Sukulaiseni on vl ja kertoi juuri että opettaja oli lähettänyt koulusta kiitoksia kun lapset olivat olleet taas niin hyvin käyttyytyviä ja reippaita. Joskus on kahden kesken heitätnyt semmoisenkin kehun että "millä te vl-vanhemmat onnistutte kasvatuksessa niin hyvin?"
Tunnen paljon lestadiolaisia perheitä. Sitä olen usein ihmetellyt että miten teidän lapset on kaikki järestäin niin hyvin käyttäytyviä ja rauhallisia. Osaavat olla kauniisti vaikka on iso joukkokin koolla.
Tunnen paljon lestadiolaisia perheitä. Sitä olen usein ihmetellyt että miten teidän lapset on kaikki järestäin niin hyvin käyttäytyviä ja rauhallisia. Osaavat olla kauniisti vaikka on iso joukkokin koolla.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olipas kerrankin positiivinen avaus. Hyvää jatkoa! :)
En ymmärrä näitä nettipalstojen lestavihajuttuja. En ole itse uskovainen, mutta suvussa on vanhoillislestadiolaisia. Minulla on kaksi kummia, jotka ovat vanhoillislestadiolaisia. Lapsesta asti olemme käyneet siellä kylässä ja olen nähnyt minkälaista heillä on. Ovat olleet hyvin aktiivisia, terveitä kaikinpuolin ja kovia tekemään työtä. Ihan normaaleja kaikin puolin, mutta tietyt uskontoon kuuluvat tavat tietysti poikkeavat. Heidän lapsensa nykyään aikuisina kaikki ovat tasapainoisen oloisia ja useimmat hyvin koulutettuja, lääkäreitä, opettajia jne.
Ei ne nyt ihan kaikki vl-lapset niin kovin rauhallisia ole. Mutta täytyy kyllä todeta että ilmeiseltä vaikuttaa että keskimäärin jonkin verran rauhallisempia kyllä. Joissakin vl-perheissä lapset ovat aivan ihmeellisen rauhallisia ja fiksuja ja ystävällisiä, jollaisia on ei-vl-perheissä vain äärimmäisen vähän.
Tiedän koska minulla on paljon tuttuja vl-perheitä.
Helluntailiikkeen LASTEN ”hyväksikäyttökriisi” ajoittui vuoteen 2008. Osa palautteesta asettui ymmärtämään tekijää.
Meidän pojan luokkakaverin perhe on lestadiolainen ja lapsia se 13. Meno heillä on aivan hirveää, koko ajan on joku käsi tai jalka paketissa, pienet leikkii iltamyöhään pihalla kuralätäköissä päällä paita ja vaippa jne. Isommat huutaa ja kiroilee pahemmin kuin ne kuuluisat turkin lappalaiset. Pojan mukaan myös äiti karjuu ja kiroileekin niin että raikaa.
Entinen työkaverini oli lesta ja enpä ole sen rivompia juttuja kuullut kuin häneltä, niin roisia huumoria että huh, huh. Lestamiehet ovat usein kovia kiroilemaan ja koneet jumittuvat kun on ladattu niin täyteen pornoa.
Mutta sitten on toistakin äärilaitaa: tosi fiksuja ja hyväkäytöksisiä, niin lapsia kuin aikuisiakin. tunnen monta mukavaa ja kohteliasta lestaa.
Ja ylivoimainen enemmistö ihan tavallisia. Eli he ovat yhtä kirjavaa joukkoa kuin kaikki muutkin. Enemmistö on hyvin kasvatettu,nämä lestojen lapset.
Itse olen ollut yksinhuoltaja, pienipalkkainen sellainen. Koulun rehtori aikoinaan ihmetteli ääneen miten yh:n lapset pärjäävät niin hyvin. En ole vähimmässäkään määrin uskovainen, eronnut kirkosta. Lapset ovat kaikki työelämässä, samoin puolisot, ja muutama lapsenlapsi käy jo koulua.
Lestoja en tunne henkilökohtaisesti, mutta tämän palstan perusteella olen saanut heistä tosi kummallisen kuvan. Ehkä väärä kuva, ehkä oikea.
Minulla on yksi puute: täysi auktoriteetin puuttuminen. Se ei ole estänyt elämästä, päinvastoin. Minun on ollut itse päätettävä elämästäni ja kaikesta mitä siihen liittyy. Jäin lasten kanssa yksin nuorimman ollessa 2-vuotias.
Ihmisen täytyy olla rohkea ja peloton. Mikään muu ei ole tärkeää.Minutkin on yritetty jyrätä nurin milloin kenenkin toimesta, mutta en ole antanut periksi. En koskaan. enkä anna. Mutta auktoriteettejä en kumarra.
Vanhempien eroaminen varmasti vahingoittaa lapsia.
Ei voi yleistää. Surullista on kaupungeissa missä vl nuoria rellestää kaupungilla ympäripäissään seurojen jälkeen. Edestäpäin vanhemmille kuin hellan lettas sentään mutta kun päästään irti niin oksat pois, tähän kaksinaamaisuuteen on otolliset olosuhteet jo vanhemmilta opittuna, sen verran tiedän muutamien vl lahkolaisten elämästä. Miksi kristitty toimii näin? Onko usko ja hyvä omatunto jäänyt taka alalle ja omakohtainen usko ulkoistettu yhteisön palvomiselle?
Vähänpä tuo kummalta kuulostaa, että edestäpäin ollaan vanhemmille kuin hellan lettas sentään, mutta seurojen jälkeen rellestetään kaupungilla ympäripäissään. Tulee vain pakostakin mieleen, että melkoinen on lestanuorella muuntautumiskyky - sekä fyysinen että psyykkinen - jos seurojen jälkeen ympäripäissään ja sieltä kotiinkin tullaan eivätkä vanhemmat tule tietämään mitään...
Tottahan tuo on.. oli ainakin meidän perheessä. Jos pojat jäi kiinni ryyppäämisestä, niin sen sai samat tien anteeksi ja sama meno jatkui. Olivat tietenkin vanhempien edessä erilaisia, kun kavereiden, mutta sehän lienee ihan yleistä., rooleja on erilaisia. Rellestävän lesta nuoren muuntautumiskyky voi olla kyllä tavallista parempi... pakko valehdella ja näytellä ja kaikkea... näsitä sitten kasvaa niitä psykoja ja muita persoonallisuushäiriöisiä... eivät kaikki rellestä seurojen jälkeen eikä kaikkki rellestävät tee sitä ilman omantunnon ääniä. Siinä on paha lähteä lentämään, kun siivet eivät ole kasvaneet vielä... no ehkä sisäänpäin :)
(ladan hikisillä takapenkeillä unelmilta siivet revitään...)
Tönivät ja hakaavat toisiaan ainakin koukumatkalla, lyövät kuin vierasta
Uskonnollisuus ei millään lailla näköjään suojele ihmistä. Naapurissani asui uskonnollinen perhe, ja lapset alkoivat riehua heti, kun vanhempien silmä vältti. Kun joutuivat aina kotona olemaan kiltisti ja nätisti. Uskottoman duunariperheen lapsena katselin menoa silmät pyöreinä. Ja vanhemmilla ei ollut hajuakaan, oltiin niin uskonnollista ja siliteltiin lasten tukkaa.
Maillä ei hellitelty lapsia, mutta mutta puhuttiin selvällä suomen kielellä mitä sai tehdä ja mitä ei. Ja arestia sai, jos käyttäytyi huonosti. Oli se sitten pihalla tapahtuvaa tai kotioloissa.
Vl-lapset ovat kilttejä ja rauhallisia vain ja ainoastaan auktoriteettien silmäin alla, heidät on kasvatettu ja peloteltu uskolla sillä tavoin. Vanhemmat, opettajat, papit ym ja kun heidän silmä välttää niin johan on reuha irti. Tiedän paljon käytökseltään ulkokultaisia lapsia, sisimmässään ovat epävarmoja ja rikkinäisiä, huomiota vailla, sitten ilkeilyllään ym hakevat rassut huomiota.
tämä on totta, vaikka huono juttu onkin.
t: VL