Niin. Missä ne teot viipyvät?
http://www.satakunnankansa.fi/cs/Satellite?c=AMArticle_C&childpagename=SKA_newssite/AMLayout&cid=1194795069302&p=1194613459185&pagename=SKAWrapper
Talouden pelastamiseksi tarvitaan tekoja
7
209
Vastaukset
- Raha mies
Ihme poraamista, että "antakaa nyt minulle rahaa".
Rahaa saa, jos on kunnon liikeidea ja jonkinlaiset menestymisen mahdollisuudet - Yrittäjä
Rahaa saa myös, kun panttaa omakotitalonsa ja muun omaisuutensa lainaa vastaan. Niin muutkin yrittäjät joutuvat tekemään.
- ihme pelleilyä
Herra toimitusjohtaja taitaa haikailla niitä aikoja, jolloin Cimcorppiin kannettiin Koreasta rahaa säkkikaupalla ilman, että herran itse piti tehdän niiden eteen muuta kuin lueskella Kauppalehteä ja rehennellä Satakunnan Kansassa miten taitavasti hän firmaa johtaa.
Mitä toimitusjohtaja muitten tienaamilla rahoilla sitten teki? Ne talletettiin pankkiin korkeakorkoiselle tilille, kunnes omistaja Wärtsilä kyllästyi katselemaan sitä touhua ja imuroi rahat osinkoina itselleen. Niillä olisi pystynyt kasvattamaan yritystä, jos olisi ollut kykyä ja taitoa.
Cimcorp menestyi pitkälle 2000 luvulle muitten pohjustaman työn avulla, mutta sitten alkoi myös omien tekemisten vaikutus näkyä. Nyt porataan kerran vuodessa lehtien palstoilla, että jonkun pitäisi tuoda rahaa, että voisi leikkiä pisnesmiestä. - Lukija
Luin koko jutun paperilehdestä ja vaikutti varsin lapselliselta. Koko aukeama oli varattu jutulle, josta suurimman osan peitti pari valtavan suurta kuvaa. Kohteena oli johtaja itse tietysti. Asiasisältö oli todella köykäistä. Jostain taikaseinästä pitäisi vain taikoa ilmaista rahaa, jolla Ulvilan automaatioyritykset nostettisiin pystyyn.
Yrityksiä opastettiin lähtemään vientimarkkinoille, vaikka ainakin lehtijuttujen perusteella jo nyt suurin osa tuotannosta menee vientiin. Lehtijutuissa ainakin väläytellään kaukaisten maitten nimiä. Tiedä sitteen myydäänkö niihin mitään.
Pahat kiinalaiset dumppaavat aurinkopaneleita ja täällä nostetaan kädet pystyyn. Ei sitten tullut mieleen myydä "osaamistaan" sinnen Kiinaan, johon muita opastetaan sormi pystyssä? - vihreähihhuli
perustetaan ulvilaan maahanmuutto keskus näin saamme raavasta työvoimaa,ja valtio antaa tukea.ja monikulttuurinen ulvila houkuttelee turisteja.
ongelma ratkaistu - Perseuss
Hieno idea. Samalla saadaan Ulvilan automaatioklusterille tehokkaita vientitykkejä, jotka myyvät ulvilalaista osaamista ympäri maailmaa.
- Odottavan aika
Eikös tämä sama hemmo ollut jossain Satakunnan viisasten kerhossa pohtimassa miten Satakunta saadaan nousuun?
Siellä ei vissiin mitään tekoja tehdä.
Vieläkö se kerho mahtaa toimia? En ole ainakaan lehdistössä mitään nähnyt.
Siinä on taas yksi juttu, joka aloitettiin kovalla tohinalla eikä mitään ole syntynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.359474- 375114
- 434893
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk2003760- 133223
- 433049
- 312866
- 442543
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise682424- 562353