Konbanwa!
Niin mulla on vähän aikaa ollut yksi japanilainen kirjeenvaihtokaveri, joka lupasi seuraavassa kirjeessään lähettää jonkun tuliaisen Kioton vierailultaan. Lupasin tietty lähettää jotakin vastineeksi, mutta en ole päättänyt vielä mitä. Muumituotteet on tottakai käyneet mielessä, mutta salmiakkia ei todellakaan! (Olen kuullut minkälaisena myrkkynä pitävät sitä :D)mutta olisko jotain muuta mistä japanilaiset voisivat pitää? :) Löytyisikö joltain vaikka omakohtaista kokemusta? Niin ja vastaanottajahan on 20v nuorinainen.
Vinkkejä lahjalähetyksiin Japaniin?
6
266
Vastaukset
- 0+0
Mitä tahansa "söpöä" voi miettiä. Lähetin kerran sikäläiselle ystävälleni (myöskin saman ikäinen neitokainen) käsintehdyt, virkatut lapaset. Tykkäsi kovastikin. Ne oli hankittu jostain joulunajan myyjäisistä (tekijä itse myi), mutta eiköhän vastaavia saa muutenkin. Eivät paina paljoa (menee kirjekuoressa), eikä tarvitse pelätä särkymistä. Kivat villasukat yms. menee varmasti myös, jos vain koosta on jotain hajua.
- varna jato
Esim. Muumiastioita, Marimekon tuotteita, käsinkudotuista sellainen korvilla varustettu "kissamainen" pipo.
- AB Finland
Angry birds tuotteita. Sikäläiset jumaloi Angry Bridsiä ja se on jopa pyhä peli.
- Angry Chicken
Angry Birds -tuotteita löytyy paikallisista tavarataloistakin. Ainakin tuossa meidän lähellä olevassa on pieni valikoima erilaisia. Kyseinen peli ei ole mitenkään erityisesti ollut täällä mediassa esillä (tai sitten sattunut vain menemään itseltä ohi), mutta suosittu se varmasti on siinä missä muuallakin. Tuo jumalointi ja pyhä peli menee kyllä ehkä jo hieman överiksi, kenenkään en ole nähnyt Angry Birdsiä täällä pelaavan, vaikka monet erilaisia pelejä junissa ja metroissa näyttävätkin hakkaavan. Lahja- tai tuliaisideana tietysti ihan ok.
- mrrobato
Hei älkää viekö Angry Birds tuotteita mihinkään, ne on aika suoraansanottuna noloja D: Mielummin Muumi-juttuja, itse olen juuri Japaniin lähdössä ja kieltäydyn viemästä mitään Angry Birds tuotteita sinne.
- 808
mrrobato kirjoitti:
Hei älkää viekö Angry Birds tuotteita mihinkään, ne on aika suoraansanottuna noloja D: Mielummin Muumi-juttuja, itse olen juuri Japaniin lähdössä ja kieltäydyn viemästä mitään Angry Birds tuotteita sinne.
Juu, Angry Birds -kamaa myydään Japanissakin. Tosin niin myydään muumejakin, joten kannattaa valita sellaisia muumituotteita jotka on Suomessa valmistettuja, eikä esim. Kiinassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa752112- 1021903
- 1471846
- 971431
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351399MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil3171275- 611252
Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1301122Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa2761076Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta
Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa447973