Backman´ssa ja Viitasessa kiteytyi demarien surkeus yhteisten asioiden hoitajina. Heillä ei ollut tarjota mitään muuta kuin vähä-älyistä nokkimista, kanalauman tavoin.
Erityisen selvästi se kohdistui Keskustan järkevään ja viisaalta kuulostaneeseen Sipilään.
Ihmisenä voin vain tuntea myötähäpeää moista käytöstä kohtaan.
Erityisen selvästi se kohdistui Keskustan järkevään ja viisaalta kuulostaneeseen Sipilään.
Ihmisenä voin vain tuntea myötähäpeää moista käytöstä kohtaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Bätmän yritti aikoinaan junailla itsestään YLEn pääjohtajaa. Groteskia oli se, että hän yritti temppua ylen hallintoneuvoston varapuheenjohtajana. Seetanaseetana pässi yritti NIMITYSVALIOKUNNAN jäsenenä esittää ITSEÄÄN virkaan..
Älkääpä nyt moittiko, kun yksi Suomen pienimmistä maakunnista (Etelä-Savo) on lahjoittanut parhaat poikansa toimimaan Suomen hyväksi. Etelä-Savosta ovat muun muassa EUn komissaari Olli Rehn (kepu), Suomen pankin pääjohtaja Erkki LIikanen (sdp) ja mainittu Jouni Backman (sdp).
Minusta Backmannilla on demarien standarditutkinto eli ylioppilas, mutta ei ainakaan yliopistotutkintoa.
Tuo Jouni Backmannin touhukas ujuttautuminen silloiseen YLEn pääjohtajan virkaan vain ja ainoastaan osoittaa Savon pojan olevan aito ja pesunkestävä demari, joka sopivan hetken tullen on valmis ponnistautumaan rahakkaaseen ja laajaa vallankäyttöä tarjoavaan julkiseen virkaan mediasektorilla.
Onneksi Jounin juoni ei aivan mennyt perille ja nythän kai puikoissa on YLEssäkin ammattimies.
Todella tyylikäs pari tämä Backman ja Viitanen. Toivottavasti jatkavat samalla linjalla ja toivottavasti ulkoiluministeri Tuomio-oja antaa taustatukea tuolle kaikelle aikansa eläneelle punikki-ideologialle.
Seuraavat eduskuntavaalit ovat Jutta Ladylle jo viidennet, vai olisiko jo kuudennet perättäiset tappiovaalit toisen maailmansodan jälkeen. Kansa tietää syyn demarien alavireyteen, mutta punaänkyrät revittelevät menneisyydestä kaiken mahdollisen enne lopullista tuhoaan.
"So what" & "Nahkurin orsilla ta-va-taan" ja kaupan päälle vielä iso pööööööööö
Jouni Backmanista suunniteltiin valtionvarainministeriä, mutta Backman kuulemma kiletäytyi, koska hän tiesi sen, että hänen ylioppilastutkinnnosta olisi tullut kyselyjä.
Huhut on jon vuosikymmeniä vellonut, että Backamn ei ole kirjoittanut ylioppilaaksi...vaikka matrikkelissa hän nimeää itsensän ylioppilaaksi. Hän ei kuitenkaan koskaan ole kertonut kenellekään, missä koulussa hän on ollut lukiuossa..eikä eduskunnan matrikkelissakaan on ole lukion nimeä koskaan mainittu.
"missä koulussa hän on ollut " Hän aloitti menestyksekkään opiskelu-uransa Savonlinnan kiertokoulussa. Sen hän kävi tyylillä ovesta sisään, ikkunasta ulos
Kummankin kohdalla tulee usein mieleen, ovatko he aivan mieleltään terveitä.
Viitasen silmät pyörivät oudosti ja Backman on selkeästi roolia vetävä, ilman omaa tietoisuutta.
Hyvä huomio. Olen myös havainnut saman.