Voiko HP Color LaserJet CP1215 -tulostimesta kytkeä ohjelmallisesti värikasetit pois, jos halua käyttää sitä pelkkänä mv-tulostimena? Nyt laite herjaa tyhjistä värikaseteista, eikä suostu enää tulostamaan mustaa, vaikka musta kasetti on lähes täynnä. Onnistuuko pelkkä mv-toiminto jotenkin vai pitääkö luopua laitteesta. Ei viitsisi ostaa kalliita värikasetteja, kun niitä ei tarvitse, eikä HP:n väritkään ole kovin kehuttavia.
Voiko laserin värikasetit kytkeä pois?
1
291
Vastaukset
- gndgndgn
Ei voi kytkeä pois päältä. Ostat uudet kasetit, vaihdat uuteen koneeseen tai hommaat uudet laskinsirut. Sirut löydät luultavasti netistä tai sitten viet kasettien täyttöliikkeeseen ja pyydät vaihtamaan pelkät sirut. Itse täyttelen kasetteja työkseni ja veloitan muutaman euron vaihdosta. Mainostaa ei saa, joten ei siitä sen enempää.
Kasetti tai tulostin ei tiedä onko kasetissa väriä tai ei. Siru laskee tietyllä algoritmillä sivuja ja kun laskuri ilmoittaa, että väri on loppu, niin se on loppu. Siksi sirun vaihto.
Muuten, minulla on sama tulostin ja olen hyvin tyytyväinen siihen. Kasettien täytöt onnistuvat tosi monta kertaa, vain rummun joutuu vaihtamaan n. kolmen täyttökerran jälkeen. SInuna pitäisin koneesta kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 961619
- 741424
- 501347
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s1041238- 541233
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p9965- 36827
- 60761
- 49754
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41735