tiedättekö voiko saada lainaa mistään pankista jos luottotiedoissa ei ole mitään häiriöitä, mutta ei ole töitä eikä tuloja..ja oon menossa opiskelemaan iltasin.
eli onko mahdollista ja jos on niin mitä lainaa??
mistä lainaa. LUKEKAA
10
2858
Vastaukset
- Jani
Et saa centtiäkään lainaa ilman vakituisia tuloja, joten unohda koko juttu.
- The Bank
sitä saat. Asuntolaina vaatii tietyn maksukyvyn ja vakuuden 70 % asunto, muu haettava itse (säästöt, tai henkilötakaus).
- Tietoa
että oletetettavasti olet työttömyyskorvauksella. Mikäli "vaihdat" opintotukeen ja opiskelussa saataviin rahoihin kun alat opiskella niin sama tilanne silti sen puoleen miten lainojen kanssa on.
Elikkäs kuten edellisetkin jo vastasivat niin ihan omilla eväillä et lainaa mistään saa, takaajat nyt vähintään ovat ensimmäinen porras jotka on pakko hankkia mutta siinäkin on sitten se pointti että nykyään ei takaajien varaan enää lasketa lainan antoa.
He ovat takapiruja ja viimeisiä varmistajia mutta itse lainan kanssa katsotaan että alusta lähtien pitää olla maksukyky lainanottajalla itsellään. Joten aika heikkoa taitaa olla. Joskus ollut aikoja jolloin takaajilla sai lainaa kuka vain melkein, ei välitetty kuka oli maksukykyinen ja kuka ei. Pääasia vain että pankki tiesi jotain kautta ja joltain rahansa saavansa.
Tosin sitähän et maininnut minkäverran sinulla on omaisuutta tai säästöjä vai onko niitä. Jos jotain on laittaa lainan taakse omaksi vakuudeksi niin eipä sitten mitään ongelmia pahemmin ole. Vakuuden arvoon asti helposti myönnetään.
Jos mikään edellämainituista jutuista ei täyty niin sitten vaihtoehto on lähinnä opintolaina, tosin sitä en tätänykyä itse tiedä miten iltaopiskelija ja sivutoiminen sen saa. Oletan että siis sivutoimiseksi opiskelijaksi olet alkamassa.
Mutta ota selvää. - rahamies
Ellokselta.
- niin ja
kyllä Ellos ja tosi edullisella korolla... kannatetaan
- xxx
...lainaa Ellokselta tai vastaavalta "kuponkiuutislainaajilta".
Eli jos matikkapää ei pelaa ja olet jo tottunut hoitamaan raha-asiat vastuuttomasti, tai jos harkitset itsemurhaa etkä edes aio maksaa lainaa takaisin, nin siinä tapauksessa...
- satu
no eikö oo mahdollisuutta saada edes nordean joustoluottoa tms.?
entäs jos saa töitä esim. niin että joku firma ottaa töihin työttömyystuella?- Jani
Usko jo hyvä ihminen! Et saa pankista lainaa, jos et ole vakituisessa(huom!)työsuhteessa. Esim. Nordean joustoluottoa ET SAA, jos olet määräaikaisessa työsuhteessa. Paitsi jo lainasi on niin pieni, että ehdit hoitaa sen pois ennen määräaikaisen työsopimuksesi päättymistä. Elloksen paskalainojakaan et saa, koska sinulla ei ole vakituista työpaikkaa, eikä täten vakituisia tuloja. PANKKILAINAA ET SAA ILMAN PALKKATYÖTÄ!
- Heidi
Sua varten tarvii vissiin olla rautakanki, ku ei pelkkä lanka enää riitä.
Noh.. pääasia että jotenkin herää todellisuuteen.
Ja ihan mielenkiinnosta kysysin, että mihin sitä lainaa niin kipeästi tarvitset?
Itse olen jatkuvasti pelkissä pätkätöissä, enkä myöskään saa lainaa. Joten joudun vaan ihailemaan haluamaani vaihtoautoa, kunnes olen säästänyt sen koko ostohinnan tililleni pätkätöistä saamillani rahoilla.. kun en autolainaakaan saa.
Well.. ainakin vanhan volvoni pito tulee halvemmaks mitä sen hianon auton tulis.. ja saa törmätä postilaatikkoon :) - Ted
Heidi kirjoitti:
Sua varten tarvii vissiin olla rautakanki, ku ei pelkkä lanka enää riitä.
Noh.. pääasia että jotenkin herää todellisuuteen.
Ja ihan mielenkiinnosta kysysin, että mihin sitä lainaa niin kipeästi tarvitset?
Itse olen jatkuvasti pelkissä pätkätöissä, enkä myöskään saa lainaa. Joten joudun vaan ihailemaan haluamaani vaihtoautoa, kunnes olen säästänyt sen koko ostohinnan tililleni pätkätöistä saamillani rahoilla.. kun en autolainaakaan saa.
Well.. ainakin vanhan volvoni pito tulee halvemmaks mitä sen hianon auton tulis.. ja saa törmätä postilaatikkoon :)mä sanon että aika perseestä olet jos et edes autolainaa saa.itse olen ikäni tehnyt pätkähommia, ja asuntolaina autolaina on aina hoitunut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",94023Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423557Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922233Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1411878- 1321856
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee361776Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1131429- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551206Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641145