Eilisen päivän uudenlainen väittely eduskunnassa....

suvituuli20

Miksiköhän pääministerimme eilen niin hermostui, Timo Soinin heittäessä kansanäänestyksen EU:ssa pysymisestä kehiin eilen siinä uudenlaisessa väittelyssä, jota näimme televisiossa palasen?
On ilmi selvää, että myös poliitikot ovat huomanneet, miten tyytymättömiä tavalliset kansalaiset ovat tähän EU-politiikkaan mutta miksi EU:sta pitää pitää kiinni hampaat irvessä ja pilkallinen hymy kasvoillaan? Mitä poliitikot ovat tehneet sellaista, että pitää piiloutua EU.n selän taakse? Onko heillä jotain salattavaa meiltä kansalaisilta? Ovatko he toimineet aina äänestäjiensä edun ja tahdon mukaisesti?
Miksi yhteisvaluutta eurosta eroaminen olisi suomelle niin huono juttu? Eipä pääministeri eilen pystynyt sitä perustelemaan.

Jos EU-jäsenyys on ollut niin hyvä tavalliselle kansalle, niin miksi poliitikot eivät uskalla antaa kansan äänen kuulua kansanäänestyksessä eihän silloin ole poliitikoilla mitään pelättävää?

9

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • von Lagerbom

      Katainen on keskenkasvuinen, virnuileva teini.. Soini puhui kansanäänestyksestä uniosta irtautumiseen mutta Katainen alkoi vetämään siihen mukaan lapsenomaisesti kaikenlaisia muitakin syitä joista kansanäänestys voitaisiin suorittaa, en nyt muista mitä esimerkkejä käytti kun kuuntalin vaan puolella korvalla mutta lapsellisia juttuja ne olivat. Vallan pitäisi olla kansalla ja jos kansa ilmoittaa tyytymättömyytensä nykypolitiikkaan niin kyllä kansaa pitäisi asiasta kuulla. Muistaakseni Olkiluodosta äänestettiin kolme kertaa ennenkuin saatiin poliitikkojamme miellyttävä äänestystulos. Jotenkin tuli mieleen Neuvostoliitto..

    • tota noin

      Totta kai, eurossa pitää pysyä.
      Kyllä kansa tietää, että niillä on oma lehmä ojassa.

      Ihmettelen vain kauanko äänestäjät hyväksyvät nämä jatkuvat leikkaukset ja sähkönhintojen korotukset ja verojen korotukset.
      Varsinkin kun rahat laitetaan EU.n jäsenmaksuihin ja avustuksiin.
      Omassa maassa olisi ihan tarpeeksi avustettavia ja epäkohtia korjattavaksi.

      Tottahan naamalla virne täytyy olla kun kansalaiset ovat niin tyhmiä etteivät huomaa missä mennään!

      • von Lagerbom

        En usko että kansa hyväksyykään mutta kansa ei osaa yksimielisesti vaatia sortoa lopetettavaksi.


      • tipsu9
        von Lagerbom kirjoitti:

        En usko että kansa hyväksyykään mutta kansa ei osaa yksimielisesti vaatia sortoa lopetettavaksi.

        Niin tai kansalla ei ole sellaista puoluetta joka uskaltaisi yksimielisesti ryhtyä toimeen ja ottaa asian konkreettisesti esille.


      • von Lagerbom
        tipsu9 kirjoitti:

        Niin tai kansalla ei ole sellaista puoluetta joka uskaltaisi yksimielisesti ryhtyä toimeen ja ottaa asian konkreettisesti esille.

        Ei siinä auta yksi ainoa puoluekaan. Suuremmat voimat pitäisi valjastaa mikäli aiotaan muutoksia saada. Yksimielinen kansanosa, se jota nämä poliitikkojen päätöksen eniten koskettavat aiheuttaen kaikenlaisia toimeentulovaijeuksia, vain se saisi aikaan muutokset. Kun osalle kansaamme maksetaan ylisuuria palkkoja tällaisina aikoina varsinkin, ei se osoita poliitikoilta laisinkaan käytöstä että koko kansa kiristäisi vyötään kuten Katainenkin on tuonut esiin, että MEIDÄN on kiristettävä vyötään.. Hmm, onko Kataisen housut putoamassa vai unohtiko muuten kiristää vessassakäynnin jälkeen. Tavallisella kansanosalla vessakäynnitkin harvenevat tällä menolla. Suurimuotoinen ja pitkäkestoinen yleislakko olisi ratkaisu saada poliitikot huomioimaan kansansa, muutkin kuin yläluokkaisen kansanosan Jos yleislakko aloitettaisiin, tulisi tukea lähimmäisiään ruoka-apuna esim.


    • hownow1

      Jos täällä vielä lakkoilemaan aletaan vievät ne loputkin työpaikat ulkomaille.

      • von lagerbom

        Eivät vie. Valtion takavarikoitava maanpettureiden omaisuus koskien myös yrityksiä ja entiset valtionjohtoiset yritykset ovat palautettava takaisin toimintaan kansan hyväksi.Maanpetturuudeksi lasken senkin että suomalaisyritykset vievät suomalaisilta työpaikat siirtymällä halpatyövoiman maihin. Valtion on toimittava siten, että täällä maassamme yrittäjyys kannattaa. Se ei kannata siten että osakkeenomistajille turvataan mahdollisimman suuri tuotto. On kyse siitä että yrittäjän on tunnettava vastuunsa työllistäjänä, ei osakkeenomistajille hankittavan mahdollisimman suuren voiton mahdollistaminen. Eli kuten olen todennut, vallanpitäöjien ahneus olisi poistettava niin asit olisivat hyvin maassamme ja maailmalla.


    • voi, voi
      • von Lagerbom

        Heh, vai liikaa kohua kun suomenhan ei kai, muistaakseni pitänyt maksaa mitään vaan saada uskomattomia Market-tarjouksia, silmänisku ja kataismainen virnistys. Vaan miten kävi, onko maasssamme nyt niin auvoista ja kaikki halpaa kuten poliitikot mainospuheissaan lupasivat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe