Miksi Katainen loistaa aina väittelyissä?

Yksinkertaisesti siksi että oikeassa olevan on helppo väitellä.
961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

TOTUUDEN TORVI

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jan Vapaavuori esitteli torstaina Helsingin Sanomissa toiveitaan työttömyysturvan ehtojen tiukentamisesta Ruotsin tapaan – eli työttömyysturvan leikkaamisesta. Aiemmin kesän lopulla kokoomuksesta väläyteltiin toiveita nuorten palkka-alesta jopa pääministerin suulla.

Eduskunnan budjettikeskustelussa tällä viikolla kokoomuslainen valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Kimmo Sasi toivoi, että tällä vaalikaudella päätteisiin myös nostaa eläkeikää.

Tässä sitä ”työväenpuolueen” linjaa taas kerrakseen.

Sasin puheenvuoro eduskunnan budjetin lähetekeskustelussa miltei hengästytti: lisäleikkauksia, ”nopeita ja reippaita” yksityistämistä kunnissa ja lisää tasaveroja muun muassa katettiin tarjottimelle.

Mielenkiintoista tässä on, että viime viikon maanantaina Sasilla ei ollut yhtään rahaa, ja siksi hän vaati lisäleikkauksia Aamulehdessä. Neljän päivän päästä hänellä olikin yht’äkkiä niin paljon rahaa, että hän saattoi vaatia yhteisöveron alennusta.

Tämä kertoo arvovalinnoista: Sasin mukaan leikata voidaan tavallisen ihmisen palveluista tai sosiaaliturvasta, ja samaan aikaan pitäisi alentaa yritysten maksamia veroja.

Erityisen juhlinnan aihe tuntui olevan, että vanhuspalvelulain käsittelyn yhteydessä kokoomus saavutti Sasin mukaan ”voiton”. Siis ilmeisesti sen, että kokoomus oli saanut estettyä sen, ettei ihan heti tule sitovaa määräystä siitä, että vanhuksilla olisi tarpeeksi hoitajia!

Nyt sovittiin, että sitovat henkilöstömitoitukset tulevat voimaan parin vuoden kuluttua, ensin mennään hetki ”vapaaehtoisen pakon” kautta.

Äänestä
  • No, persuthan laativat vielä rankemman talousohjelman Terhon johdolla ja esittelivät sen persujen puoluetoimistossa puolueen virallisilla kutsuilla kutsutuille osanottajille. Ja kun lunta tuli tupaan, puolueen johto suli ohjelman takaa kuin lumi katoilta huhtikuussa...

    Äänestä

Niin, ja ilmeisesti Soini ei saa vielä langattomasti Jusulan sutkautuksia korvaansa ja keskustelu hyytyy, kun Soini ei keksi meheviä vasta-argumentteja Kataiselle. Sehän on johtanut myös moniin koomisiin tilanteisiin, kun Soini on heittänyt pallon hallitukselle asioissa, joissa hänen olisi pitänyt vaatia oman puolueensa vaihtoehdon toteuttamista. Vai onko uskottavaa, että EU:sta eroamaan pyrkivä (ainakin palopuheissa) puolue jättää puolueensa eurokannan hallituksen selvitettäväksi? Tämä siitä huolimatta, että puolueella on kasvaneiden puoluetukien myötä mahdollisuus hankkia vaikka minkälaisia asiantuntijalausuntoja oman vaihtoehtonsa tueksi.

Soinin osaaminen ei olekaan asiakysymyksissä tai linjanvedossa. Hän on taitava agitaattori, jonka oikeasti kuviteltiin miettineen vaihtoehtoja nykypolitiikalle. Ei ollut vaihtoehtoja eikä ollut halua ottaa vastuuta päätöksenteosta. Oli vain kulahtaneita vertauksia ja sutkauksia, joihin muut puolueet osaavat suhtautua asianmukaisella vinoilulla.

No, sitten Soini yritti jonkin aikaa olla käyttämättä huumoria puheenvuoroissaan. Se paljasti, että vouhotuksen takana ei ollut asiantuntemusta, ei arvovaltaa eikä visioita tulevaisuudesta. Oli vain ärtynyt uhriutuja, jonka ulkoinen olemus kertoi kaiken hänen luonteenpiirteistään ja halustaan toimia yhteistyössä muiden kanssa. Kun on yksinvaltias omassa puolueessaan ja ohittaa aidon demokratian siellä, niin miten ihmeessä tällainen epäpoliitikko voisi toimia yhteistyössä muiden kanssa?

Puolueen äärilaita onkin aivan oikein esittänyt, että puolue ei käännä takkiaan mennäkseen hallitukseen. Looginen johtopäätös tästä on, että Perussuomalaiset osallistuvat päätöksentekoon vain, jos se tehdään diktatuurin olosuhteissa eli muut toimisivat alistussuhteessa Perussuomalaisiin. Tämä ei tietenkään tule toteutumaan, joten jäljelle jää vain valtion puoluetuen siirtäminen hyödyttämään puolueen kapeaa eliittiä. Puolueen kansanedustajien motiivi on jäämässä henkilökohtaisten edustajan etujen säilyttämiseen, kun yhteistä ohjelmaa ei ole eikä sitä voisi julkilausutuilla periaatteilla ikinä toteuttaakaan menemällä hallitukseen.

Äänestä
  • "Ei käy edes sääliksi" -kiitos hyvästä kirjoituksesta.
    Palstan soiniWätykset saivat taas luun kurkkuunsa.
    Ei taida auttaa kuin sensurointi?

    Äänestä

Katainen kärähti EU:n maksuosuuslukujen manipulisoinnista. Väärentäjä ei karvoistaa pääse. Missä katainen siellä petos.

Äänestä

Itseasiassa Katainen ei todellakaan loista väittelyissä, vaan on ylimielinen ja jääräpäinen, sellainen on vain pienen ihmisryhmän mielestä "loistamista", muut pitävät sitä typeryytenä.
Mitä taas tulee oikeassa olemiseen, se on todella harvinaista että Katainen olisi oikeassa - muuta kuin omasta mielestään, ja se taas liittyy tuohon ylimielisyyteen, joka taas juontaa juurensa typeryyteen ja narsismiin. Lähinnä kuvaisin tuota tyyppiä lähinnä oksettavaksi. Sen lisäksi että ajaa suomen kurjuuteen typeryyttään.

Äänestä
  • Soini taas päin vastoin niin vaatimaton.

    Äänestä

Siis joku asia on fantastista, jos Katainen niin vaan sanoo?

En olisi puoliksikaan niin kokoomusvastainen, jos Kokoomusta ja hallitusta johtaisi joku hitusen luotettavampi henkilö kun liero Katainen. Hän ei osaa perustella mitään millään, siis millään muulla argumentilla kuin "...koska minä sanon niin".

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Ei selittelyjä kirjoitti:

Yksinkertaisesti siksi että oikeassa olevan on helppo väitellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu