Perhelisäystä

Asku

Ajatella, kultakalat (komettapyrstöt) kutivat piha-altaassa ja nyt on pikkasia poikasia joku 10 tai jotain, toisen kerran jo. Onneksi osa niistä oli jotenkin joutuneet yläaltaaseen turvaan, ehkä vesipumpun kautta, koska muutenhan ne isommat kalat syövät ne. Tässä jokuvuosi sitten tapahtui samoin ja näin on taas sukupolvi saanut jatkoa.

4

465

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taru

      perheenlisäyksen johdosta:) minne laitat kalasi talveksi?

      • Asku

        Kiitos vaan :) Akvaariossa (200 L) ovat olleet jo useamman talven.
        Syksyllä sisälle kun veden lämpö alkaa mennä alle 10 asteen. Ja taas keväällä ulos, kun kovimmat yöpakkasen ovat menneet, tuossa touko-kesäkuun vaihteessa.


      • Asku
        Asku kirjoitti:

        Kiitos vaan :) Akvaariossa (200 L) ovat olleet jo useamman talven.
        Syksyllä sisälle kun veden lämpö alkaa mennä alle 10 asteen. Ja taas keväällä ulos, kun kovimmat yöpakkasen ovat menneet, tuossa touko-kesäkuun vaihteessa.

        Parikymmentä reipasta pikku-uiskentelijaa on nyt akvaariossa sisällä "vierihoidossa".


      • Asku
        Asku kirjoitti:

        Parikymmentä reipasta pikku-uiskentelijaa on nyt akvaariossa sisällä "vierihoidossa".

        36 pikkukalaa akvaariossa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1087
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      23
      1069
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      842
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      615
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      62
      609
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      38
      562
    Aihe