toivon kuitenkin, että ei huijaamalla myytäisi, mutta kohtuu hinnalla.
Kerroppa aloittaja mitä olet myynyt ja millä hinnalla niin nähdään onko huomauttaja ollut todella häirikkö vai asiassa? Ei kukaan kommentoi asialliseen myyntiin. Olet huijari hyvin pitkälle. Laitappa asian totuus tänne, eli hinta ja tavara mikä on kysymyksessä niin nähdään onko "häirikkö" todellinen semmoinen?
Jotkut tori.fi palvelussa pyörivistä näyttäisivät olevan asennevammaisia ääliöitä.
Laittavat viestiä ja kysyvät asioita mutta kun vastaa, niin mitään ei kuulu takaisin. Tiedustellaan, onko tuote vielä vapaa ja sopiiko, tulla mutta koskaan ei ilmaannuta paikalle. Varataan tuote mutta sen jälkeen ei kuulu mitään. Mistä tällaisia asennevammaisia oikein sikiää?
Tällaiset asennevammaiset pilaavat homman kaikilta muilta. Näin se nyt näköjään näyttää olevan. Tästä lähtien vien tuotteet ennemmin kaatopaikalle kuin uhraan omaa aikaa ja vaivaa moiseen pelleilyyn.
Paljon Tori.fi ssä myyneenä tuo viestittely ilmiö on lisääntynyt. Pieni osa torin viestipalvelun kautta tulleista viesteistä on asiallisia.
Nyt on vain tilanne se että en vastaa enää mihinkään viesteihin vaan ostajalla on mahdollisuus saada tuote ainoastaan soittamalla.
Toinen syy on se ettei älykännykälläni avaudu torin viestit luettavaksi ja kotikoneelle ehdin vasta illalla ja tavara on voitu myydä heti jo päivällä. Puhelimitse. Sillä tavoittaa heti.
Oisko kellään antaa lainaksi kesänajaksi 1000 ltr diesel pensaa veneilyharrastajalle,
Yst . vastaukset Tiiliruukin Fakeryhmään yv viestillä. Nimimerkki > Nähdään luontopolulla
Saako vai joutuuko jakamaan?
Jos on nimi niin mikset sä soita?
0,5 m kupariputkea halkaisija 10,38 mm, tarvisevalle olisi tarjolla maanantaina Räskin lumenkaatopaikalla. Ale hintaan 138€/m tai vaihdetaan 136" älytelevisioon.