kannattaako usb-adsl-modeemi?

vaiko mikä?

Nyt tuli hommattua adsl-liittymä. Vielä pitäisi hankkia modeemi.

Vaihtoehdot ilmeisesti:

- pelkkä usb modeemi (ei tarvii verkkokottii)
- ethernet modeemi verkkokortti
- sisäinen modeemi (ei tarvii verkkokorttii)

Halvimmaks tulis noist nähtävästi usb-modeemi, sitten sisäinen ja kallein tuo ethernet. Onko mitään väliä minkä noista ottaa? Nopeudessa, laadussa, asennuksesen helppoudessa eroja ? Jos ei niin sit otan halvimman ratkaisun. Vai onko tuossa usb-modeemissa jotain huonoa?

Kiitos vastaajille !!

6

980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa on

      Älä hyvä ihminen ota sitä USB-modeemia äläkä liioin sisäistä, sisäisen hinnalla melkeinpä saatkin ulkoisen Ethernet-liitäntäisen, ota sellainen mieluiten, siitä on iloa pidemmäksikin aikaa. Jos esim. päätät haluta kytkeä useamman koneen verkkoon yhtä aikaa niin toi ethernet- eli verkkokorttiin liitettävä on paras vaihtoehto. Mulle aikoinaan ei noi muut edes tullut kyseeseen vaan tiesin alusta alkaen että otan ton ethernet-liitäntäisen enkä ole sitä katunut. Lisäks jos tossa ulkoisessa ei jo valmiiksi ole palomuurireititintä niin se on helppo siihen kytkeä. Vielä sellainen seikka että jos vaikka joskus vaihdat käyttistä tai vaikka ihan konealustaa (pc:stä macciin) niin toi ethernet-liitäntäinen on siltäkin kannalta kaikkein ongelmattomin.

      Ja mitä tulee noihin muihin syihin, noissa USB-motuissa on ollut ongelmia, samoin noissakin sisäisissä..eli kannattaa varoo senkin takia jos ei halua ongelmia. USB:t taitaa olla juuri kaikkein ongelmallisimpia.

      Minä en sinuna katsoisi sitä että mikä on halvin vaan mikä on kaikkein paras vaihtoehto, ei nuo ulkoiset ethernet-modeemit nimittäin nykyään kalliita ole. Jos et osta suomen kalleimmasta butiikista ja sitä kalleinta mallia.

      • sam

        mites tuo yhteyden jakaminen toiseen koneeseen onnistuu helpoiten, modeemina toimii telewellin TW-EA200 jossa on tuo ethernet liitäntä, ja yhteys pitäisi jakaa kahden vierekkäin olevan koneen välille, miten onnistuu?


    • Harri

      ethernet ehdottomasti jos haluat pelata varman päälle. Itsellä toiminut ulkoinen ADSL boxi 5 v hyvin. Tarvinut vain muutaman boottauksen. Konekin käynnistyy sisäistä nopeammin kun ei tarvi joka kerta hakea ip-osoitetta uudestaan.

    • jees

      Halvat modeemit ovat aina olleet paskoja. Osta vaan kunnollinen ulkoinen vehje verkkokortti. Tässä kohtaa ei kannata yrittää säästää.

    • Jokke

      eli osta pci koska kone tunnistaa sen kuitenkin verkkokorttina ja siihen liitettynä modeemina eli ainut ero ulkoiseen on että modeemi samuu samalla kuin eikä jää auki

    • Miksa

      Ollut käytössä yli vuoden, ei mitään ongelmia usb adsl modeemi.

      Tämä siis minun mielipiteeni, olipahan halpa ainakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1194
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      633
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe